RK62-tähtäyskuva

Assi5

Aspergerin oireyhtymästä kärsinyt TKM (tuolloin vielä diagnosoimatta) suoritti asevelvollisuutta armeijassa 1990-luvun lopulla.

Innokkaana hän tietenkin halusi saada rynnärin tarkkuusosumat jokseenkin taulun keskiöön. Ampuma-asentoa ja liipasimen puristamista pohdittiin epätoivoisesti. Osumat tulivat huiskin haiskin tauluun, eivät koskaan kasaksi keskiöön, sattumaltakaan yksikään laukaus ei osunut 8, 9 tai 10 koko palveluksen aikana.

Kerran juoppo sotilasmestari kysyi onkohan teillä oikea tähtäyskuva katsottuaan taulua ja marssi tiehensä.

Myöhemmin alkoi ampumiseni olla turhautumisen takia niin holtitonta, että kerran ryhdyin suorastaan räiskimään kun tuli sietämätön häikäisy ja kukaan ei mitenkään voinut kuitenkaan osua. Hyvä ettei vänrikki käynyt rinnuksista kiinni. Hillitsin itseni täpärästi.

Sen jälkeen into ampumiseen meni.

Sitten joskus viisi vuotta asevelvollisuuden päättymisen jälkeen, jo AS-diagnoosin saatuani parin kotihälytyksen jälkeen, ryhdyin katsomaan läpi Sotilaan käsikirjaa ja tajusin jotakin. Lohdullistako? Pikemmin palleaan iskevää.

Tähtäyskuvani oli ollut täysin väärä. Tähtäintä katsova silmäni oli ollut niin etäällä takatähtäimen reiästä ettei etutunnelia piikin ympärillä voinut nähdä. Oikeaoppisesti terävä etutunneli piikkeineen pidetään keskellä sumeaa taulua ja takareikää. Virhe kasvatti hajonnan liian suureksi.

Aspergerin oireyhtymästä kärsivät ihmiset eivät oikein hallitse terveen maalaisjärjen asioita. Nyt minulla on syndrooman takia loppuiäksi vapautus kertausharjoituksista (olisipa ollut jo asevelvollisuudesta), joten en koskaan pääse kokeilemaan oikeaa tähtäyskuvaa RK62:lla.

Reikätähtäin? "Keep it simple stupid."

Jos aseessa olisi ollut avo/viilatähtäimet koko fiaskoa ei olisi koskaan tapahtunut.

Elän nyt työkyvyttömyyseläkkeellä ja elämäni on todella ankeaa.


Rynnäkkökiväärin hinta on yli kymmenentuhatta markkaa.


Swiddu.

5

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ressu.

      Liity reserviläisiin. Saa lainaksi rynnäkkökiväärin ja pääset kokeilemaan tähtäyskuvan hakemista. ; )))

      ps. paree opetella jo noi juurot....

    • divisioonan lääkäri

      Lippaallinen sarjatulta vaikuttaa kuin purkillinen SSRI-lääkitystä. Muutut hetkessä onnellisemmaksi. Liity siis reserviläisiin.

      • ressu.

        Ampumasuoritus vaatii keskittymistä onnistuakseen kunnollisesti. Radalla vierähtää helposti pari kolme tuntia ulkoilmassa ja liikutaan kolme neljä kulometriä tauluilla käydessä. Kukaan ei riehu tai huuda ja tunnelma on rauhallinen.
        Jos olo oli aluksi levoton niin radalta kotiin mennessä on mukavan rauhallinen olo. Mikä tahansa hyvä harrastus ennalta ehkäisee mielen sairastumista.

        Monet aseisiin negatiivisesti suhtautuvat muuttavat mieltää harrastuksesta, jos uskaltautuvat sitä avoimin mielin kokeilemaan. Jotkut eivät siihen omista intohimoistaan johtuen halua, mutta suotakoon se heille.


    • Fasistimus

      Tää aloitus on suoraan "jari117" kamaa.
      tuossa toisessa osiossa on liian saman tyylistä pähkäilyä ollakseen eri henkilön aivopieruja.
      Syy tällaiseen ylettömään kirjoitteluun turhan takia jää minulle epäselväksi.

      • 17+15

        Yletön kirjoittelu on seurausta muunlaisen tekemisen puutteesta. Jokin "harrastushan" täytyy olla, sillä muuten ihminen sairastuu. Toiset harrastaa metsästystä ja ammuntaa. Joku netissä roikkumista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      430
      3039
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      79
      2330
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      116
      1858
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      194
      1537
    5. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1502
    6. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1483
    7. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1455
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1368
    9. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1341
    10. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1307
    Aihe