Näyttää ainakin Finnairilla olla ongelmia aikataulussa pysymisessä. Keskiviikkona 10.7. kone palasi takaisin Helsinkiin ja lähti lopulta 7-8 tuntia myöhässä.
Tänään illalla klo 18 lähdössä olleen koneen arvioitu lähtöaika on yhdeltä yöllä, eli ainakin 7 tuntia myöhässä.
Miten mahtavat hyvittää nämä? Ja miten ihmeessä kentällä saa tämän ajan kulumaan?
Tänään illalla klo 18 lähdössä olleen koneen arvioitu lähtöaika on yhdeltä yöllä, eli ainakin 7 tuntia myöhässä.
Miten mahtavat hyvittää nämä? Ja miten ihmeessä kentällä saa tämän ajan kulumaan?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Juuri nyt: Finnairin lento, jonka piti lähteä illalla 22.50 on myöhässä, arvioitu lähtöaika aamulla 5.30. Siellä kököttävät koko yön Antalyan lentokentällä!
Finnairin lomalennot v-2013 ovat olleet myöhässä alati ja kohteesta riippumatta ,siksi kannattaa katsoa mitä lentoyhtiötä kukin matkanjärjestäjä käyttää ,maaliskuussa kökötimme puolitoistavuorokautta Vantaalla teknisen vian vuoksi ja vihdoin pääsimme kohti Thaimaata!
Vaikka täälläkin moititaan paljonkin Turkkilaisten yhtiöiden koneita ,niin pysyvät ne sentään aikatauluissaan ja henkilökunta hyvää ,elikkä jos matkaan Alanyaan käytän ko.firman koneita :D
koneissa pelkkiä stuertteja?
Eikös lentoemännän ammatti ole muslimeille hieman kunniaton, kun joutuu käyttämään huulipunaa ja kaikkea sellaista - ei voi liihottaa burkha päällä?
KahdellaTurkkilaisella firmalla (Freebird ja Corendon) lentäneenä voin todeta, että lentoemännät ovat oikein kauniita ja myös asiallisen ystävällisiä sekä kielitaitoisia. Aivan kuten (kotimaiset) Finnairillakin. Ja viimeinen myöhästymiskokemus lomalennolla on Finnairilta, tosin siitä jo aikaa neljä vuotta. Silloin syy oli ihan porsastelevien Suomituristien, olivat varastaneet pelastusliivit penkin alta!
Kotimaan lennoilla Finski on petrannut, kohdalleni ei kuluvana vuonna vielä yhtään myöhästymistä/ylibuukkausta tai peruutusta!
Jälleen seisoo Finnairin kone Antalyassa. Piti lähteä puolitoista tuntia sitten, mutta vieläkään ei ole tietoa siitä, koska se lähtee. Lennon numero AY1876.
Tosiaan kannattaa ehkä alkaa suunnitella lomamatkoja muilla kuin Finnairin lennoilla.
Olimme ko. lennolla tulossa Suomeen ja ainakin järjestelyt Turkin päässä sujuivat hienosti, huolimatta 7 h myöhästymisestä (vika ilmastoiniventtiilissä).Odotusajan saimme viettää lentokenttähotellissa uiden ja aurinkoa ottaen.Tarjoiltiin myös ruokailu seivovasta pöydästä.
Toista oli tietysti varmaan suomen päässä, kun joutuivat lentokentällä odottelemaan..
Kaikkea voi tosiaan sattua, mutta kun tuntuu nyt sattuvan vähän liian usein. Helsingin päässä odottelijoilla tällainen lyhentää myös lomaa ja ainakin viikon lomalla se harmittaa todella, kun loma on muutenkin lyhyt.
Järjestelyt eivät aina toimi. Meille kävi jokin vuosi sitten niin, että yrittivät ensin tarjota ruokailuja vain lapsiperheille. Vasta kun nostettiin hirveä meteli, suostuivat antamaan ruokailuliput kaikille. Kone oli silloin 6 tai 7 tuntia myöhässä.
Kaikkea voi todellakin sattua ,mutta miten aina Finnairin lomalennoilla? :(
Informointi heidän lennoillaan on olematonta jos lainkaan ja lomalentojen lentoemot tosi kireän tuntuista poppoota ja todellakin hirveän mekkalan jälkeen saa jonkinsortin korvauksen lentoasemilla kököttelyn ajaksi :((