Näytönohjaimen lämpötila

RadenHD4650

ohjaimena on ATI radeon HD 4650 ja lämmöt näyttäisi olevan 60-68astetta.
Kone kaatuili ja näytössä vaakaviivoja niin tarkistin näytönohjaimen ja tuntui tosi kuumalta. Puhallin ei näytä pyörivän kunnolla kun käsin pyörittää verrattuna muihin puhaltimiin. Saako siihen pelkkää puhallinta erikseen vai koko näytönohjain?

Asensin HWmonitorin imuroinnin jälkeen ja näyttää nyt tuollaisia lämpötiloja. Nyt näyttää pysyvän pystyssä mutta onko nuo sopivat lämpötilat? Missä lämmöissä pitäisi puhallin lähteä pyörimään?

3

561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • QNUFKmd5

      Lämpöjen kanssa ei ole mitään hätää kunhan pysyy alle sadan asteen. Kriittinen lämpö taitaa tuolle olla 120-130 °C. Kaatuilu ei ainakaan lämmöstä johtunut.

      Mikäli puhltimessa on vikaa kannattaa harkita tarvikejäähyä. Alkuperäisiäkin puhaltimia saa ellei ääni häiritse. Passiivijäähdytin on hiljaisin ja kallein. Eikä tahdo mahtua kaikkiin koneisiin. Myös puhallinmalliset tarvikejäähdyttimet ovat hiljaisempia kuin alkuperäinen.

      • radeonHD4650

        näyttää nuo lämmöt olevan 60-95astessa riippuen mitä tekee koneella.
        Silti kone vetää tosi hitaaksi välillä.
        Laiton imurin imemään ilmaa ohjaimen päältä niin taas toimii.
        tarkoitatko että laitan jonkun tarvikepuhaltimen siihen lähelle puhaltamaan ja annan vanhan olla paikallaan?
        Mistä siihen virran saa?
        olisko heittää linkkiä sopivasta edullisesta puhaltimesta?
        Verkkokaupassa oli aika monta vaihtoehtoa ja monet niistä näytti olevan merkkikohtaisia
        Kiitos avusta


      • QNUFKmd5
        radeonHD4650 kirjoitti:

        näyttää nuo lämmöt olevan 60-95astessa riippuen mitä tekee koneella.
        Silti kone vetää tosi hitaaksi välillä.
        Laiton imurin imemään ilmaa ohjaimen päältä niin taas toimii.
        tarkoitatko että laitan jonkun tarvikepuhaltimen siihen lähelle puhaltamaan ja annan vanhan olla paikallaan?
        Mistä siihen virran saa?
        olisko heittää linkkiä sopivasta edullisesta puhaltimesta?
        Verkkokaupassa oli aika monta vaihtoehtoa ja monet niistä näytti olevan merkkikohtaisia
        Kiitos avusta

        Kummallinen juttu että nonkin viileänä takkuaa. Mutta voihan se anturi antaa vääriä lukemia tai jotain häikkää piirin lämpötilanvalvonnassa.

        Tarvikejäähyllä tarkoitin tällaista.
        http://www.jimms.fi/listaa/220589
        Sopivuus omaan näyttökorttiin pitää katsoa valmistajan sivuilta. Niissä jäähdytyspinta-ala on suurempi. Siksi pärjätään vähemmällä puhaltamisella ja äänellä.

        Kyllä pelkkä puhallinkin auttaa ja niitä onkin olemassa pelkkiä puhaltimia, jotka on tehty sopimaan näyttökorttiin. Tavallisen puhaltimen sovitus on joskus melko hankalaa.

        Virtaa saa melkein mistä vain. Näyttökortilta, emolevyltä, virtalähteen liittimestä. Joko suoraan tai erillisen säätimen kautta.

        Tuli sellainen mieleen että onko kotelon ilmanvaihto huono ja kotelon sisälämpötila korkea?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      46
      3108
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      46
      2901
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      51
      2525
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      51
      2514
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2106
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1860
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1779
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      43
      1636
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      48
      1572
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1381
    Aihe