Minua kanssa kiinnostaisi värkätä vaappuja itse. Lakkaus ja kustannukset hieman askarruttavat.
CAB-lakka vaikuttaa melko tyyriltä verrattuna moneen muuhun lakkaan. Olisiko kellää suositella mitään edullisempaa valmislakkaa (eli ei tarvitsisi sekoitella nestettä ja kiintoainetta itse) ? Millaisia maaleja ko. lakan kanssa voisi käyttää vai tulisiko turvautua tarroihin ja karkkipapereihin ?
Vaappujen lakka
9
3840
Vastaukset
- Ps.
Vieraileppa kalassa.netissä, löydät sieltä vaapunteko-ohjeita, myös lakoista on kerrottu jotain.
Perusasiat ohjeissa on kunnossa, vaikkakin ohjeet on laatinut hieman vaatimattomampi vaappuharrastelija.
Alkuun niillä pääset hyvin, myöhäisemmässä vaiheessa kannattaa kuitenkin kehitellä omia menetelmiä rakenteluun. - tehden
Itse ne lakat ja liimat enne tehtiin.
Nailonkipaidat markkinoitiin selluloidi kantisissa laatikoissa ja apteekista ostettiin asetoonia.
Noista syntyi askartelijan tarpeisiin sekä lakka, että liima.
Selluloidi silputtiin pieniksi paloiksi kannelliseen lasipurkkiin ja sekaan lorautettiin tilkka asetoonia.
Liimasta jos tuli liian jähmeää, niin asetoonia vähän lisää. Liima, jos ajan saatossa yritti kovoa, niin taas tilkka asetoonia.
Jos taas haluttiin jotain tuolla lakata, ohennettiin liimaa taas asetoonilla ja vot.
Nykyiset palomääräykset on poistaneet selluloidikotelot kaupoista aineen itsesyttyvyyteen vedoten, mutta muoviraaka-aineita markkinoivasta kaupasta sitä saa ja jopa useamman värisävyisenä.
Asetoonia on miltei jokaisessa maali ja halpakaupassa, noin 6 € litra. - Hessu
käyttää ?
Eikös sekin olisi kuitenkin veden kanssa sopivaa ja läpikuultavaa.- on testattu
Olen valmistanut 90-luvun alusta vaappuja omaan käyttöön ja pienimuotoiseen myyntiinkin. Kokeilin useampia erilaisia lakkoja, mutta päädyin lopulta uretaani-venelakkaan. Suojaa vaappua tosi hyvin kosteudelta, on helppo käyttää ja kuivuttuaan kestää melkein mitä vain (on sopivasti elastista). Uretaanilakka ei ole ihan kirkasta, mutta se ei vaikuta kuitenkaan mitenkään haitallisesti väreihin.
- kala jorma
olen käyttänyt tavallista spray-lakkaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
- vaapun tekiä
Topi kirjoitti:
http://www.perhoboxi.com/keskustelu/valineet/vaappulakat.php3
voiko venelakalla lakata vaappuja vai ei ?
- Sillanpäänhampaat
Vittu mitä dorkia. Eikö pano ole käynyt mielessä ?
- SimoseinäH
Olen uittanut perhot ja vaaput Hickory-tervassa, noin puoli tuntia.
Sen jälkeen vartti mikrossa, ja heti kylmään veteen suoristumaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175083Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012311- 1351998
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481858Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171660"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551266Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu113925Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48841Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654