Perunanviljelijät huom.

Sikliperunaa!

Kasvattaakaahan perunan viljelijät enemmän sikllperunaa, on paljon parempaa kuin joku rupunen tavallinen. Vielä kun leikataan vähän maltillisemmaksi teidän voittoja, niin saadaan hintakin kuluttajayställisemmälle tasolle.
On muuten kumma että ruotsista saadaan uudet perunat nopeammin tänne meidän kaupan hyllyille kuin suomesta. Mistä johtuu, meneekö suomalaisilla viljelijöillä aika lorviessa? Ja vielä ihmetellään että ruotsalaiset naureskelee meille.
Kiitto moi.

5

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parempiakin löytyy

      Kasvata vaan itse sitä Siikli-perunaa, kohtalaisen ruton arka ja muutenkin hankala.

      En kyllä sanoisi kotimaista perunaa mitenkään kalliiksi, kävin ostamassa suoraan viljelijältä heti ensimmäiset uudet perunat, 20€:lla yli 7kg muovikassillinen juuri maasta nostettua Timo-perunaa ja oli tosi laadukasta. Ostin myöhemmin samalta viljelijältä myös Siikli-perunaa, hyviä olivat, mutta ei niin laadukkaita, kasvitautia oli, eikä myyjä kehunut, eikä olisi halusta edes myynnyt, mutta kun tahdoin välttämättä ostaa.

      Ruotsalainen viljelijä pääsee huomattavasti aiemmin pellolleen, kun parhaimmissakin olosuhteissa suomalainen viljelijä. Uuden perunan hinta laskee tosi nopeasti Ruotsissakin, joten markkinoita haetaan silloin pohjoisemmasta.

      Pääset mainiosti itsekin viljelemään uutta perunaa ja samalla nauttimaan niistä mahtavista katteista, mitä kuvittelet viljelijöiden uuden perunan viljelystä saavan. Tämä viljely, jos mikä ei välttämättä tarvitse suuria pinta-aloja, joten peltoa vaan hankkimaan mahdollisimman suotuisilta seuduilta ja peruna-pohataksi!

      Minulla itselläni on juuri nyt kokeilussa kuutta eri perunalajiketta, tosin oman perheen käyttöön, Siiklin olemme hylänneet jo aikaa sitten täysin toivottomana viljeltävänä.

    • Katso tollo karttaa

      Jos tiedät mikä kartta on. Sinulle tässä naureskellaan.

      • Stadi okei

        Katso hönö varpaiden väleihisi ettei tuu lantaa parketille. Jos nyt edes tiedät mikä parketti on. Sinulle tässä naureskellaan.


    • tulthin stathin

      Ite et ymmärrä perunoista ja parketiista mitää.

      • Sori tytöt

        En ymmärrä muutenkaan koko perunansyöntiä, itse olen syönyt perunan sijasta täysjyväpastaa ja riisiä. Ja kyllä, pasta on italialaista, eikä mitään suomalaisten peltojen vehnästä tehtyä vetistä lääryä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3364
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      553
      2085
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      84
      1976
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1960
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1588
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1528
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1307
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      48
      1230
    Aihe