Hei olen miettinyt jyrsiää tai kania minulle, enkä oikeen osaa päättää mikä minulle sopisi ym.
Eli siis mulla on kokemusta: Gerbiileistä,leijonaharjaksesta ja rotista
Ja kotona mulla on kissoja, ja vastuu tulisi pääasissa minulle mutta äitini auttaa vaikeimissa asioissa, mutta ite siivoan kopin/terraarion , ruokin, vaihan veden tms.
Koti on tyhjänä (minä ja äitini on töissä ja koulussa) oikeestaan vain sen ajan kun olen koulussa eli klo 08-14 tai 09-15, enkä ole hirveesti kavereiden kanssa koulun jälkeen niin voin olla eläimen kanssa monta tuntia. Ja nyt haluaisin vähän isomman eläimen kuin gerbiili, sen ei tartte olla sillee et niinku syli ja helyys eläin, mutta esim mieluiten sellaisen, joka tekisi muutakin, kun kerjäisi rapsutusta. Ja paras olisi sellainen eläin, joka eläisi melko pitkään esim.10 vuotta, ja sellainen joka kiintyisi minuun, Ja mieluiten päivä eläin.
kiitos jo etukäteen
Mikä jyrsiä minulle
10
193
Vastaukset
- Sedä
Pitkään eläviä jyrsijöitä on marsu ja chinchilla. Kanin lisäksi toki.Niistä kannattaa aloittaa tutustuminen ja miettiä tuntuuko joku hyvältä.
Muutama huomio: Marsu on laumaeläin, eli niitä on oltava ainakin kaksi vaikka kani ja chinchukin tykkää kaverista. Chinchillan ruokavalio on tosi rajattu, eikä niille voi antaa herkkuja samalla tavalla kuin muille. Kani puolestaan on ainoa jota voi viedä valjaissa ulos.- Jyrsiäfani
Olen miettinyt marsuja ehkä noin 2-3kpl
Olen myös kuullut että marsujakin viedään pihalle - ML.
Jyrsiäfani kirjoitti:
Olen miettinyt marsuja ehkä noin 2-3kpl
Olen myös kuullut että marsujakin viedään pihalleMarsu elää hyvin hoidettuna noin 6-8 vuotiaaksi. Sen kanssa voi tehdä vaikka mitä, esim. opettaa temppuja :) ja marsut oppivat yllättävän nopeasti ja ovat siis älykkäitä. Ja marsuhan siis on päiväeläin. Ennen marsun hankkimista on ehdottomasti syytä lukea eri marsukirjoja. Netistä löytyy myös paljon luotettavaa tietoa marsuista. Erityisesti kannattaa perehtyä marsun ruokintaan, siihen liittyy yllättäviäkin asioita.
- Sedä
Jyrsiäfani kirjoitti:
Olen miettinyt marsuja ehkä noin 2-3kpl
Olen myös kuullut että marsujakin viedään pihalleMarsujakin voi kyllä viedä ulos, muttei valjaissa. Ne ovat väärän mallisia pysyäkseen niissä, joten ne herkästi karkaavat tai satuttavat itensä. Marsut siis turvalliseen ulkohäkkiin :)
Degutkin tosiaan elävät pidempään, miten nyt unohdinkaan :D
- Poika12v
Degu olisi sinulle paras
- Jyrsiä?
Opetteles ensin kirjottamaan
- Jyrsiäfani
Kelle tarkotit tuon viestin :-P
- Jyrsiä?
Jyrsiäfani kirjoitti:
Kelle tarkotit tuon viestin :-P
Ihan sinulle. Jyrsiä on verbi.
- Jyrsiäfani
:) Joo tiedän kyllä, turha sun silti tulla korjaileen (Siis ei millään pahal tai loukauksella)
- Jyrsiäfani
Noniin. Kun näin nämä 3 vaihtoehtoa : marsu,kani ja chinchillan. Paikanpäällä samaanakaan, päädyin chinchillaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2804733Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k422918Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271232- 471169
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7976Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58961Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52959Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78931