Canon MG6530 ja raidat tulosteessa

Androsyks

Ostin juuri tulostimen Canon MG6350. Tulostin 18MPix kameralla otetun kuvan Lightroom 4:llä A4-kokoon. Paperina Canonin oma Pro Platinum -paperi. Muuten hyvä, mutta koko kuvan läpi on 7,5 mm:n välein hieman kuvapohjaa tummempi hiusviiva. Mainostekstin mukaan printtaustarkkuuden pitäisi olla 9600x2400 dpi. En ole itse aiemmin valokuvia tulostanut, ja siksi pettymys oli melkoinen, kun luulin ostaneeni laatutulostimen.

Onko nämä hiusviivat mustesuihkarin ominaisuus vai ko. laitteen vika? Kertokaa kokemuksista! Suositelkaa laitetta, jolla voisi tulostaa hyviä A4-kokoisia valokuvia!

2

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oki-mies
    • 920

      Oon tulostellut vanhemman mallin Canon pikkutulostimella monet vuodet passikuvia ja joskus vähän suurempiakin kuvia.
      Raidat eivät kuulu asian.
      Vie uusi vehjes takuuhuoltoon, pitäis saada kuntoon.

      Tulostuspäiden puhdistus ohjelmasta kannattais ajaa läpi, mun suurkuvatulostin-Epsoniakin pitää putsailla sillointällöin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      294
      2983
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2017
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1784
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe