ohjaimena on ATI radeon HD 4650 ja lämmöt näyttäisi olevan 60-68astetta.
Kone kaatuili ja näytössä vaakaviivoja niin tarkistin näytönohjaimen ja tuntui tosi kuumalta. Puhallin ei näytä pyörivän kunnolla kun käsin pyörittää verrattuna muihin puhaltimiin. Saako siihen pelkkää puhallinta erikseen vai koko näytönohjain?
Asensin HWmonitorin imuroinnin jälkeen ja näyttää nyt tuollaisia lämpötiloja. Nyt näyttää pysyvän pystyssä mutta onko nuo sopivat lämpötilat? Missä lämmöissä pitäisi puhallin lähteä pyörimään?
Näytönohjaimen lämpötila
3
496
Vastaukset
- QNUFKmd5
Lämpöjen kanssa ei ole mitään hätää kunhan pysyy alle sadan asteen. Kriittinen lämpö taitaa tuolle olla 120-130 °C. Kaatuilu ei ainakaan lämmöstä johtunut.
Mikäli puhltimessa on vikaa kannattaa harkita tarvikejäähyä. Alkuperäisiäkin puhaltimia saa ellei ääni häiritse. Passiivijäähdytin on hiljaisin ja kallein. Eikä tahdo mahtua kaikkiin koneisiin. Myös puhallinmalliset tarvikejäähdyttimet ovat hiljaisempia kuin alkuperäinen.- radeonHD4650
näyttää nuo lämmöt olevan 60-95astessa riippuen mitä tekee koneella.
Silti kone vetää tosi hitaaksi välillä.
Laiton imurin imemään ilmaa ohjaimen päältä niin taas toimii.
tarkoitatko että laitan jonkun tarvikepuhaltimen siihen lähelle puhaltamaan ja annan vanhan olla paikallaan?
Mistä siihen virran saa?
olisko heittää linkkiä sopivasta edullisesta puhaltimesta?
Verkkokaupassa oli aika monta vaihtoehtoa ja monet niistä näytti olevan merkkikohtaisia
Kiitos avusta - QNUFKmd5
radeonHD4650 kirjoitti:
näyttää nuo lämmöt olevan 60-95astessa riippuen mitä tekee koneella.
Silti kone vetää tosi hitaaksi välillä.
Laiton imurin imemään ilmaa ohjaimen päältä niin taas toimii.
tarkoitatko että laitan jonkun tarvikepuhaltimen siihen lähelle puhaltamaan ja annan vanhan olla paikallaan?
Mistä siihen virran saa?
olisko heittää linkkiä sopivasta edullisesta puhaltimesta?
Verkkokaupassa oli aika monta vaihtoehtoa ja monet niistä näytti olevan merkkikohtaisia
Kiitos avustaKummallinen juttu että nonkin viileänä takkuaa. Mutta voihan se anturi antaa vääriä lukemia tai jotain häikkää piirin lämpötilanvalvonnassa.
Tarvikejäähyllä tarkoitin tällaista.
http://www.jimms.fi/listaa/220589
Sopivuus omaan näyttökorttiin pitää katsoa valmistajan sivuilta. Niissä jäähdytyspinta-ala on suurempi. Siksi pärjätään vähemmällä puhaltamisella ja äänellä.
Kyllä pelkkä puhallinkin auttaa ja niitä onkin olemassa pelkkiä puhaltimia, jotka on tehty sopimaan näyttökorttiin. Tavallisen puhaltimen sovitus on joskus melko hankalaa.
Virtaa saa melkein mistä vain. Näyttökortilta, emolevyltä, virtalähteen liittimestä. Joko suoraan tai erillisen säätimen kautta.
Tuli sellainen mieleen että onko kotelon ilmanvaihto huono ja kotelon sisälämpötila korkea?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista997760- 1075577
- 2754841
- 494763
- 743517
- 502808
- 582487
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222438Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292392- 412264