Keski-ikäinen ikisinkku?

invacare74

Olen keski - ikäinen, liikuntavammainen nainen. Tulin liikuntavammaiseksi kun selkä operoitiin 5 vuotta sitten vain rakko - ja suolihalvausten vuoksi ( selkäydinkanavan ahtauma) . Ennen sitä pystyin liikkumaan normaalisti mutta operaatiossa tuli vasempaan jalkaan jäykkähalvaus ja liikkuminen muuttui pysyvästi. Kotona horjahtelen tukea huonekaluista ottaen, kuljettaja auttaa portaissa ja muuten on sitten pyörätuoli liikkumisvälineenä.

Koskaan en ole seurustellut ja seksiin en pysty. En tiedä, onko kaikille liikuntavammaisille seksualisuus kaikki kaikessa mutta itselleni se ei meinaa yhtään mitään.

En ole koskaan kirjoitellut tälle palstalle, mutta olisi kiva löytää täältä vertaistukea. Laitoskuntoutuksissa joita on ollut kerran vuodessa nyt 2 vuoden ajan, ei ole liiemmin tällaisia 40 ikävuoden tuntumassa olevia kuntoutujia joista olisi saanut vertaistukea eli juttuseuraa.

Varmaan moni karttaa liikuntavammaista naista, joka ei seksiin pysty, ei ole siitä kiinnostunut ja jolla on vaipat & katetrit...

Mutta toivottelen hyvää kesää kaikille liikuntavammaisille miehille ja naisille.

3

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vääräpalstalainen

      Hei,

      Täältä on vaikea löytää seuraa, kun säännöissä on kielletty laittamasta yhteystietoja palstalle, http://www.suomi24.fi/opastus/s24/saannot . Deittipalveluista voit saada vaihdettua yhteystietoja, tai sitten rekisteröimällä nimimerkki Suomi24:ään. Itse olen valitettavasti niin erilaisessa elämäntilanteessa, joten hyvä kesänjatkoa kaikille lukijoille.

    • jumanperson

      Maailma ei koskaan muutu niin, että ihmisten kohtaamiset muuten kuin kohtaamalla toteutuisivat hyvällä tapaa.

      Aitous, hyväksyminen ja välittäminen vaatii oikean kohtaamisen

    • miesvaan.

      Näin miehenä ajattelen että seksi on jokapäiväipäinen asia ja nautinto.Itsellä ei vamma vaikuta onneksi siihen mitenkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      149
      4019
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      15
      3879
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      3042
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      66
      3038
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      147
      2595
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      71
      2490
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2213
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      30
      1579
    9. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      114
      1554
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1385
    Aihe