Jos asunnon nykyinen vuokralainen saa opintoihinsa asumislisää ja opintotukea, voiko myös asuntoon muuttava alivuokralainenkin saada? vaikuttaako nykyisen vuokralaisen tukiin? Voiko tätä jotenkin kiertää, ettei vaikuttaisi ja molemmat saisivat tukea?
Vastaukset 2
- efwadWQ
Sinä olet vuokralainen, ja maksat asunnon omistajalle vuokraa. Jos hankit alivuokralaisen, hän maksaa sinulle vuokraa, jonka sinä maksat asunnon omistajalle.
Esimerkiksi: kaksio, jonka vuokra on 800e. Maksat itse vuokrastasi 200e (päästä heitettyjä lukuja), ja asumistuki kattaa loput 600e. Mikäli hankit alivuokralaisen, joka maksaa sinulle vaikka 200e/kk, asumistukeasi vähennetään saman verran. Eli et voi missään tapauksessa yrittää "tehdä voittoa" muiden kustannuksella ja samalla nostaa tukia huoletta. Alivuokralainenkin kun tekee ihan oikean sopimuksen.
SIIS: 600 200e omaa rahaa vs 400 200 omaa 200 alivuokralainen
Ei jää mitään käteen ja joudut sietämään toista perseapinaa vuokra-asunnossa.
Tiedän, mitä yrität tehdä. Olet ketku pelle joka pitäisi viedä mökin taakse ja...!- faredi
Höpö höpö. Alivuokralaisen maksamat vuokrat kasvattavat vain pääomatuloja, jotka lasketaan siis mukaan vuosituloihin. Eli et voi tehdä silloin yhtä paljon töitä kuin ilman alivuokralaista, mutta toisaalta saat helpommin enemmän rahaa. Varsinkin jos alivuokralainen on kaverisi niin voi kikkailla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051810
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS541610Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä451270Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk231010Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita177875Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13810- 48762
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201723Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?16723Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.41678