Olen kyllä kuullut haalareista että niitä käytetään ammattikorkeakoulussa mutta missä tilanteissa?? Minkä värinen haalari on esim sosiaali ja terveysalalla?
Mä en ymmärrä tätä haalarijuttua...
taukki
91844
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Saattaa joutua ammattikorkean käynyt käyttämään haalareita töissäänkin. mm. tradenomiliiton mukaan huolestuttavan suuri osa ammattikorkeakoulun käyneistä (etupäässä nais)tradenomeista sijoittuu suorittavan tason tehtäviin. Samoin osa amk-insinööreistä koulutetaan työnjohtajiksi (korvaamaan ent.teknikkoja). Että sellainen korkiakoulu.
akateemikko päivät pitkät lukee keskustelupalstoja, kun oikeat veronmaksajat maksavat hänen kannattamattomat opintonsa.. :( tarkkakatseisempi akateemikko voisi osata lukeakin. eikun osaat varmasti, mutta sossuhan ei niitä laseja maksa. :(
Tälle palstalle voisi laittaa nimeksi ammattikorkeakoulut ja katkeroituneet työttömät akateemiset/ko. Jopa tuolla korkeakoulupalstalla ;) näkee parempaa argumentointia kun täällä, missä nuo katketeemikot tekevät itseitsestänsä jotain itseitseään korostaen.
Haalareita käytetään opiskelijoiden bileissä kuten vappuna yms. ja ainakin meillä järjestetään erikseen haalaribileitä. Ainakin fuksiaisissa on 90% haalarit. ainakin meillä oli.
väri vaihtelee, meidän sos.ter. haalarit on vihreät.
...opiskeluala kohtainen. Vaihtelee kouluttain. Mene kysymään oppilaskunnan toimistolta!
Täällä sotessa valkoiset haalarit. Värit vaihtelevat kouluittain...
Meillä Liiketalous ja ICT:n puolella on keltaiset.
... näin ainakin TuAMK:ssa. Ekat haalaribileetkin olivat tuossa viime keskiviikkona ja hyvät olivatkin (funktio). Akateemista starttia odotellen =)
Haalareiden väritys ja myyntihän on usein opiskelijayhdistyksien harteilla. Nykyään haalaribileitä on vaan harvassa kun ei niitä suopeasti katsota ravitsemusliikkeiden osalta.
Kyllähän sitä tutustuu helpommin uusiin ihmisiin ja päätyy ihan hauskoihin tilanteisiin haalaripileissä- erityiseti vappuna :)
Muistetaan vaan pitää vaihtomerkkejä taskussa!
Opiskelen sosionomiks ja meijä koulus haalarit o vihreät ja niis o punanen hiha.Käytän niit aikast usein opiskelijabileis!!