kissojen syöminen

gagacat

Onko kissoilla erinlainen ruokahalu kuin toisilla? Poikakissani söisi niin paljon kuin saisi kun taas tyttökissani syö tosi vähän. Kummatkin madotettu ja eläinlääkärillä tarkastettu viimeksi alle kuukausi sitten!

2

151

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On eroja

      Kyllä niissä on eroja. Itselläni on kaksi neloskategorian kissaa, poikia ja molemmat leikattu. Toinen varastelee ruokaa, kerjää, huutaa ja ahmii aina ruokansa. Helppo opettaa temppuja ruuan avulla kun seisoisi vaikka päällään että saa herkkuja. Toista ei taas ruoka oikeastaan kiinnosta. Yleisesti ottaen syö ihan hyvin ja paino on ollut vakaa jo pitkään mutta syöminen ei sinänsä kauheasti kiinnosta.

    • 2kaveria

      Meilläkin kaksi kissaa,toinen maatiais tyttö ja toinen persialainen poika. molemmat leikattuja. Tyttö on pienestä pitäen ollut jokseenkin nirso,pieniruokainen,kun taas poika on useasti kupilla kerjäämässä. Tyttökissasta sanoivat eläinlääkärissä leikkauttamisen aikaan,että ruokahalu kasvaa,muttei meidän neidillä sitä tapahtunut. On tyypillinen nainen:tarkkailee syömistään,pitää linjat kunnossa. On ihan normaalipainoinen. Joskus kuullut sanottavan,että kissa syö kerralla noin hiiren kokoisen annoksen. No, meidän perskillä se ei päde...ja niistä kun kuulee sanottavan,että ovat nirsoja. Eli kovin ovat yksilöitä nuo kissa-kaverit myös syömisen suhteen. Jos kaikin puolin kunnossa ja hyvinvoiva,ei mitään hätää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      236
      738
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      655
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      610
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      538
    5. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      427
    6. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      424
    7. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      416
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      27
      396
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      37
      387
    10. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      41
      371
    Aihe