lomakohde talvella

Onko olemassa mitään edullista lomakohdetta (ei siis Australiaa, Thaimaata...), jossa olisi lämmintä talvilomalla, paitsi Kanarian saari?
61402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No maailmassahan on varmaan enemmän edullisia ja lämpimiä talvilomakohteita kuin kylmiä ja/tai kalliita. Eihän muuta tarvitse tehdä kuin ostaa lentoliput vaikka jonnekin Tansaniaan tai Fidzi-saarille, mutta ethän sinä tietenkään sitä tarkoita. Mutta mitä sitten tarkoitat? Kai sinulla joitain muitakin vaatimuksia/toiveita lomakohteen suhteen on? Kerrohan tarkemmin. Ei kukaan muuten viitsi ruveta luettelemaan.

Äänestä

Niitä on vähän. Lähimmistä kohteista Kanarian lisäksi Pohjois-Afrikassa on talvellakin lämmintä. Nyt vaan on ollut Egyptissä ja Tunisiassa vähän levotonta.

Marokossa on ollut rauhallista ja siellä on sama ilmasto kuin Kanarialla. Myös hintataso on edullisempi kuin Kanarialla.

Äänestä
  • Muuten totta mutta Tunisian lämpimyyteen ei voi luottaa. Tiedän vaikka kuinka paljon tapuksia että siellä on talvisaikaan paleltu 10 asteessa ja tuuli on käynyt pohjoisesta.

    Äänestä

  • no melkein kirjoitti:

    Muuten totta mutta Tunisian lämpimyyteen ei voi luottaa. Tiedän vaikka kuinka paljon tapuksia että siellä on talvisaikaan paleltu 10 asteessa ja tuuli on käynyt pohjoisesta.

    Totta, eihän Tunisian säähän voi täysin luottaa. Kanariallakin on parina vuonna 2000-luvulla satanut lunta talviloman aikoihin helmi-maaliskuussa.

    Tunisia ja Kanaria siis pois suljettuja, koska ei varmuutta säästä. Marokko kai kuitenkin on lämmin?

    Egyptin Luxor on aika varma paikka ilmojen suhteen. Normaalisti talvella on 30 asteen verran lämmintä. Luxorissa on yleensä paremmat kelit kuin Hurghadassa. Assuanissa aurinko on vielä varmempaa.

    Äänestä

Kanarian saarET on hyvä lomakohde, on monenlaista vaihtoehtoa. Miksi se ei käy? En ainakaan Egyptiin lähtis tällaisessa tilanteessa mikä siellä nyt on. Gran kanariallakin monta hyvää kohdetta juuri lapsiperheelle ja lämmintäkin on.

Äänestä
  • En ole aloittaja, mutta minullekaan ei Kanaria kelpaa. Kanaria on kallis kohde, hinnat vähintäänkin Suomen tasolla. Sitä paitsi se on niin nähty, vähän liian tavallinen ja tylsä. Ei aivan hintansa väärtti. Voisin arvata, että aloittajallakin vähän saman suuntaisia syitä, ehkä.

    Marokossa on samat ilmat ja hintataso puolet siitä mitä Suomessa. Onko kellään kokemusta Marokosta, vaikka Agadirista tai Marrakechista?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mamikolmelle3 kirjoitti:

Onko olemassa mitään edullista lomakohdetta (ei siis Australiaa, Thaimaata...), jossa olisi lämmintä talvilomalla, paitsi Kanarian saari?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu