Minne peruskoulun jälkeen?

olen kasille menevä tyttö ja mulla on sellane ongelma etten tiedä lainkaan peruskoulun jälkeisiä jatko-opintopaikkoja. En tiedä mikä on paras vaihtoehto ja mikä huonoin. kuinka kauan mikäkin kestää ym.
7 lk:n KA. mul oli 8.5 ja siitä ois tarkoitus parantaa vahintään 9.0 keskiarvoon
ois kiva jos joku vois selittää mulle noit vaihtoehtoi :)
7200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Lukioon vaan kolmeksi vuodeksi tankkaamaan pää täyteen turhaa paskaa! Lukio on aivan perseestä en suosittele.

Äänestä

Lukion kautta pääset yliopistoon helpommin joka takaa suuremman palkan ja jos et jaksa opiskella niin ammattikouluun koska saat työn sieltä heti 18 vuotiaana.. Kannattaa mennä lukioon saat paremmin töitäkin amis on tyhmille.

Äänestä
  • Jos tuo olisi totta jokaikinen menis yliopistoon ja olis lääkäri :D

    Äänestä

  • UnohditYhenPikkuJutu kirjoitti:

    Jos tuo olisi totta jokaikinen menis yliopistoon ja olis lääkäri :D

    Ja paskat. Kaikkia ei kiinnosta lääkärin pesti ja amislaiset ovat yleensä niitä jotka haluavat työelämään nopeammin. Käytä aivojasi -_-

    Äänestä

Ei ole parhainta tai huonointa vaihtoehtoa. Eikä lukiosta haeta pelkästään yliopistoon tai lääkäriksi.. Työntäkää suoleenne nuo käsitykset.

Anteeksi.

Lukio ja amis kestävät keskimäärin 3 vuotta. Lukio voi ainakin venyt 4 vuoteen, ja se on ihan ok. Joskus kursseja ei saa käytyä 3 vuodessa, tai tulee muita esteitä.
Voit myös suorittaa kaksoistutkinnon, jonka jälkeen saat ammatin ja ylioppilaan paperit (eli käyt vain joitain lukion kursseja, ja menet ylioppilaskirjoituksiin). Ja jos suoritat kolmoistutkinnon, suoritat kokonaiset lukion opinnot ja saat ammatin, ylioppilastutkinnon ja lukion päättötodistuksen. Kaksois- ja kolmoistutkinnoissa on toki varmasti vähän enemmän hommia, kuin pelkästään lukiossa tai pelkästään amiksessa. En osaa vastata kauan ne kestävät.

Mutta jos et tiedä yhtään mitä haluaisit tehdä, mene vaikka lukioon! Jos lukio tuntuu jossain vaiheessa ihan ylivoimaiselta, voit lopettaa sen kesken ja mennä amikseen, jos olet keksinyt mitä haluat opiskella.
Kannattaa kuitenkin käydä edes joku koulu loppuun. Lukiossakaan ei kannata heti luovuttaa, jos tuntuu vaikealta. Jokaisessa koulussa varmasti tuntuu välillä siltä, että on aivan väärässä paikassa.

Itse menin aikoinaan yläasteelta lukioon, koska minulla ei ollut mitään aavistusta mitä olisin halunnut amiksessa tehdä. Ja lukio on ollut ehdottomasti yksi elämäni parhaimmista kokemuksista, vaikka sekin oli välillä rankkaa. En ehkä käytä kaikkia oppimiani asioita lukion jälkeen, mutta itse arvostan sitä, että koin mielettömän hienoja asioita siellä, tapasin mahtavia ihmisiä ja viisastuin. En tietäisi monestakaan asiasta mitään, jos en olisi mennyt lukioon.

Ja tiedätkö.. lukion jälkeen en hakenut yliopistoon, vaan menin välivuodeksi kansanopistoon. Ja nyt olen päätynyt amiksessa!

EI ole oikeaa tai väärää valintaa tai tietä, kaikki ne vievät eteenpäin. En ole menettäny elämässäni mitään, enkä ole viettänyt vuosia koulun ulkopuolella vain lusmuillen.. Yläasteella on melkein mahdotonta ennustaa, mihin päätyy tulevaisuudessa. Siksi kannatankin lukiota, varsinkin jos ei tiedä mitä haluaa. Mutta se on vain minun mielipiteeni. Aina kuitenkin kannattaa mennä johonkin kouluun. Oppiminen ei ole koskaan tehnyt kenellekään pahaa.

Olet vasta 8. luokalla. Et aavistakaan miten paljon aikaa sinulla on vielä käytettävänä koulun penkillä :D itse on olisi 8. luokalla ikinä arvannut olevani tilanteessa, jossa olen nyt. Elämä kuljettaa.

Äänestä

Itse en mennyt mihinkään mielummin olen tekemättä sitten mitään kun tekisin porukassa jotain.

Äänestä

Mieki meen kasille nyt vasta, ka en oo laskenu...vrma joku 6.9 tai 7.0? Ei hajuakaa minne meen, mut jos ka nousee niin lukioon.= mahollisuus parempaa palkkaan tai sitte jatkaa opiskelua :) Suosittelen lukiota etenki ku sulla on tommone ka ;›

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tietämätön kirjoitti:

olen kasille menevä tyttö ja mulla on sellane ongelma etten tiedä lainkaan peruskoulun jälkeisiä jatko-opintopaikkoja. En tiedä mikä on paras vaihtoehto ja mikä huonoin. kuinka kauan mikäkin kestää ym.
7 lk:n KA. mul oli 8.5 ja siitä ois tarkoitus parantaa vahintään 9.0 keskiarvoon
ois kiva jos joku vois selittää mulle noit vaihtoehtoi :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu