Taustaa:
-Kesällä 2012 ylioppilaaksi ja sain opiskelupaikan Joensuun yliopistosta, mutta ilmoittaudun vuodeksi poissaolevaksi, koska intti.
-Tammikuussa 2013 inttiin, mutta vuoden nakki napsahti eli kotiudun joulukuussa
-Nyt pitäisi ilmoittautua ensi vuotta ajatellen jälleen poissaolevaksi
Tähän liittyen kysymys kuuluukin, että voiko opiskeluja aloittaa tammikuussa? Eli kannattaisiko minun ilmoittautua poissaolevaksi vain syyslukukaudelle, vai myös kevätlukukaudelle? Mukavahan ne opiskelut ois mahollisimman pian alottaa jos se suinkin vaan on mahollista nii ei tarvis 2014 syksyyn asti oottaa.
(Veikkaisin että ainakaan täyspainotteista opiskelua ei voi tammikuussa aloittaa? --> Voinko tammikuusta lähtien suorittaa esim. jonkunnäkösiä etäopintoja, joita voisi tehdä omaan tahtiin vaikka töiden ohella ja siten helpottaa edessä olevaa urakkaa?)
Jos minkäännäkönen opiskelu ei onnistu nii sitte täytyy vaan paiskia töitä koko talvi ja kesä, ei sinänsä mitenkään huono vaihtoehto, mutta työn saamisessa on aina epävarmuutta.
Mutta poissaoloilmoituksen voi ilmeisesti muuttaa läsnäolevaksi milloin tahansa, eli voisin suoraan ilmoittautua koko vuodeksi poissaolevaksi ja sitten tehdä muutoksia jos tarve vaatii. Mutta jatkoa ajatellen olisi mukava saada vähän lisäinfoa, joten kiitokset jo etukäteen vaivannäöstä :)
Yliopistojen lukukaudet (joensuu) - auttakaa tietämätöntä
töttöröö
2
132
Vastaukset
- 1. mielipide
Tohtoriopiskelijan pitäisi kyllä jo kaikissa tilanteissa hallita yliopistoon ilmoittautuminen. Muutoin yliopisto on tainnut myöntää jatko-opiskeluoikeuden väärälle kaverille.
- 3+45
Miksi ihmeessä et aloittanut jo viime syksynä, jos kerran menit inttiin vasta tammikuussa?
Kysypä yliopistosta suoraan, niin et enää tuhlaa aikaasi joutavaan odotteluun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1102301Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from241859Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen261837Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276441831- 991775
Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la571112- 1101006
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei20853- 52824
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110817