DT laiskistuu lämpimänä

Mikä voi olla mulla tässä detsissä kun alkuun lähden liikkeelle niin mopo kiihtyy normaaliin tapaan terävästi ja ottaa piikin, sitten kun olen vähän aikaa ajanut niin mopo ei enää ota terävää piikkiä ja kiihtyy laiskemmin. Huippunopeus pysyy kuitenkin samana. Ei pätki kuitenkaan.
213403
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Isompaa suutinta? Kenties väljä kone jo, paljon ajettu ja milloin mäntä vaihdettu?

Äänestä

Ei oo väljä, ajettu 1300 :D. No mutta jos suuttimesta johtuu ni miks sit alussa toimii normaalisti?

Äänestä
  • Sulla on nimenomaan liian suuri suutin jos kylmänä toimii hyvin mutta lämpimänä ei.

    Äänestä

Tuohon en usko. Ongelmaa ei ollutvielä vähän aikaa sitten eikä muutenkaan anna mitään viitteitä että se olisi liian iso (esim.röpötys)

Äänestä

En osaa sanoa, mikä ois vikana, kun netistäkää löydy mitää ja itelläkään ei oo ollu tommosii ongelmii.

Äänestä

Ihmettelet vikaa, kun kerrot miten kylmällä koneella ottaa hyvin piikin? No vika on kuskissa, kylmällä koneella ei saa ajaa kovilla kierroksilla, koska mäntä ja sylinteri eivät ole vielä laajentuneet kunnolla, jolloin välykset ovat liian isot. Näinollen moottorin kuluminen on huomattavasti nopeampaa.

En nyt tarkoita, että sylinteri olisi kulunut liikaa, mutta tuo ajotyyli rikkoo moottorin turhaan, joten korjaus kannattaa aloittaa kuskista.

Äänestä

Onhan tuo varmaan totta, mutta voisit silti pitää välillä sen meteliturvan kiinni. Kaveri  täällä saarnaa katkerana ettei mopoja tulisi virittää, ja ketään ei kiinnosta. Käytä aikasi johonkin hyödyllisempään ennen kuin kuolet poies.

Äänestä
  • Miksi täällä kysytään mitään, jos ei saa vastata?
    Niin ja mitenkä niin saarnaan katkerana? Harvoin olen katkera kenellekkään ja ehkäpä vähiten mopopojille...
    Ja jos ketään ei kiinnosta, niin silloinhan sillä ei ole mitään väliä.
    Niin ja tottakai käytän aikani hyödyllisempään, välillä on vaan luppoaikaa, niin voi käydä täällä pyörähtämässä.

    Äänestä

No kyllähän mopo ei väännä yhtä hyvin lämpimänä kuin kylmänä, mutta ei sen kyllä iso ero pitäs olla. Taitaa olla väljäkone.

Äänestä

Kuinka usein 1300km ajetuissa mopoissa on väljä kone

Äänestä
  • On se. Yhtä väljä ku sun siskos pillu. Tiiän ku oon testannu molempia.

    Äänestä

Tätä vastausten lapsellisuutta :'D jooh2 ehkä palstan ainoa asiallinen vastaaja

Äänestä
  • ^ "t. jooh2" ...

    Äänestä

  • mr.pöpi kirjoitti:

    ^ "t. jooh2" ...

    Enpä kuule ollu tuo. Tulin just kaupungilt.

    Äänestä

  • jooh2 kirjoitti:

    Enpä kuule ollu tuo. Tulin just kaupungilt.

    Mia?

    Äänestä

ei vaan *mis vika*

Äänestä

On se vaan jännää, mitenkä mopopojat ei kestä kuulla erilaisia mielipiteitä asioista. Aina pitäisi tulla se "oikea" vastaus, muutoin on katkera ja lannistava. Älkää kysykö, jos ette kestä kuulla vastauksia. Kyllähän se asia voi olla niinkin, että minä olen väärässä, jos vaikka se mopo onkin tehty sillain, että kylmällä koneella saa huudattaa, mutta lämpimällä koneella saattaa vaurioitua liian kovista kierroksista.

Äänestä
  • Turpa kiinni senki VTU HOMMOO.

    Äänestä

ok

Äänestä

Täältä suomi24:stä ei oikeastaan kannattaisi koskaan kysyä mitään, pelkkiä provoja tulee selkeästi enemmän kuin asiallisia vastauksia.

Äänestä

Koska leipos

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mis vika kirjoitti:

Mikä voi olla mulla tässä detsissä kun alkuun lähden liikkeelle niin mopo kiihtyy normaaliin tapaan terävästi ja ottaa piikin, sitten kun olen vähän aikaa ajanut niin mopo ei enää ota terävää piikkiä ja kiihtyy laiskemmin. Huippunopeus pysyy kuitenkin samana. Ei pätki kuitenkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu