Kolmetonninen sikala tahkoaa vuodessa helposti nettoa tuollaiset neljännesmiljoona euroa. Ei ihme, että uusia sikaloita syntyy kuin sieniä sateella. Itselläni on myös iso sikala ja rahhaa tulee ovista ja ikkunoista. Ei muuta kuin köyhät kyykkyyn.
Sikatalous jyrää
21
525
Vastaukset
- Oikea lurppa
oikeita lukujakin on tilastoista saatavilla ettei tarvi hatusta vetää kaikenlaista..
"Ensimmäinen luku on viime vuoden ennuste, mainittakoon että tulos sisältää n 50 tonnia palkkaa ja n 50 tonnia poistoja..
Liiketulos 3 280 -10 200 -6 710 -2 480 -15 200"- Tapetaanlerppa
Eli täysin tappiollista touhua. Lurppa on täysi paskanjauhaja.
- pena-vaan
"ettei tarvi hatusta vetää kaikenlaista.." Mistähän tuo oikea lurppa noita lukuja vetelee? Ilmeisesti perseestä. On sen verran suuria valheita nuo lurpan luvut.
- lerpatlurpatv-ittuun
Lerppahan se sieltä taas kirjoittaa aivopierun juttuja, ja seuraava lerppa lurppa jatkaa samaa vanhaa paskanjauhantaa. Menkää nyt nukkumaan, ja muistakaa ottaa vähemmän viinaa, ettei tule heti aamusta noin paljon valehdeltua.
- Oikea lurppa
Lukuni perustuvat tosiasioihin. Sikatalous tuottaa saatanasti voittoa.
- Oikea lerppa
ei kaikille, ostorehulla ja yksipuolisella tuotannolla olevat tekevät tällä hetkellä kirkkaasti tappiota, tilanne on jo muuttumassa hyvien satotoiveiden johdosta, rehujen hinnat laskee.
- eiköpelitä???
Sulla taitaa lerputtaa ihan muukin juttu ei pelkästään toi järkes :)))))
- provot valtaapalstan
Joo, tilanne on muuttumassa. Moni poika lopettaa sikojen kasvatuksen lopullisesti. Rehujen hinnat eivät tule laskemaan. Ne kannattaa myydä, ennen kuin syöttää sikojen kautta. Kaksi ryöstäjäfirmaa Atria ja Hk pitävät huolen, että sikatalous ei kannata.
- ????????????????????
"Ensimmäinen luku on viime vuoden ennuste, mainittakoon että tulos sisältää n 50 tonnia palkkaa ja n 50 tonnia poistoja..
Liiketulos 3 280 -10 200 -6 710 -2 480 -15 200"
- ?????
mitä järkeä on pitää 3 tonnisessa lihasikalassa enempää kuin yhtä osa-aikaista työntekijää?
- 2000 ex-sikapaikkaa
Älkää vastatko enää tälle trollille. Hän syytää valheita valheiden perään. Lerppa ja lurppa ovat trolleja joiden tarkoitus on pelkästään koottujen valheiden kirjoittaminen tänne.
- 23456
Lerppa laittoi tilastot jotka osoittovat KIISTATTA sikatalouden paskan tilanteen.
- Ettänäinon
???????????????????? kirjoitti:
Hienoa Lerppa, että laitoit tilaston tänne. Kuten taloustohtorin tilastosta ilmenee, niin sikatalous on todella tappiollista touhua.
- Surppa.
Minulla on 5000 paikkaisen lihasikalan ympäristölupaa vailla valmiina rakennettavaksi. Kun on valmis niin vuodessa otan hinnan pois sikalasta.
- Oikeaa puhetta,
tuleen ei pidä jäädä makaamaan !
- Lerppa.
Muistakaa, että lerppa voi lerpahtaa, mutta ei kerpahtaa.
- Lerppa
HUUUU, HAAAAAAA. Sikatalous, sikatalous, sikatalous. Tulin juuri sikalasta, ja haisen paskalle, eikun siis rahalle. Tilulilulii, nyt se on auki, ja nyt se on kiinni.
- Lerppaa
Rahamies Lerpan tervehdys. Mitä palstan köyhät????
- Eimikäänfeikki
Lerpan argumentit ovat pahasti miinuksella. Tilastoista käy ilmi kuinka pahasti sikatalous on tappiolla. Valheella on lyhyet jäljet. On täysin hyödytöntä jauhaa paskaa kun se ei pidä paikkansa.
- pigfarmar
Tarkoitat varmaan tappiota. Miinusmerkki on vahingossa vaihtunut plussaksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3767142Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai836044Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j2005531Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi844290Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan593512HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok703449Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava63403Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta613377SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha583164Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan393100