Läppärin salasana unohtunut, mistä apua?

Urpoli

Muutin ulkomaille pari vuotta sitten ja hankin uudet pelit ja vehkeet JA SALASANAT. Palasin suomeen ja ajattelin siirtää vanhalta läppäriltä tiedostot tälle uudelle, mutta..... En muista vanhan läppärin salasanaa ja vihjeeksi olen laittanut pellesanoja jotka ei viittaa mihinkään. Voinko enää mitenkään saada läppäriltä tiedostoja ulos vai onko heitettävä leppäkeihästä koko vehkeellä kun en muista salasanaa?

Ei tuota varmaan voi viedäkään mihinkään kun salasanojen murtaminen tuskin kuuluu kenenkään palveluihin, luulevat varmaan vaan huijariksi : ( Vaikkakin käyttätunnuksen kuvassa on kyllä oma naamani.

Ja en tiedä vaikuttaako mihinkään, mutta kone on HP ja käyttöjärjestelmä Windows Vista.

4

775

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helppoa

      Liitä sen läppärin levy johonkin toimivaan koneeseen kakkoslevyksi niin saat tiedostot talteen.

    • Sitä ei edes tarvitse liittää toiseen koneeseen vaan riittää kun lataa Linux live cd ja sillä ottaa tiedostot talteen.

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/11590972

      Mutta tuolla ohjeita jos haluaa yrittää salasanan poistoa.

    • khsgastd

      Tunnus on muistettava sitten voi salasanan poistaa/vaihtaa.

      Toiseksi, sellaisella salasanalla ei ole mitään merkitystä jonka voi noin vain vaihtaa.

    • Windowsin salasanahan ei estä pääsyä omiin tiedostoihin. Vain kovalevyn salaus tekee tämän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6955
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1239
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1032
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      837
    6. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      834
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      794
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      781
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      733
    Aihe