Tässä lainaus saamastani viestistä IGCS toimistosta:
"valitettavasti saimme tiedot ettemme voi enää otta vastaan hakemuksia postitse. Hakemuksien vastaanotto päättyy kokonaan 26.07.2012. Mikäli haluatte hakea viisumi nyt, teidän pitää hakea sitä henkilökohtaisesti ja maksaa käteisellä. Muuten 26 jälkeen kannattaa hakea suoraan suurlähystöstä. Pyydämme anteksia epävarmuudesta ja emäkukavuudesta."
ja tämä: "kyllä, valitettavasti IGCS toiminta loppuu kokonaan."
Eli palataan vanhaan systeemiin, hyvä niin, tuon, kohta edesmenneen, toimiston toiminta ei vakuuttanut minua.
Itsellä edelleen uuden viisumin saanti vaiheessa, siksi tuo kirjeenvaihto IGCS:n kanssa.
Toivottavasti kaikkien passit, ja viisumit, löytävät perille, tässä ylimeno vaiheessa.
Hyvää? kesän jatkoa...
Viisumit haetaan Intian lähetystöstä, 26.7.-13 jälkeen
8
418
Vastaukset
- Ravali11
valitettavasti saimme tiedot ettemme voi enää otta vastaan hakemuksia postitse. Hakemuksien vastaanotto päättyy kokonaan 26.07.2012
To päivämäärä oli melkein vuosi sitten??? - Ravali11
Dear customers, please note that IGCS Oy receives applicatiosn only until 26.07.2013. Starting 17.07.2013 all applications must be submitted personally (not by post) and paid in cash (not by bank transfer).
Hyvät asiakkaat, IGCS Oy vastaanottaa hakemukset 26.07.2013 saakka. 17.07.2013 lähtien hakemukset otetaan vastaan vain henkilökohtaisesti (ei postilla lähetettyjä). Maksut vain käteisellä (ei pankisiirrolla).- ei ei ei
Siis onko täältä Oulustakin mentävä henk.koht. Helsinkiin viisumia hakemaan, ei voi olla totta.
- Ravali11
ei ei ei kirjoitti:
Siis onko täältä Oulustakin mentävä henk.koht. Helsinkiin viisumia hakemaan, ei voi olla totta.
Minä ymmärtäisin tuon että 26.7 lähtien toimii kuten ennekin postin ja pankin kautta mutta jossain muualla. Ehkä Intian suurlähetystössä.
- himachal
Kyllä, IGCS välikäsi jää pois kuvioista, ja jos postitse lähettää hakemuksen tai vie paikan päälle, niin osoite on suoraan Intian suurlähetystö :) Mikä tietysti hyvä että viisumin hinta halventuu heti taas sen 13,50€ :)
- Pakkaspakolainen
"Ravali 11" sulle ja muille tiedoksi, noin asia mulle ilmoitettiin, muutama päivä sitten (18.7.-13), suora kopiointi heidän lähettämästä viestistä. En tullut kiinnittäneeksi vuosilukuun huomiota.
No toisaalta, antaa kuvan siitä kuinka "hyvin" ko. toimisto asioita hoiti, kai huomasitte myös ontuvan suomenkielen?
Eikä englannin osaaminenkaan ollut kummoista...
Mutta näin tosiaan, turha välikäsi pois (toivottavasti "himachal" on oikeassa, että halpenee..), ja toivottavasti ei enää tarvitse neuvotella millaista viisumia voit/saat hakea.. - himachal
Itse kans huomannu että kielitaito ontuu hieman suuntaan jos toiseenkin siinä firmassa :) Ja halpenemisesta aika varma, mikäli Intian suurlähetystön hinnastoon uskominen, mikä löytyy heidän nettisivuiltaan kaiken muun takaisin tulleen viisumi infon lisäksi (kun viisumihakemusten käsittelyt siirty IGCS:lle, niin silloin oli vain linkit IGCS:n sivuille), mm. että postitse hakemukset lähettää suurlähetystön osoitteeseen jne. http://www.indianembassy.fi/viisumihinnat/ Eiköhän se tästä, en usko et ainakaan huonommaksi muuttuu, sillä aikaisemminkin asioinnit suoraan suurlähetystön kanssa sujui aina vaivatta ja nopeastikkin.
- Intiassa matkannut
Eihän tuo homma huonosti Herttoniemessäkään mennyt, kallista vaan. Ainakin me saatiin perheelle nopeasti sieltä viisumit ilman jonotuksia, olivat varmaan laitettu postiin seuraavana päivänä siitä, kun kävimme jättämässä hakemukset.
Sujuihan se homma aiemmin lähetystön kanssa, joten en usko suuriin muutoksiin. Hinta saisi halventua tuon ylimääräisen lenkin pois jäännin vuoksi, nähtäväksi jää, että laskeeko hinnat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167160- 1992547
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1041992En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761538Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911079- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46959- 77863
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7718