Pariisiin töihin?

Jean-Pierre-Louis

Olen koko ikäni rakastanut suuresti Pariisia ja elämäni on nyt edennyt siihen pisteeseen, että ainoa mitä toivon ja haluan, on päästä Pariisiin asumaan ja työskentelemään. Esimerkiksi palkka ja työajat ovat minulle täysin toisarvoisia ja tärkeintä minulle olisi vain, että saan vaatimattoman asunnon Pariisin keskustasta tai sen lähistöltä.

Tällä hetkellä vain itseäni askarruttaa se, että millaiselle alalle itseäni kannattaisi alkaa kouluttamaan jotta pääsisi mahdollisimman varmasti Pariisiin asumaan. Olen lukenut amk:ssa nyt vuoden verran viestintää ja huomannut, että tällä alalla ei niin vain ulkomaille lähdetäkään. Kielitaidosta sen verran, että englantia ja saksaa puhun todella hyvin ja lisäksi auttavasti ruotsia, ranskaa ja espanjaa.

Niin että olisi mukava saada ohjeita tai kuulla minkälaisiin töihin porukka on täältä Pariisiin lähtenyt ja minkälaisella koulutuksella.

3

197

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koulun kautta?

      Eikös tuo amk tarkoita ammattikorkeakoulua? Silloin selvität oman koulusi vaihto-opiskelijaohjelman. Ehkä joitain paikkoja on Pariisissa. Se on helpoin tapa päästä kokeilemaan ja oppimaan lisää kieltä.

    • pari

      Pariisissa näyttäisi tällä hetkellä olevan hakua mm. hoitoalan ihmisille ja IT-alan ihmisille. Myöskin kaupan alalle ja ravintola-alalle värvätään ihan hyvin. Jos mietit palkkausta, niin ehkä hoitoala tai IT-ala kannattaa. Monilla aloilla palkkaus on ihan samaa luokkaa, oli sitten korkeakoulun käynyt tai toisen asteen tutkinnon eli n. 1600€/kk:ssa, mutta ainakin hoitoalalla ja IT alalla voi päästä toisiin lukemiin. Koulutus ei määritä arvostusta Ranskassa. Esim. tarjoilijat on tosi arvostettuja työntekijöitä.

    • Chattonen

      Ranska olisi hyvä koulia oikeasti sujuvaksi. Muuten työmahdollisuudet ja arkielämä jäävät puutteellisiksi. Englannintaidosta olisi hyvä olla näyttöä cv:ssäkin, esim. vähintään vuoden oleskelu englanninkielisessä maassa. Muuten englannintaidolla on aika vaikeaa päteä varsinkaan Pariisissa, jossa englantia äidinkielenään puhuvia pursuaa ovista ja ikkunoista. Ranskalaiset eivät muutenkaan oikein usko, että englantia voisi oppia muuten kuin maassa oleskelemalla, kun esim. Ranskassahan sitä ei oikein opi koulussa tai esim. tavallista tv:tä katsomalla.

      Minäkin suosittelen, että kokeilet Pariisissa asumista vaihto- tai harjoitteluohjelman kautta. Arki on täällä nimittäin helposti aika ankeaa, varsinkin ellet ole kovapalkkaisessa duunissa. Ja jos olet, niin teet töitä kellon ympäri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1130
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      111
      1130
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      601
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      508
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      503
    6. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      501
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      465
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      451
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      442
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      416
    Aihe