Moi!
Olen lähdössä kahdestaan kaverini kanssa Makarskaan viikoksi elokuun lopulla.
Tarkoituksena olisi nähdä ja tehdä mahdollisimman paljon.
Kuulin että auto olisi kätevä jos esimerkiksi haluaa Splitiin tai Dubrovnikiin käymään, ja molemmat olisi kiva nähdä.
Pyytäisin siis kaikkia jotka ovat alueella käyneet antamaan neuvoja lempi asioistaan, retkistä, ravintoloista etc.
T. Laura 20v. :)
Kaikki irti Makarskasta
1
394
Vastaukset
- Akianti
Hei Laura,
Jos 20v viittaa ikääsi, ja ajokokemuksesi kapeahkoilla, mutkaisilla teillä on vähäinen, suosittelen kuitenkin bussia. Elokuu on ruuhkaisin kuukausi Balkanilla.
Makarskasta kulkee busseja kumpaankin kaupunkiin,
splittiin vissiin joka tunti, joten sama lie Dubronikinkin laita. Dubikseen vaan kestää tuplasti enemmän, lisäksi passin on oltava mukana, kas siinä välillä on pala Bosnia-Herzegovinaa - niin ja rajamuodollisuudet ja ruuhkatkin.
Miten ois laivakierto Makarska - Bol - Jelsa - Makarska. Sellaisia oli joitakin vuosia sitten, suosittelen.
Entäs Biokovon luonnonpuisto ylhäällä vuorilla Makarskan "yläpuolella"? Kanasainvälisiä retkiä Makarskasta. Ei ollut hassumpi sekään.
Kroatia -osastolla on runsaasti hyviä kirjoituksia, käytä keskusteluhakua noista kaupungeista, en nyt lähde toistamaan ihan kaikkea.
...Huomenna kotiin Kroatia - Slovenia -reissulta, Terveisiä kaikille Ljubljanasta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1217435Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?927210Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277139Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t646285Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t35734Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik975628Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455434Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa655275Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus435158Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274656