Kamera kastunut

harmillista

Minulla loiskahti teetä kameran päälle! Kuivasin kameran heti päällisin puolin, jonka jälkeen kokeilin toimiiko kamera vielä.
Sillä pysyti ottamaan valokuvan, kuvaa ei voinut nähdä kameran näytöltä, pystyin näkemään sen tietokoneella.
Minulla jäi yöksi kameraan virta päälle ja aamulla kuva näkyi näytössä, mutta ei enää sen jälkeen, kun katkaisin virran ja kokeilin uudestaan saanko säätöjä näkymään näytössä.
Mitä arvelette joudunko ostamaan uudern kameran vai voidaanko kamera huollossa tehdä jotain asialle? Kamrera on Cannon EOS 550 D

5

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • k.kuvaaja

      Jo se on puhdasta vettä ,sadevettä niin kun se kuivuu ,kamera toimii sen jälkeen
      mutta jos vesi on kraanavettä osta uusi Canon 6d.

      • harmillista

        Olis varmaan hyvä kamera tuo 6d, mutta minulla ei ole varaa sellaiseen.
        Millainen kamera 600d olisi tat 60d! Mitä eroja niillä on verratessa 550d:n?


    • harmillista

      No niin vastaanpa itse tähän kysymykseen nyt, kun on sen verran aikaa kulunut, että tiedän vastauksen.

      Tänään näkyi jo näytöllä kuva ja pystyin vaihtamaan asetuksia.
      Näyttö välkkyi alkuksi hieman, mutta ei koko aikaa, joten ehkä parasta antaa vielä muutaman päivän kuivua lisää.
      Kamera on nyt kuivunut 3 päivää.
      Jos jollekin käy samalla tavalla, niin parempi on rauhassa antaa aluksi kuivua muutaman päivän, ennenkuin menee yrittämään yhtikäs mitään, koska virran päälle laitto ja kosteus voi olla vaarallinen yhdistelmä.

      • njtqgh

        Olisi heti kannattanut ottaa akku ja kortti pois. Sitten jättää se luukut auki kuivumaan.
        Jos kamerassa on kelloparisto on parasta ottaa sekin pois.
        Se että kameran päälle loiskahtaa vettä ei tarkoita että se menisi sisään, mutta jos menee niin on riski, että kamera alkaa temppuilla myöhemmin.


      • harmillista
        njtqgh kirjoitti:

        Olisi heti kannattanut ottaa akku ja kortti pois. Sitten jättää se luukut auki kuivumaan.
        Jos kamerassa on kelloparisto on parasta ottaa sekin pois.
        Se että kameran päälle loiskahtaa vettä ei tarkoita että se menisi sisään, mutta jos menee niin on riski, että kamera alkaa temppuilla myöhemmin.

        "njtggh" Tänään testasin kameraa. Sain otettua muutaman kuvan jonka jälkeen näyttö pimeni. ISO arvoa ei enää pysytynyt säätämään, joten tällä hetkellä ei kovin hämärässä voi ottaa kuvia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2338
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2213
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1545
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1534
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1447
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1093
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      984
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      117
      954
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      883
    Aihe