joulu Saksassa

typisch

Kertoisitteko millainen on tyypillinen Saksan joulu. Miten sitä vietetään. Entä turistin, mihin pitää varautua?

12

2107

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siinä SE

      joulumarkkinat ennen joulua
      -- kaikki kiinni joulun pyhinä

    • kaikki??? kiinni

      Jospa avaat kertomaasi.

    • usf II

      Vastaan omalta kannaltani; asun täällä Saksassa jo yli 20 vuotta, ja siis perheeni on saksalainen.

      Ennen joulua käydään säännöllisesti joulumarkkinoilla. Jossakin välissä käymme kuuntelemassa Bachin jouluoratorion. Jouluaattoaamuna kannetaan kuusi sisään ja koristellaan, seimi on jo aseteltu paikoilleen ensinmäisenä adventtina, vain Kristu-lapsi ja tietäjät puuttuvat.

      Aattona syödään kevyt iltapala, lähinnä kasvisruokaa meillä. Iltaan mennessä huusholli on täynnä väkeä. Tarjoilemme Glühweinia, ja piparkakkuja. Ja odotamme... sitten menemme mesuun tuomiokirkkoon. ja olemme noin puoli kaksi yöllä kotona. Sitten alkaa herkuttelu ja siis syömme ja juomme läpi yön ja se jatkuu koko päivän, ja Tapanin päivänä ollaan aamulla kirkossa jne... luterilaiset tekevät jotenkin muuten, mutta se on heidän ongelmansa, niitä ei täällä ole kauheasti tai liikaa tms.

      • Avasin kertomaani

        Entäs hotelissa asuva matkaaja, joka haluaisi nähdä ja kokea kiinnostavia kohteita ja kirkkojen hengellinen puoli ei kiinnosta pätkääkään?
        Joulun perinteitä harrastavat pysyvät yleensä kotona ja ne ketkä haluaa jouluhässäkästä eroon, lähtevät usein matkoille...


      • usf II
        Avasin kertomaani kirjoitti:

        Entäs hotelissa asuva matkaaja, joka haluaisi nähdä ja kokea kiinnostavia kohteita ja kirkkojen hengellinen puoli ei kiinnosta pätkääkään?
        Joulun perinteitä harrastavat pysyvät yleensä kotona ja ne ketkä haluaa jouluhässäkästä eroon, lähtevät usein matkoille...

        Ota tuo kirkossakäynti kultturillisena kokemuksena. Monissa kirkoissa on myös konsertteja. Jos hotellissa asut ja haluat maallista ohjelmaa, niin sitten sinun pitää löytää hotelli, jossa sitä ohjelmaa on, koska ravintolat, Kneipet ja suurin osa yökerhoista jne. on kiinni. Tapanin päivänä sitten pääsee taas rilluttelemaan.


      • Kalle ajaa lujaa
        usf II kirjoitti:

        Ota tuo kirkossakäynti kultturillisena kokemuksena. Monissa kirkoissa on myös konsertteja. Jos hotellissa asut ja haluat maallista ohjelmaa, niin sitten sinun pitää löytää hotelli, jossa sitä ohjelmaa on, koska ravintolat, Kneipet ja suurin osa yökerhoista jne. on kiinni. Tapanin päivänä sitten pääsee taas rilluttelemaan.

        Kiinni on, sitähän mää yritin sanoa...
        Kirkossa joutuu ajoittain olemaan "pakosta" tilaisuuksissa, joten sen laadun kulttuuriantia en kaipaa, tai voi kelvata jos olisi sellainen Blues Brother 1 elokuvan meininki.


    • Juulihippu

      Moi

    • sellaistase

      Saksaan ei kannata lähteä viettämään hotellijoulua. Joulun alla voisi pistäytyä jonkun kaupungin joulutoreilla, etenkin Berliinissä tarjonta on runsas.

      Saksassa kuten Suomessakin joulu vietetään yleensä perheen kesken. Turistia ei paljon oteta huomioon. Kaikki paikat on kiinni, kaikki pysyvät kotonaan omiensa parissa.

    • oksettaviasaksalaisia

      Iljettäviä Shitlerin persereijästään suoltamia natseja siellä saksassa
      HYI HELVETTI!

      • Huono.päivä

        Lääkkeet loppu taas?


      • oksettaviasaksalaisia

        Mitäs minulta tuota kysyt että lääkkeet lopussa taas?.
        en sunkaan minä sun lääkkeistäs tiedä
        puraise samanlaien pilleri,jonka shitlerkin söi ja kuse ja paskanna samalla housuusi.


      • Maksaja

        Enkinen keihäänheittäjäkö siellä ördaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      136
      1917
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      887
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      176
      878
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      820
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      792
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      732
    7. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      691
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      276
      689
    9. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      46
      683
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      34
      622
    Aihe