Olen vahvasti sitä mieltä että häkissä pidetty mettäkoira on paljon itsenäisempi metsällä joten jos haluaa laajentaa koiran hakua niin täräytä se häkkiin sieltä sängyn jalkopäästä.
Häkkikoira vs sisäkoira.
4
107
Vastaukset
- dvdvvvv
Häkissä itsenäistetty koira on myös todennäköisemmin epäsosiaalinen toisia koiria kohtaan kuin sisäkoirana pidetty. Eikä metsästyskoira saa olla tippaakaan vihainen toisille koirille: metsissä on muitakin koiranulkoiluttajia.
Vanhakantasta ajattelua, että vaikka koulutus jotenkin vähentäisi koiran viettiä. Yhä useammat haukkumestarit tulevat ns. kaupunkiomistajilta, joille koira on perheenjäsen ja lemmikki. Ja miksi: nämä omistajat ovat perehtyneitä, ylläpitävät koiran kuntoa ja kouluttavat niitä -siinä missä häkkikoira jää juoksemaan oravan perään, kaupunkilaisomistaja kutsuu koiran pois ja jatkaa koetta...
- Näin italiassa
Joo on se itsenäinen. Tutun italialainen naapuri, joka on italialainen syntyjään piti yksinään metsästyskoiraansa häkissä. Rokaa ja vettä vietiin. Koira oli ja eli siellä ulkohäkissä.yksin. Tuli sitten metsästysaika, niin kaveri otti ja karkas. Tuumasi varmaan ett, vit tu, mä en muuten tuonne häkkiin enää ikinä mene ja piste.
Ei muuten sitä metsästyskoiraa enää löydetty.
Takuulla oli parempi olla kuin yksin häkissä jatkuvasti.
Italiassa kun ei ole niin väliä, miten elukoitaan hoitaa, niin onneksi, toi koira tajusi, mitä piti tehdä.
Meinasi itku päästä kun itse kuulin sen siellä häkissään yksin huutavan. Mtään et voinut tehdä......jos omistaja ei välitä, niin poliisi ei auta.
Ilo uutinen oli kun syksyllä kuulin koiran karanneen.
Toivottavasti pääsi parempaan perheeseen. - jokunen33
Taitaa olla provo.
Ei kai nuin yksinkertaista ajattelumallia enään nykyihmisellä ole
Vanhanaikaista ajattelua ,paitsi että entisinä aikoina koirat saivat juosta vapaana
ainakin maalla.
Tottakai koira joka tietää olevansa lauman jäsen pysyy omistajan tavoitettavana paremmin. Vaistot ohjaa koiran metsästyskäyttäytymistä ei suinkaan se muuten siellä metsässä juoksisi.
Häkkikoirat tahtovat katoilla moniksi vuorokausiksi sekä lähteä ensimmäisen tapaamansa ihmisen matkaan.
Toivon hartaasti että nämä tyhmät juntit kuolisivat sukupuuttoon tai ainakin ymmärtäisivät että koira on laumaeläin jonka ihminen on aikojen alussa ottanut laumansa jäseneksi.Ei siis vangiksi .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 893328
- 623087
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4332560- 802363
- 802323
- 962066
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j402016- 121666
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan201663Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil351563