kihloissa 20 vuotta

kätkäläinen..

kihloissa 20 v ja 2 lasta, rempattu taloa yhessä ja minun rahoilla myös, miten käy kun talo avo muijjan nimissä ja tulis ero ja ei olla naimisissa, saanko latin latia jos tielle joutuu kiitos!

3

414

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 17+3

      Et välttämättä saa mitään läksiäistä. Jos näyttö oikeudessa piisaa, niin voit toki saada talousmenoja oleellisesti suuremmista rahoituksistasi ja remottityöstä korvausta oikeuden harkinnan mukaan. Tällaisista ratkaisuista olen lukenut, mutta tapauksittain.
      Pienten lasten huoltajalle voi oikeus määrätä asumisoikeuden määräajaksi, mutta taitaa äiti vetää pidemmän korren.

    • 6+7=?

      5 vuotta avoliitossa tai lapsia on laillisesti sama kuin avioliitto eli ilman avioehtoja eron sattuessa puolikas molemmille.

      • Ei ole sama

        Avoliitto ei ole lainkaan sama kuin avioliitto (ilman avioehtoja tai testamentteja). Avoliitosta erotessa tai toisen kuollessa ei saa oikeutta toisen omaisuuteen.

        Kuitenkin avoerossa voi nykyisin vaatia hyvitystä, jos on auttanut toista kasvattamaan tai ylläpitämään varallisuuttaan. Silloin avoliittolaisilla pitää kuitenkin olla yhteisiä lapsia, tai avoliiton on täytynyt jatkua ainakin 5 vuotta.

        Kätkäläisen kannattaa siis kertoa tämä avokilleen, jos ero uhkaa. Kätkäläinen on hyvinkin tasoitusta ansainnut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      50
      886
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      853
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      778
    4. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      45
      778
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    6. 57
      667
    7. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      607
    8. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      607
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      576
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      120
      548
    11. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      518
    12. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      20
      507
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      47
      495
    14. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      495
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      487
    16. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      466
    17. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      447
    18. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      33
      435
    19. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      430
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      429
    Aihe