Häkkikoira vs sisäkoira.

Olen vahvasti sitä mieltä että häkissä pidetty mettäkoira on paljon itsenäisempi metsällä joten jos haluaa laajentaa koiran hakua niin täräytä se häkkiin sieltä sängyn jalkopäästä.
4156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Häkissä itsenäistetty koira on myös todennäköisemmin epäsosiaalinen toisia koiria kohtaan kuin sisäkoirana pidetty. Eikä metsästyskoira saa olla tippaakaan vihainen toisille koirille: metsissä on muitakin koiranulkoiluttajia.

Äänestä

Vanhakantasta ajattelua, että vaikka koulutus jotenkin vähentäisi koiran viettiä. Yhä useammat haukkumestarit tulevat ns. kaupunkiomistajilta, joille koira on perheenjäsen ja lemmikki. Ja miksi: nämä omistajat ovat perehtyneitä, ylläpitävät koiran kuntoa ja kouluttavat niitä -siinä missä häkkikoira jää juoksemaan oravan perään, kaupunkilaisomistaja kutsuu koiran pois ja jatkaa koetta...

Äänestä

Joo on se itsenäinen. Tutun italialainen naapuri, joka on italialainen syntyjään piti yksinään metsästyskoiraansa häkissä. Rokaa ja vettä vietiin. Koira oli ja eli siellä ulkohäkissä.yksin. Tuli sitten metsästysaika, niin kaveri otti ja karkas. Tuumasi varmaan ett, vit tu, mä en muuten tuonne häkkiin enää ikinä mene ja piste.
Ei muuten sitä metsästyskoiraa enää löydetty.
Takuulla oli parempi olla kuin yksin häkissä jatkuvasti.

Italiassa kun ei ole niin väliä, miten elukoitaan hoitaa, niin onneksi, toi koira tajusi, mitä piti tehdä.
Meinasi itku päästä kun itse kuulin sen siellä häkissään yksin huutavan. Mtään et voinut tehdä......jos omistaja ei välitä, niin poliisi ei auta.
Ilo uutinen oli kun syksyllä kuulin koiran karanneen.
Toivottavasti pääsi parempaan perheeseen.

Äänestä

Taitaa olla provo.
Ei kai nuin yksinkertaista ajattelumallia enään nykyihmisellä ole
Vanhanaikaista ajattelua ,paitsi että entisinä aikoina koirat saivat juosta vapaana
ainakin maalla.

Tottakai koira joka tietää olevansa lauman jäsen pysyy omistajan tavoitettavana paremmin. Vaistot ohjaa koiran metsästyskäyttäytymistä ei suinkaan se muuten siellä metsässä juoksisi.

Häkkikoirat tahtovat katoilla moniksi vuorokausiksi sekä lähteä ensimmäisen tapaamansa ihmisen matkaan.

Toivon hartaasti että nämä tyhmät juntit kuolisivat sukupuuttoon tai ainakin ymmärtäisivät että koira on laumaeläin jonka ihminen on aikojen alussa ottanut laumansa jäseneksi.Ei siis vangiksi .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olisikohan näin? kirjoitti:

Olen vahvasti sitä mieltä että häkissä pidetty mettäkoira on paljon itsenäisempi metsällä joten jos haluaa laajentaa koiran hakua niin täräytä se häkkiin sieltä sängyn jalkopäästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu