Ja taas on ovelia ulkomaalaisia hiippareita kyttäämässa kokkolalaisten vanhusten perintökalleuksia. Tällä kertaa asialla on jonkin sortin sähköputkimies, jota kuskaa musta mies. Poliisi on antanut varoituksen S-tunnuksella liikkuvasta autosta, joten muistakaas tarkkailla maaperäänne ennenkuin menee taas omat ja varat.
http://www.pohjalainen.fi/uutiset/poliisiuutiset/outo-mies-liikkunut-sahkonkulutusasioissa-1.1426225
http://www.pohjalainen.fi/uutiset/poliisiuutiset/outo-mies-liikkunut-sahkonkulutusasioissa-1.1426225
Vastaukset 28
Vanhimmat
Misä maassa se semmonen äS on Somalia vai Sudani? Kö ne niin monikansallisia nykyään nuo virkamiehekki jottei sitä vanaha ja sokia enää erota.
Minkäköhän maan autojen kansallisuustunnus se S nyt mahtaisi olla. Vastaus löytyy lähempää kuin luuletkaan.
Ai saattans. Rantaruottalaisen autoko soli.
Pitäis tuikata kaapeleilla kiini sähkömittariin tollaiset ja sanoa, että siinä sulle sähkön kulutusta.
Jk: kiitos vapaan liikkuvuuden.
Voisin epäillä näillä huijareilla olevan sellainen huomaamaton nappivideokamara rinnuksissa josta on myöhemmin helppo tarkistaa mitä arvotavaraa seuraavalla kerralla poimitaan käden käänteessä mukaan.
Ei kai tämä ollut nyt sitten se koivuhaan kiimeri kun, kerran mustien miehien kanssa liikkui. Eipä ihme jos sillä on paljon rahaa kun mummoilta varastaa hyi hyi!
Heh,, tulkoompa muutamien koivuhakalaisten sähkömittareille vois tulla yllätys ko porstuan pikku laatikossa näkyy vaan muutama sulake ja seki reikä mikä on tyhjä vois pyytää koittaa sormella tuleeko siihen virta.
Miksi uhri on aina vanhus? Käyvätkö nuo rikolliset tutkimassa alueen ja heti vanhuksen nähdessään rynnivät sisälle en ainakaan ole kuullut näiden kyläilevän esim, kehonrakentajilla missä kalliita kuntoiluvälineitä ym. varastettavaa riittää.
Eiks tollasille epämääräsille mittariukoille voi tuupata kuumemittari ahteriin ja käskee tummamies lukemaan sitä niin mä ainaki tekisin.
Älkää nyt taas naurattako. Ovi on pidettävä aina lukossa ja kenellekään tuntemattomalle ei ovea avata. Omakotitalossa näkee aina ovella olijan ja kerrostalossa on hyvä asentaa ovisilmä, ellei sitä jo ole. Joten älkää ihmeessä avatko ovea tuntemattomille.
Vanhalle äidilleni yrittivät myydä palohälytintä noin 10 vuotta sitten, vaikka sellainen oli Jalmiinakodin taholta asennettu jo rakennusvaiheessa. Onneksi viisas äitini oli ajan tasalla ja käski "tyrkyttäjät" painumaan hevon kuuseen, aivan kuten poikansa tekisi...
Oliko kyseessä heikko virta asentaja ,vaiko peräti jäykkä sähkö mies? Tämän tapaisia juttuja tulee,mikäli ei yhtään yhdyssanojen merkitystä
Vielä joku päivä nämä erehtyvät veteraanipainijan kämpille ja se on niskat naks.
Alkaa riittämään mamuroistojen touhut nyt nämä laitetaan erityisen tarkkaan syyniin. Vanhuksille pitää saada rauha kotipiiriin!
Mitä ne seuraavaks keksii "olla verokarhu anta kaikki raha tai menna vankilassa" voi kristus sentäs tätä mualimaa :(
Heh,,, varmaan naamioituvat sinun sukulaiseksi valittaen puhehalvausta ja muistinmenetystä pyytäen esittelemään arvotavaroitasi muistinsa virkistämiseksi.
Meidän vaarilla on muukalaisten varalle pesäpallomaila ja sinkkisanko, hän sanoi siinä piisaavan tarpeentullen molemmille käsille töitä. Hän on näitä uusmoderneja nettivaareja, joka ahmii päivälööpeistä kaiken, oppia ikä kaikki.
Se onkin ainut järkevä tapa mihin pesäpallomailaa tarvitaan...
Joko joko joko lyön, joko joko joko juoksen, joko joko joko, joko joko...
Nyt kansalaiset on aika ryhtyä vastatoimiin näitä vanhuksia kuppaavia seurueita vastaan, joten ilmoittakaa pienimmätkin vihjeet heti poliisille.
http://www.pohjalainen.fi/uutiset/poliisiuutiset/varkaat-veivat-rahaa-ja-koruja-vanhukselta-kokkolassa-1.1428485
Hai sie! jaa mää ryöstin ne kun kävivät meillä viimetteeks. Poijjaat oll hevosii ruokkimaas ja nää tull meill. Miä sanoin käykääs peremmäll vaa ja kädet näkyvill. poijjaat tyhjäs autost kaikk irtaimen alta viije minnuutin. Taes olla elämä vikatikki niill tulla meill!
Näille keikatuille vanhuksille pitäs aina asentaa kunnan puolesta liikkeen tunnistava ovivideokameralaite, koska rikollinen tuppaa palaamaan ennemmin tai myöhemmin rikospaikalle tai niitten kumppanit sitä mieltä mää oon.
Keskipohjamaa-lehden etusivulla pitäisi olla jatkuva varoitusnauha, jossa vanhuksia kehoitetaan olemaan avaamatta ovea tuntemattomille ennenkuin esittävät kuvallisen henkilökorttinsa kunnes näitä huijareita ja voroja saadaan läjäpäiten kiinni.
Milloinkahan Suomeen ja Kokkolaankin alkaa tulla naapurustovahteja ja turvallisuuskaarteja, kun tällainen rikollisuus jatkaa lisääntymistään?
Mitä poliisi voi tehdä tuontirikollisuudelle, kun resursseja leikataan?
60 v jäykkä sähkomies etsii 50 v viriiliä nais seuraa...
eteläsuomi
mitä rikkaampi sen parempi
Joo no sieltä tulee kolme villiä naista leyhyttelemään sinua ja mentyänsä kummastelet läähättäen mis hitossa mun pankkikortti on ja eipä aikaakaan, kun ns "poliisi" soittaa sulle, että hei täällä on kolme naista pidätettynä, joilla oli nimelläsi varustettu pankkikortti, joten tarvisi ne tunnukset asian varmistamiseksi niin tuomme sen huomenna kotiin ja sitten sä huomaat seuraavana päivänä mennees jo toisen kerran halpaan funtsien, h'mm hei miksi mä olen nyt köyhä :D
Ja kukaan ei välitä
Myös seurakunta vois jaella vanhuksille lentolehtisiä arvelluttavista hyypiöistä samalla, ku tuputtavat juttujansa,, vähä yhteispeliä eiks je.... _öö_?
Namä taivaanrannankusettajat näyttäs siirtyneen Pohjanmaan kylille kökkimään ikäimmeisten oville uudet konnankoukut mieles.
Olis ny pysyneet Kokkolassa siihen astiku olisivat osuneet meikän torpalle urkkimaan niin mittariblondi olis saanu turbokorvatillikan ja musta mies ilmaveiviluunäpin nuppiin. Satanaku vatuttaa tollaset helkkarin eu-loisnilkit.
http://www.kp24.fi/uutiset/341719/Pohjanmaan-poliisi-varoittaa-kulkijoista
Saitin suosio oli sikäli merkittävä, että viisainta pitää sisältöä esillä kunnes joku tekijöistä saadaan kiinni.
Poliisi vetoaa kansalaisiin pyytämällä uusimmassa tiedotteessaan merkitsemään näiden hiipparien autojen tuntomerkkejä ja rekisteritunnuksia muistiin, joten toimikaamme näin vai pelkääkö joku sitä tummaa miestä ;))
http://www.poliisi.fi/poliisi/keski-pohjanmaa/home.nsf/pfbd/92882AD1D1781C87C2257BB700436977?opendocument