Kerrostalossa, mtv3, nelonen, sub yms eli B-kanvanippu pätkii tai ei näy ollenkaan. Aina toiminut hyvin ennen. Taloon vastikään muuttanut ulkomaalaisperhe asentanut lautasantennin katolle antennitolppaan missä muut antennitkin on. ELi voiko lautasantenni aiheuttaa ongelmia tai häiriöitä tavallisiin antenneihin. Kävin katolla katsomassa, kaikki muuten ok.
B-kanavnippu ei näy koska....?
BHUHHU
3374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eli onko ongelmia kaikilla talossa? Ovatko kanavanipun B signaalin voimakkuus ja laatu huonompia kuin muilla kanavanipuilla?
Onko lautasantennille ollut lupa? Jos olivat ihan itse asentaneet sen lautasantennin, olisiko UHF-antenni kääntynyt hieman vahingossa sivuun? Tai vääntyisikö antennitolppa sen lautasantennin painosta?
En tiedä onko muilla ongelmia. KAikki muut kanavaniput näkyy täydellä signaalilla.
Antenniputki on kiinteä eli sitä ei voi kääntää ja se lautasantenni on siinä ihan alimmaisena puolenmetrinkorkeudessa katosta.
Kokeilen antennivahvistinta seuraavaks.
Ihmettelen vaan miten tuo voi ykskaks alkaa pätkimään.
Joskus syyn aiheuttaja yhden kanavanipun huonoon näkyvyyteen on hankala löytää, mutta tässä muutama arvaus:
1. Perinteinen resetointi irroittamalla sähköjohto seinästä hetkeksi ja sen jälkeen kanavien uudelleenhaku ei ilmeisesti auta? (Joissain vastaanottimissa vanhat kanavatiedot on poistettava ennen kanavien uudelleenhakua)
2. Liitäntäjohdot ovat kunnolliset tuplasuojatut johdot eikä kytkennässä ole mukana muovikuorisia 1/2-jakajia? Liitäntäjohdon ferriitit ovat plussaa.
3. Antenniliitäntä ei jää päättämättä => digiboksista viedään signaali liitäntäjohdolla televisioon, vaikka se olisikin analogia-ajalta.
4. Lisävahvistin saattaa yliohjata koko hoidon: Signaalitaso n. 80% ja laatu 100% on tavoitteena. Jos signaalitaso on 100% koko ajan, niin vaarana on ylitaso, joka rikkoo kanavapakettia => laatu romahtaa 20-40% luokkaan ja kuva pikselöi. Digivastaanotin ei hyväksy liian suurta signaalitasoa.
5. Jos vastaanotossa heijastukset sattuu huonosti, niin yksittäisen kanavanipun signaali saattaa vääristyä ja vastaanotin ei saa sitä virheittä avattua. Tämän ongelman takia antenniasentajan mittalaitteita tarvitaan..
6. Lähellä oleva juuri käyttöön tullut LTE-tukiasema kyykyttää kerrostalon vahvistimia => asennettava LTE-taajuuksille estosuodatin ennen vahvistimia.
7. tai sitten jotain muuta on pielessä?
8. Jos ongelma jatkuu, niin kerrostalossa antenniverkko on taloyhtiön asia => käänny isännöitsijän puoleen, niin hän tarkistuttaa verkon (jos muillakin on samoja ongelmia?).