ensinnäkin sori, tiedän että näitä keskusteluja löytyy, mutta en jaksanut lähtee niitä ettimään.Tiedän kaiken tarvittavan itse kokeesta, mutta kertokaa miten kehtaan mennä sanomaan (koulu)terveyden hoitajalle että tarvitsen sen testin! Minua hävettää ihan kauheasti koko asia ja sen testaaminenki on tehty niin hankalaks että kerkee aina vaan perääntyä.. Entä voiko se vaikuttaa työskentelyyni ravintola puolella,jos minulla on klamydia? p.s.kaipaan neuvoja, en valitusta.
Klamydia testi
tyttönen
1739
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Nyt on tilanteesi sellainen, että sinun pitää mennä testeihin. Ei ole mikään häpeä, jos on saanut sukupuolitaudin, hoitohenkilökunnalle se on arkipäivää. Jos jätät em. taudin tutkimatta ja muhimaan, niin seuraamukset voivat olla kohtalokkaat. Pahinta naisen kannalta mitä klamydia voi aiheuttaa on lapsettomuus. Itse aikanani sairastin klamydiaa monta vuotta ja sitten kun testit tehtiin, niin tulos tuli monella :lla, oli kuulemma päässyt pahaksi. No tautini hoidettiin parilla kuurilla ja jälkitestauksilla. Sen jälkeen olen saanut pari lastakin. Eli ei ole HÄPEÄ hoidattaa itteään kuntoon.
Työskentelyysi klamydia ei vaikuta. Se leviää sukupuoliyhdynnässä. Voihan monella naisella olla klamydia, hiiva, kohdunsuun tulehdus ja ties mikä. Eihän me täysin taudittomia aina olla. Mutta hop, hop tutkimuksiin, ei saa hävetä tuollaista asiaa.