jetta 2006 1,6fsi

ostamassa1

Tuli käytyä koeajamassa jettaa, itse tykästyin autoon. Onko muilla kokemuksia kyseisestä kulkineesta ja nimen omaan tuosta fsi koneesta..? Pikaisella nettihaulla jotain karsta ongelmaa näyttäisi olevan..?

2

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemuksia on

      Kokemusta on juurikin tuosta mallista & vuosimallista:
      Ostettaessa käytettynä mittarissa oli 26 000km .
      60 000 kilometrissä piti vaihdattaa jakoketju, kun moottorin varoitusvalo syttyi. Syynä oli venttiilien ajoitusongelma, joka johtui venyneestä jakoketjusta. Ja nimenomaan kyse ketjusta jonka pitäisi kestää muutama satatuhatta kilometriä. Noin 1000 euron remontti. Muuta vaivaa moottorissa ei ilmennyt.

      Samoihin aikoihin lakkasi keskuslukitus toimimasta, syynä toisen takaoven viallinen johtosarja. Noin 300 euroa.
      Hetkeä myöhemmin radio lakkasi toimimasta, uusi olisi maksanut noin 500 euroa, vakuutusyhtiöiden "varaosamyymälästä" löytyi kolariautosta käytetty, vähän yli 200 euroa.
      Sen jälkeen lähtikin vaihtoon.

      Työkaverilla taas on ollut täsmälleen samanlainen uudesta saakka, nyt taitaa olla 150 000 mittarissa eikä niin minkäänlaista ongelmaa missään. Eli noilla kokemuksilla voisin sanoa, että on joko luotettava tai vähän väliä pikkuviallinen, tuurista taitaa olla kiinni...

      Ajettavuudeltaan ja tiloiltaan kerta kaikkiaan mainio peli, omallani ensimmäiset n. 30 000 kilometriä (mittarin 26-60 tkm jonka aikaa sen omistin) olivat yhtä juhlaa, sitten alkoi viat.

    • audzmään

      jännä että tuota johtosarja vikaa esiintyy lähes kaikissa vag konsernin vekottimissa, itselläni oli Audi a4 vm2003, siinä piti vaihtaa oven johtosarja kun keskuslukitus taukosi toimimasta, samoin kaiuttimet pätki.. A6 vm-06 toimi paremmin, ei tarvinnut vaihdella johtosarjoja muualla kuin takalasin pyyhkimelle joka oli hapettunnut kun oli vesiletku porsinnut sinne rungon sisään (ties mitenpaljon se sieltä sitten olikaan ruostunnut.. )

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      121
      6852
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3767
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      186
      2575
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      280
      2453
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2101
    6. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1815
    7. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1800
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      133
      1356
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1285
    10. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      70
      1257
    Aihe