Kannettavan lataaminen USAssa

Matkalle lähtijä

Onnistuuko kannettavan lataaminen pelkällä adapterilla? Entä puhelin ja muut sähkövehkeet? Puhelimen saa tietokeesen, kunhan tietokone saa virtaa...

5

3849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parit nopeat

      Katso kannettavan tietokoneesi sähköjohdossa olevaa muuntajaa. Jos sen takana olevassa tarrassa lukee 100-240V niin onnistuu pelkällä adapterilla. Sanoisin, että 99,9% varmuudella nykyisissä kannettavissa onnistuu. En usko kannettavanne olevan muinaisjäänne 90-luvulta.

      Sama kännykän laturin kanssa. Valmistajat ovat tehneet jo pitkään yleismaailmallista muuntajaa tai laturia, joka sopii kaikkiin maihin ja ainoastaan itse pistoke vaihdetaan sellaiseksi, että se sopii kunkin maan seinässä olevaan rasiaan. Ylipäätään useimmissa elektroniikkatuotteissa on sama tilanne (esim. Sony PSP ym.).

      Melkein kaikki sähkövehkeet missä on välissä muuntaja ja/tai akku (partakone ym.) ovat nykyään yleismaailmallisia. Sen sijaan muuntajattomat/akuttomat vehkeet kuten hiustenkuivaajat, kähertimet, ym. eivät yleensä ole. Niissäkin voi olla silti nappi josta voi valita 100-120V tai 220-240 V. Jos otat sellaisen vehkeen mukaan USA:han ja käytät sitä alemmalla 100-120V asetuksella niin muista kääntää takaisin 220-240V asentoon kun palaat Suomeen, ettei se kärähdä.

      Saat aina varmuuden kun katsot sähkövehkeen selostetarraa: onko siinä merkintä 100-240V ?

      Huomaa muuten kun ostat adapterin, että suomalaisen sähkövehkeen pistokkeita on kahdenlaisia; on ohuempia ja paksumpia. Esimerkiksi kannettavassa tietokoneessa on usein paksut piikit, kun puhelimen laturissa taas ohuet. Jotkut adapterit ovat hyvin ahtaita, eikä paksu pistoke välttämättä onnistu. Vaihtoehtoisesti paksu pistoke tekee adapterista myös niin löysän, että sen jälkeen ohuen pistokkeen käyttö samalla adapterilla on hankalaa. Tarkista tämä ensin ja osta tarvittaessa kaksi adapteria, yksi paksuille ja yksi ohuille pistokkeille.

      • Matkalle lähtijä

        Kiitos selvästä viestistä. Iso osa hommasta näyttää toimivan!


      • takuu juttu

        kaikki nykyaikaiset sähkölaitteet toimii 110-230V jännitteellä ja eikä mitään tarvitse kääntää mihinkään vaan laite tunnistaa volttimäärän ihan itse. Ostat vaan pistokesovitteen että siihen käy meidän pistoke ja näitä saa esim. Vantaan lentoasemalta muutamalla eurolla.


      • hohhoh2
        takuu juttu kirjoitti:

        kaikki nykyaikaiset sähkölaitteet toimii 110-230V jännitteellä ja eikä mitään tarvitse kääntää mihinkään vaan laite tunnistaa volttimäärän ihan itse. Ostat vaan pistokesovitteen että siihen käy meidän pistoke ja näitä saa esim. Vantaan lentoasemalta muutamalla eurolla.

        Ei toimi kaikki. Kyllä se on tarkistettava ennen kuin lykkää pistorasiaan adapterin kanssa.


    • matkamanne

      Jos ladattavia vermeitä on useampia, niin mukaan voi ottaa myös jakorasian sisältävän jatkojohdon. Sillä yksi adapteri on paljon enemmän. Joskus oon jättänyt jakorasian jenkkien ihmeteltäväksi loman jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      152
      7890
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      101
      7327
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7212
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      2
      7186
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      6928
    6. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      75
      6374
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6262
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      23
      6174
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      47
      5478
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5390
    Aihe