Genealogian kautta olen yrittänyt selvittää sukujuuriani. Isän mummo oli tyttönimeltään Soittonen. Onko se inkeriläinen sukunimi? Isoisoäiti oli Pietarin suomalaisessa seurakunnassa kirjoilla, suku Tuuterista. Miten voin jatkaa sukujuurieni selvittämistä? Tyhmä kysymys: miten näin vuosisatojen jälkeen voin erottaa esim. kirkonkirjojen perusteella inkeriläiset ja karjalaiset? Äitini suku on 100% karjalaista ja heitäkin olen jäljittänyt Pietariin asti...
Kiitos jos joku vastaa :)
sukujuuret
4
429
Vastaukset
- Vunukka
Hei! Voi hyvinkin olla inkeriläinen nimi. Käy sivuilla www.inkeri.com ja kysy heiltä.
- tyttönen
Hei! Kiitos vastauksestasi ja linkistä. Ajattelin nimen olevan inkeriläistä perää, koska niin harvinainen nimi Suomessa ja alkuperä siellä Tuuterin seudulla. Jatkan selvittämistä :)
- inkerläisenjälkeläin
tyttönen kirjoitti:
Hei! Kiitos vastauksestasi ja linkistä. Ajattelin nimen olevan inkeriläistä perää, koska niin harvinainen nimi Suomessa ja alkuperä siellä Tuuterin seudulla. Jatkan selvittämistä :)
Soittoset ovat/olivat Lahden kylän ympäristöstä (Revonnenästä itään). Lahden kylä (Lahta) on luoteeseen Pietarista Suomenlahden rannalla. Fredrik Soittonen oli aikanaan Inkerin kirkon viimeisiä puuhamiehiä.
- tyttönen
inkerläisenjälkeläin kirjoitti:
Soittoset ovat/olivat Lahden kylän ympäristöstä (Revonnenästä itään). Lahden kylä (Lahta) on luoteeseen Pietarista Suomenlahden rannalla. Fredrik Soittonen oli aikanaan Inkerin kirkon viimeisiä puuhamiehiä.
Hei! Tämä olikin minulle uutta tietoa, kiitos siitä. Mielenkiintoista, jos tämä Fredrik osoittautuu sukulaiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-529270Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1036568Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1256293Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1584855- 1694668
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.943253- 1692371
- 652238
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1602190- 572017