kielimatkalle brightoniin 2014?

lalalalaX

eli siis mä olisin menossa ens kesänä kaverin kanssa kielimatkalle ef'n kautta brightoniin international kurssille, oisko muita tulijoita? mentäs varmaanki tos jossai kesä-heinäkuus 3 viikoks ja asuntolaan oltas menossa! :) ja hei kertokaa toki te jotka ootte siel ollu nii kokemuksii! ja kiinnostas seki et missä päi brightonii se asuntola on? täs pari viikkoo sitte siel kävin ja rakastuin paikkaan enkä jaksa oottaa ens kesää

8

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nnoooraaa

      mä oon kaverin kaa menossa ef kautta international kurssille isäntäperheesee 25.6-22.7 ( pariisi) ja molemmat ollaa sillo 15:)

      • lalalalaX

        hei kiva! ois kiva tutustuu jos vaikka oltas samaa aikaa menossa :)


    • Vaihto-oppilaaksi

      Kielikurssi on ihan turhaa rahantuhlausta. Kielitaito ei kerkeä muutamassa viikossa kohentua juurikaan, shoppailemaan ja bilettämään voi lähteä kaverinporukan kanssa halvemmallakin.
      Meillä oli aikalailla kaikki aktiviteetit ihan suomalaisten kesken ja samoin "koulutunnit" olivat hyvin suomalaisvoittoisia.
      Olin STS:ssän kautta mutta samoja retkiä nuo ovat.

    • brighton'13

      Ite olin just kolme viikkoo EF:n kautta Brightonissa just International kurssilla. Olin perheessä, mut kaveri asuntolassa, joka sijaitsi sussex universityllä. Asuntolalaiset käy kans kouluu siellä:) Meillä oli aktiviteettiryhmässä jonkun verran suomalaisia, aika paljon espanjalaisia, ruotsalaisia, muutamia venäläisiä ja italialaisia. Kannattaa mennä keskikesällä/loppukesästä, koska ulkomaalaisilla on lomat niin myöhään.
      Mulla kielitaito parani yllättävän paljon, puhumiseen tuli uutta varmuutta vaikka oonkin matkustellu aika paljon. Koulussakin oppi paljon vaikka suomalaisia tais olla jopa kuus 17 hengen ryhmästä. Lisää tietoo löytyy www.kielimatkawithef.blogspot.com :käykää laittaa kommenttia, vastaan mielelläni jos tulee jotain kysymyksii mieleen!

    • jaileee

      Mäkin olin tänä kesänä Brightonissa kolme viikkoa EF:n kautta :) Oli aivan ihana matka, parhaat kolme viikkoa ikinä! Olin Brighton University asuntolassa, joka oli n. 20 minuutin bussimatkan päässä Brightonin keskustasta.

      Vaikka kolmessa viikossa ei mitään täydellistä englannin kieltä ehdi oppimaan, mutta ainakin sai paljon varmuutta puhumiseen! Ensimmäisinä päivinä oli tosi vaikea sanoa jopa ihan yksinkertaisia lauseita englanniksi, koska Suomessa tota kieltä ei ollut tarvinnut muuten kun koulussa. Mutta jo viikon päästä pystyin ja uskalsin jutella ihan kunnolla ulkomaalasten kanssa! :) Lisäksi oppi uusia sanoja ym.

      Meillä oli aktiviteettiryhmässä n. 30 ihmistä, joista 7 oli suomalaisia ja loput itävaltalaisia, slovakialaisia, venäläisiä ja italialaisia. Kouluun oli sitten jaettu toi aktiviteetti ryhmä puoliksi. Joten meillä ainakin oli paljon myös muunkin maalaisia kuin suomalaisia.

      Jos tulee jotai kysyttävää, nii voitte laittaa mulle sähköpostia ja vastaan mielelläni :) [email protected]

    • katjaef
    • pelottaa..

      Olisiko kukaan tulossa Brightoniin 25.6.-8.7.14 ja isäntäperhe?
      Olen lähdössä yksin ja pelottaa että jäisin yksin matkalla..

    • essyllyx

      Olin viime kesänä Brightonissa EF kanssa. Se on niin ihana kaupunki! Olisin kuitenkin suositellut isäntäperhetä, koska siellä oppii enemmän kieltä ja kulttuuria. Jos olet asuntolassa kaverin kanssa, niin tottakai puhut koko ajan suomea. Mitä hyötyä siitä matkasta sitten on? Mutta kaikki on itsestä kiinni. Kannattaa vaan mennä juttelemaan enkuksi kaikille siellä vaikka kuinka ahdistavaa se olisi aluksi. Kyllä se kielitaito siitä kohenee. (:

      ps. Demissä on paljon kielimatkakeskusteluita. Sieltä saattais löytyä samalla kurssilla olevia ihmisiä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      22
      4522
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      153
      4086
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      13
      3326
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      67
      3066
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      86
      2724
    6. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      151
      2642
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2353
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      37
      2213
    9. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      121
      1610
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1585
    Aihe