Olen keski - ikäinen, liikuntavammainen nainen. Tulin liikuntavammaiseksi kun selkä operoitiin 5 vuotta sitten vain rakko - ja suolihalvausten vuoksi ( selkäydinkanavan ahtauma) . Ennen sitä pystyin liikkumaan normaalisti mutta operaatiossa tuli vasempaan jalkaan jäykkähalvaus ja liikkuminen muuttui pysyvästi. Kotona horjahtelen tukea huonekaluista ottaen, kuljettaja auttaa portaissa ja muuten on sitten pyörätuoli liikkumisvälineenä.
Koskaan en ole seurustellut ja seksiin en pysty. En tiedä, onko kaikille liikuntavammaisille seksualisuus kaikki kaikessa mutta itselleni se ei meinaa yhtään mitään.
En ole koskaan kirjoitellut tälle palstalle, mutta olisi kiva löytää täältä vertaistukea. Laitoskuntoutuksissa joita on ollut kerran vuodessa nyt 2 vuoden ajan, ei ole liiemmin tällaisia 40 ikävuoden tuntumassa olevia kuntoutujia joista olisi saanut vertaistukea eli juttuseuraa.
Varmaan moni karttaa liikuntavammaista naista, joka ei seksiin pysty, ei ole siitä kiinnostunut ja jolla on vaipat & katetrit...
Mutta toivottelen hyvää kesää kaikille liikuntavammaisille miehille ja naisille.
Keski-ikäinen ikisinkku?
3
203
Vastaukset
- vääräpalstalainen
Hei,
Täältä on vaikea löytää seuraa, kun säännöissä on kielletty laittamasta yhteystietoja palstalle, http://www.suomi24.fi/opastus/s24/saannot . Deittipalveluista voit saada vaihdettua yhteystietoja, tai sitten rekisteröimällä nimimerkki Suomi24:ään. Itse olen valitettavasti niin erilaisessa elämäntilanteessa, joten hyvä kesänjatkoa kaikille lukijoille. - jumanperson
Maailma ei koskaan muutu niin, että ihmisten kohtaamiset muuten kuin kohtaamalla toteutuisivat hyvällä tapaa.
Aitous, hyväksyminen ja välittäminen vaatii oikean kohtaamisen - miesvaan.
Näin miehenä ajattelen että seksi on jokapäiväipäinen asia ja nautinto.Itsellä ei vamma vaikuta onneksi siihen mitenkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?984412- 272355
- 2002169
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1082144PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3971848- 1691473
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1001269Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.321065Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72966Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?79840