Lähdin opiskelemaan lisää ( taloushallinto) ja syventämään osaamistani vielä lähempänä neljääkymmentä ikävuotta. Opinnot ovat menneet hienosti, mutta ns. työharjoittelujakso tuottaa harmaita hiuksia.
Olen siis pitkään ollut työelämässä. Saanut hyvää palautetta työnantajilta tiedoistani ja taidoistani. Olen vastuullinen ja tehnyt vuosia vastuullisiakin työtehtäviä. Työharjoittelupaikallani minua kohdellaan kuitenkin kuin peruskoulusta valmistunutta. Minulle puhutaan, kuin en ymmärtäisi mistään mitään. Muut työntekijät eivät näytä hyväksyvän minua, vaikka olen avulias ja ystävällinen ja yritän parhaani mukaan vain auttaa, en häiritä heidän työntekoaan. Eräs naiskolleega saattaa jopa huutaa, jos sille päälle sattuu. Hän myös puhuu erittäin alentavisti, kun kysyn voinko tehdä jotakin...
Harjoittelussa minua ei ohjata. Yritän itse selvittää kaiken mahdollisen. Kysymyksiin kyllä vastataan, mutta hommasta näkee, että kiinnostusta opastamiseen on todella vähän. Harjoittelujakso on "pakollinen", jos aikoo saada tutkinnon ja tässä vaiheessa paikan vaihtaminen ei ole mahdollista. Alkuun minulle annettiinkin hyvin työtehtäviä ( olin tyytyväinen) ja jossakin vaiheessa alkoi työtehtävien "pimittäminen" ja muu rajumpi "syöminen"....Olen todella pettynyt! Olen joutunut vaatimalla vaatimaan joiden osa-aluiden tehtäviä, koska ne kuuluvat opintoihini....en saa tutkintoa roskakoreja tyhjentämällä. Mitä kokemuksia teillä muilla on aikuisopiskeluista ja harjoittelusta. Olisi mukava kuulla muiden kokemuksia?
Homma meni aika villiksi sen jälkeen, kun johtaja jäi lomalle....pahimmillaan minula on ollut neljä naista kimpussa, että en saa tehdä jotakin asiaa niin kuin olen asian johtajan kanssa sopinut....alkaa tuntua aika uuvuttavallta....se näyttää siltä, kuin he pelkäisivät oman paikkansa puolesta. Toimisto on pieni....en todella ole tulossa kenenkään paikalle - minua kiinnostaa vain tutkinnon suorittaminen. Uuuh...Muilla vastaavia kokemuksia?
Aikuisopiskelu ja työharjoittelu
1
277
Vastaukset
- kipuileva siili
Pystytkö vaihtamaan työharjoittelupaikkaa? Kuulostaa siltä, että nuo ongelmat ovat kyteneet toimistossa jo kauan ennen sinun tuloa. Kannattaa olla yhteydessä oppilaitokseen/opintojen tarjoajaan ja ottaa selvää muista harjoittelupaikoista. Ei kannata nolostua -varmasti et ole ensimmäinen, jolle sattuu tuollainen "mätä paikka".
En näe muuta ratkaisua ongelmaasi, sillä en jaksa uskoa että puhuminen korkeamman tahon kanssa auttaa asiaan. Olet kuitenkin siellä vain "käymässä" ja jos vakiotyöntekijät ovat olleet samanlaisia jo pitkään, en usko että kuviot muuttuvat siellä kovinkaan herkästi.
Tietysti voit yrittää puhua suoraan tälle johtajalle, että sinun työtehtävät eivät vastaa harjoittelun kriteerejä. Siinä tapauksessa sinun kannattaa ihan kirjata paperille konkreettisesti tutkinnon vaatimukset, ja kaikki työtehtävät mitä olet tähän mennessä tehnyt. Ehkä johtajakin huomaa puutteet paremmin, kun sinulla on A4 täynnä merkintöjä; 24.7 pesin astioita kahvihuoneessa / 25.7 vaihdoin roskapussit roskakoreihin / 26.7 tuijotin ikkunasta ulos ja kuuntelin kun kollegat huutavat minulle / 29.7 kävin ostamassa kahvipullaa.
Toivottavasti asiat järjestyvät!
(voisin käyttää DNA:n slogania "vaihtamalla paranee!")
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait52878- 392517
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381383- 841330
- 631211
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40959Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124853- 32776
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi26632Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58596