Onko sähkökrossi lähempänä nelaria kuin kaksitahtia?

2stroke never?

Olen ajanut kaksitahtipyörillä ja sähkökrossipyörällä, mutta en koskaan nelarikrossilla.

Sähkökrossipyörä oli ihan mykistävä elämys, kun sitä vääntöä ja voimaa on niin perkeleesti joka tilanteessa. Tuollaisen koneen kun saisi omaankin pyörään... :D

Tuli mieleen, että onko nelarissa samanlainen ominaisuus kuin sähköpyörissä? Siis olenko turhaan hukannut vuosia vaikean kaksitahtisen tangossa?

1

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mr.papi

      Toki nelarissa löytyy alavääntöä täysin eri tavalla, kuin 2 tahtisista. Oma 500cc nelari repii lähes joka vaihteella alhaalta asti aivan järjettömästi. Mutta 2 tahdissa taas löytyy ylhäältä enemmän vääntöä kuin nelarilla millään kierrosalueella, joten sinänsä 2 tahdit on tehokkaampia. Toki ei se nopea kierrosaika tehojen perusteella määrity. Tehokkaampi pyörä onkin huomattavasti raskaampi ajaa kuin joku piikki, joten alkuun meno on hitaampaa. Eli jos kunto ei meinaa kestää nyttenkään, niin kannattaa pysytellä pienemmissä pyörissä.

      Mutta miksi sanot hukanneesi aikaa vajaatahtisten parissa? Onhan 2 tahti toki tavallaan vaikea ajaa, kun täytyy pitää kierrokset tapissa kokoajan ja vaihteita saa vaihtaa tiuhaan tahtiin, mutta eipä ne nelaritkaan helppoja ole ajaa. Nelari on ehkä aloittelijaystävällisempi, mutta kylläpä 2 tahdilla pitäisi osata ajaa siinä missä nelarillakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      39
      3389
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      20
      2292
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      133
      1913
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1416
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1187
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1042
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      48
      1022
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      55
      841
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      72
      797
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      793
    Aihe