Minkälaisia 2012 tai 2013 vm ovat?

FocustaAlle

Wagon-mallia etsiskellen. Miten Mondeo ja Focus eroavat toisistaan? Mondeoissa tehokkaammat moottorit, onko muita eroja Wagon-malleissa? Vm 2012 tai 2013 hakusessa.

5

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • foorteja alla

      Mondeo on paaaaljon isompi!!

      Mondeo on myös hiljaisempi sisälle ja tilavampi sisätiloiltaan.
      Molemmat on mukavia ajaa, mutta mielestäni Mondeo on vielä "tukevampi"...Mondeon kulutukset hieman korkeampia.
      Molemmat hyviä mutta täysin eri luokan autoja, se näkyy myös hinnoissa!
      Mondeoita saisi nyt tosi hyvillä varusteilla ja kohtuu hinnalla, kun on jo vanha malli ja uus on tulossa -14...

      Meillä on -09 2.0EB Farkku-Mondeo ja -12 1.0 Farkku-Focus.
      1.0 Focus menee pienellä ja on miellyttävä ajossa, vaikka ensin epäilinkin litrasta 3pyttystä konetta!!!

      • Jari24

        Pähkäilin reilu vuosi sitten saman valinnan kanssa. Ajan itse vuodessa noin 25 tuhatta ja siitä noin 20 tuhatta kehä 3:n sisällä. Kumpikin autoista on erinomainen ajettava. Matka-ajossa Mondeo on aavistuksen tukevampi. Vastaavasti Focus on dynaamisempi ajettava. Se taittuu mutkiin upeasti ja fiilinki on vähän kuin mikroautolla ajaisi. Kaikkiaan pidän Focuksen ajo-ominaisuuksia aktiiviselle kuskille parempina.

        Sitten niitä eroja. Mondeo on aivan eri kokoluokan auto. Focus on omassa luokassaan keskinkertainen tiloiltaan ja Mondeo on taas luokkansa isoimpia. Ero on merkittävä. Mikäli autossa on usein enemmän kuin kaksi aikuista henkilöä, kannattaa miettiä muuta kuin Focusta. Auto on sisätiloiltaan muotuiltu tyköistuvaksi ja ahtaaksi varmaan siksi, että se ei kilpailisi liikaa Mondeon kanssa.

        Toinen merkittävä ero on meteli. Mondeon äänimaailma on huomattavasti hiljaisempi. Mitä huonompi pinta niin sitä suurempi ero. Hyvällä pinnalla kumpikin on hiljainen, mutta niitä pintoja ei nykyään teillä paljoa ole. Focus on tässä kohtaa herkkä renkaiden kulumiselle ja rengastyypille. Kitkoilla auto on siedettävä huonommallakin pinnalla, mutta kesärenkailla kumina on tuolla pinnalla melkoinen. Kun asfaltti on kulunut pelkäksi "kivipinnaksi", niin mekkala ottaa suorastaan korviin. Tulee melkein mieleen kammottavan kovaääninen edeltäjä.

        Kaupunkiajossa Focus on mukavampi ja kevyempi pyöriteltävä. Mondeo on jotenkin raskas ja varsinkin manuaalilla aika hankala pyöriteltävä. Parkkihalleissa autosta oli välillä vaikea päästä kolhimatta ulos.

        Huolellisen testaamisen jälkeen päädyin automaattivaihteeseen farkku Focukseen. Asiaan vaikutti se, että ajan yleensä yksin ja lähinnä kaupungissa. Mondeon olisin joutunut ottamaan kustannussyistä manuaalina ja se tuntui turhan isolta ja raskaalta omaan käyttööni. Toisenlaisilla tarpeilla valinta olisi ollut jotain muuta.

        Olisi mukava kuulla mihin muut ovat samassa tilanteessa päätyneet.


    • Tarve ratkaisee

      Focus on pieni perheauto ja Mondeo suuri perheauto.

      Kuskin pukilla ei ole valtavasti eroa kummalla ajaa, mutta ero tiloissa näkyy takapenkillä ja takakontissa.

      Eli jos takapenkille tarvii säännöllisesti istuttaa aikuinen, aikuisen kokoinen lapsi tai varsinkin jos sinne pitää mahduttaa pari lasten turvaistuinta, niin valinta on ehdottomasti Mondeo.

      Ja onhan se iso auto aina vähän mukavampi ajaa pitkillä matkalla, pienempi on taas mukavampi mahduttaa kaupungissa parkkiruutuihin.

    • FocustaAlle

      Kiitos asiallisista vastauksista, niitä harvemmin saa!

      Tosiaan päädyin itse Mondeoon, 28000 €, vm 2012, vetokoukku, flexifluel moottorilla. Ajettu 26tkm. Olen ollut tyytyväinen, eikä ollut kauhean kallis kun saa tankata etanolia vielä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      117
      2140
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      58
      1275
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1167
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1127
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      186
      1033
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      94
      979
    8. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      978
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      972
    Aihe