Golf osakkeita saa jälleenmyynnissä hintaan esim 1 EUR, tai pahimmillaan omistaja joutuu maksamaan irtautuakseen golf omistuksestaan esim. 300 EUR "ostajalle" jotta hän ottaa osakkeen ja sen juoksevat vastuut nimiinsä. Kuulostaa lomaosakkeen omistajien tulevaisuudelta? Monikaan ei halua ostaa vapaillamarkkinoilla lomaosakkeita, ei vaikka ilmaiseksi sais. Mitä mieltä olet?
lomaosake=golf osake
miksisitoutuajamaksa
2352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
aikalailla samaamieltä.minulla on viikko osake josta maksoin 5000 e yritin kaupata sitä takaisin,mutta lupasivat vain 500e,perusteluna ,että näin pääsen eroon yhtiövastikkeesta.jos joku on erimieltä otan mielelläni tarjouksia vastaan.osake on hannunkivessä.
Ulkomailta ostettaessa jäsenyys on määräaikaineinen kohdistuen käyttöoikeuteen tiettyyn viikkoon/asuntoon/kohteeseen (johon myös omistus pistesysteemissä pohjautuu), käyttöaika (omistus) esim. 40 vuotta. Yleensä jäsenyysehdoissa on maininta omistuksen haltuunotosta, jos on tietyn aikaa maksamatta yhtiövastiketta ym velvoitteita. Tämänkaltaiset jäsenyydet eivät jää rasittamaan jälkeläisiä, tai omistajaa, jos ei käyttöä systeemille. Kunhan jätät vastikkeet maksamatta olet ulkona systeemissä. Mielestäni tällainen suomalainen kiinteistöosake pohjainen omistus on huono ratkaisu viikko-osakkeissa. On paljon pakkoliitossa kotimaisiin omistuksiin, eivät käytä viikkojaan vaan maksavat ainoastaan vuosittaiset juoksevat kulut. Omistaminen ulkomailta on viisaampaa kuin antautua pakko-omistamiseen ja pakkokuluihin käytit tai et.