Päänsärkyä joka päivä

Näkö tarkistettu optikolla. Sain lukulasit. Ei auttanut. Näkö uudestaan tarkistettu silmälääkärillä. Uudet lukulasit. Vieläkin särkyä kulmakarvojen välissä ja otsalla melkein joka päivä. Voisiko johtua "pelkästä" jännityspäänsärystä. Väsynyt jo tähän..
4129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Otsaonteloiden puhtaus on jo varmaan tarkistettu terveyskeskuksessa?

Äänestä

Ei ole tarkistettu. Allergiaa mulla kyllä on ja nenäkin usein tukossa. Poskiontelontulehduksia ei kuitenkaan koskaan. Niskaan särkyy jatkuvasti. (monta vuotta jo)

Äänestä
  • Onko silmiesi taittovirhe/vahvuus tarkastettu lamaannuttamalla silmien lihakset täysin (sykloplegia)? Jos silmäsi ovat "krampissa" (akkommodaatiospasmi), niiden oikeaa vahvuutta ei saa muuten selville kuin sykloplegian avulla. Tavallinen näöntarkastus ei riitä. On mahdollista, että sinulla on edelleen väärän vahvuiset lasit, vaikka silmäsi on jo tutkittu.

    Minulla oli myös jokapäiväistä päänsärkyä, joka paheni lähityötä (lukeminen, tietokone) tehdessäni. Optikon ja yhden silmälääkärin mukaan silmälasini olivat oikean vahvuiset. Toinen silmälääkäri älysi tehdä minulle sykloplegian ja selvisi, että minulla on ollut luultavasti vuosia liian vahvat lasit. Tämän takia silmät menivät "kramppiin" ja sain jatkuvia päänsärkyjä.

    Jos vika on väärän vahvuisissa laseissa, uudet lasit auttavat päänsärkyyn. Mutta silmät täytyy tutkia sykloplegian avulla.

    Tässä yksi mahdollinen syy jokapäiväisille päänsäryille.

    Äänestä

Päänsärkyä voi tulla myös esim. verensokerin heilahtelusta? Syötkö riittävän usein ja "oikein"?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


särkee18 kirjoitti:

Näkö tarkistettu optikolla. Sain lukulasit. Ei auttanut. Näkö uudestaan tarkistettu silmälääkärillä. Uudet lukulasit. Vieläkin särkyä kulmakarvojen välissä ja otsalla melkein joka päivä. Voisiko johtua "pelkästä" jännityspäänsärystä. Väsynyt jo tähän..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu