Moro! Elikkä kysyisin yhtä juttua laturista. Nii, ku sitä laituria suojaa valkoinen, kuminen suoja, niin jos se on repeytynyt, niin voiko se olla vaarallinen?! Elikkä siinä näkee ne johdot, jotka kulkee laturissa?
iPad 2
kettu98
23140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Hmmmm, viallinen laturi, voiko se olla vaarallinen? Hyvä kysymys.
>Moro! Elikkä kysyisin yhtä juttua laturista. Nii, ku sitä laituria suojaa valkoinen, kuminen suoja, niin jos se on repeytynyt, niin voiko se olla vaarallinen?! Elikkä siinä näkee ne johdot, jotka kulkee laturissa? <
Se laituri ei ole vaarallinen, mutta jos tarkoitit laturia niin se voi olla vaarallinen.
Koulussa on opetettu että kaikki johdot joista se kumisuoja on irronnut/revennyt ovat viallisia ja hengenvaarallisia. Suosittelisin laturin hävittämistä ja uuden hankkimista. Kokeile eka jos takuu korvais sen mutta jos se ei korvaa nii sen joutuu itse maksamaa.
Joo, no en tiie siit takuust mittää, ku mun iskä on sen ostanu, aattelin muutenki siltä kysyy.
Aina kannattaa kokeilla voittaako Darwin Awardsin joten...kuule, ei ne johdot itsessään ole vaarallisia ja niitä voit rauhassa jopa sorkkia. Sitten kun siinä on virtaa niin voi olla eri asia, joten en suosittele. Tai vedä erkkaa tai jeesusteippiä päälle nii vaa penteleesti
Jos ostaa ipad2, niin voiko siihen ostaa samanlaisen nettiliittymän kuin vaikka puhelimeen? eli jos ei osta Ipad2 wifi 3G, vaan Apple ipad2 Wi-Fi, niin saako siihen pelkkään wi-fi ipadiin nettiliittymän jota maksetaan puhelinlaskun tapaan. Ja sehän maksaa 200 vähemmän, kuin valmiina 3G apple ipad2.
Jos ostat Ipad wifi mallin niin siinä ei ole sim-korttipaikkaa. Tämä tarkoittaa sitä että nettiyhteys pitää järjestää jostakin muusta laitteesta siihen kuten älypuhelimesta tai wlan reitittimestä. ( Kaikki älypuhelimet eivät tue wlan jakoa).
3G mallissa on taas sim-korttipaikka eli siihen voi hankkia normaalin dataliittymän.
Kannattaa tökkiä sormella niitä paljaita johtoja, kun laturi on pistokkeessa ja pädi latauksessa...
سمَـَّوُوُحخ ̷̴̐خ ̷̴̐خ ̷̴̐خ امارتيخ ̷̴̐خ
HEI!!!! vastatkaa velä tähän :D Eli jos ostat ipadin ihan nyt vaikka kakkosen tms. niin saako siihen siis saman nettiliittymän kuin tietokoneisiin (läppäreihin)? Eli toisin sanoen saako siihen muunkin kuin lähiverkon?
Jos kotonasi on wlan niin saa. 3G malli tukee sim-kortteja joten siihen voi ostaa dataliittymän.
Siis voiko ipadin yhdistää modeemiin niin, että se toimii myös kodin ulkopuolella.
Voi jos wlan yltää kodin ulkopuolelle.
Operaattoreilla on tarjota myös Wlan-mokkuloita joilla voi liittää montakin laitetta yhtä aikaa nettiin. Itsellä DNA:n mokkula jolla saa neljä laittetta nettiin. Toimii hyvin mökillä sekä läppärin että tabletin kanssa. Ja kätevä kun mokkula voi olla koko ajan mökin hyllyllä ja tabletti toimii pihalla riippumatossa :)
Mutta ne on yleensä kalliita erikseen ostettuna.
Erikseen ostettuna onkin kalliita mutta itse olen ottanut kanssa tuollaisen Sierran wlan mokkulan aikanaan ja eipä tuo vuoden sopimuksella ollut kuin pari kymppiä kuukaudessa, nyt mokkula on oma ja liittymä maksaa 21 megaisena 12,90€.
Ei paha hinta mun mielestä.
Tuolleen se ei ole liian kallis tosin jos omistaa esim tupla sim liittymän niin silloin halvemmallakkin pääsee.
Halemmalla sama nopeus?
Mistä saat sellaisen, ainakin mitä itse olen katsellut niin kalliimpia kyllä köytyy ja hitaampia.
Siis halvemmalla piti kirjoittaa.
Saunalahdella oli muutama vuosi sitten tupla sim liittymä jossa molempiin sim-kortteihin sai 3G fullrate yhteyden noin 14 euroa/kk
Tämä on mielestäni halpa kun ottaa huomioon että liittymiä voi käyttää yhtäaikaa kahdessa puhelimessa.
No on kyllä halpa ollut, pitää tuossa muutenkin itsekin jossakin välissä ottaa vain kännykälle tuo nopeampi mobiililaajakaista ja käyttää kännyä mokkulana, pitääpä katsella tarjouksia.
Okei kiitos tiedosta :D ja meillä taitaa kyllä olla wlan... en vaan ollut varma noista jutuista mut oon muutenkin 12 vuotias...
Tulee maksamaan, Apple tykkää epästandardeista liitännöistä
Ihan tiedoksi, myös muut valmistavat latureita Applen laitteisiin kuin Apple itse ja vielä paljon halvemmalla. Ei Apple ole onnistunut sentään vielä laturia patentoimaan vaikka sillä omanlaisensa liitännät ovatkin :)