On se mallissaan taas Hyrskäläisten toiminta. Keltaisen kuormaauton lavalta valui ja lenteli purua pitkin kylää maanantaina illalla. Miksi sitä pitää sotkea tahallaan paikkoja??? Ei voi käsittää. Näkyi menevän asemalle se auto...
Kenen kuormuri levitti sahanpurut kylälle?
Sirpa hek
13335
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
yrittää jotain ja tuo tarvitseville vaihtopurut kotiovelle. Erinomainen näyte käytännön tason innovaatiosta.
Olisiko ollut kyseessä häkäpönttökuormurin koeajo?
Jolla sattui polttoainetankin vuoto?
Taannoin oli mahtavasti rakennetun kunnantalon parkissa oli häkäpönttöauto, jonka omistanee naapurikunnan entinen asukas, jolla on valtaa nykyisessä asemassaan?
Innostuiko paikkakuntalainen häkäpönttöajatuksineen moista kokeilemaan?
Ainahan kannattaa yrittää loistamaan aatesisarusten silmissä.
P.S.
Olisiko ideaa ... jos UKKO HALLAN rinteisiin suunniteltaisiin häkäpönttöilijöille kiihdytys kisaa?
Vielä me noin 2600 asukkaan Hyryläiset voisimme ottaa vellkaa/asukas lisää, että mahdollisimman monilla olisi kivaa €€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€
Kyllä se oli ollut suomussalmelaisen yrittäjän auto.
Sahanpuru maatuu huomattavasti nopeammin kuin roskat ja lasinsirut, eikä riko myöskään koiran tassuja. Kalja pitäisi ylipäätään laittaa tölkkeihin myyntiin, vähentyisi lasinsirut kaduilta huomattavasti.
Totta, mutta kyllä se sotkeminen on jokatapauksessa perseestä. Harmittaa nuo lasinsirutkin.
Sivusta seuranneena ei sen auton lavalta kyllä purua tullut kuin ihan satunnaisesti. Siinä kylän raitilla kävellessäni oli pölli autojen jätöksiä huomattavasti enemmän! Ja ne roskat mitä nuoriso levittää, se se vasta väärin on.
Aloittaja on tainnut tehdä kärpäsestä härkäsen. Itseäni ei sahanpuru häiritse, mutta roskat ja lasinsirut häiritsee, ja paljon.
Hyryllä on epäilyttävän palljon tuliåaloja. Ei kait aiellä vain ajella kuormurilla syttöjä talojen nurkkiin?
Missä kohti ne purut oikein ovat, kun en ole vielä huomannut?
Pois on mahtaneet jo lentää...
tosi on että tuntuu ihmisillä olevan tarvetta päästä tekemään moisesta hommasta isonumero. miksi kukaan ei puutu roskan levittäjiin tai pullojen hajottelijoihin.. ihmettelen vaan moista käytöstä.
Niin. Näkyihän tuolla olevan seinäpahvin palojakin...
Varmaan joku Keränen.