Jos osta nkäytetyn jossa on Windows 7 Professional 64-bit (FI) voiko sen päivittää windows 8:aan ja paljonko maksaa?
Onko lenovo T400 hyvä tässä suhteessa ...?
Onko lenovo T400 hyvä tässä suhteessa ...?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En suosittele. Tehtaalla koneesi on viritetty toimimaan parhaalla tavalla ja seiskan tuki jatkuu vielä vuosikausia. Mikäli kuitenkin haluat vaihtaa niin tarkista ensin valmistajan sivuilta saako siihen ajurit kasille.
Käyttöjärjestelmän uudelleenasennus (palautus) ja sitten päivitys ajan tasalle on enemmän kuin suositeltavaa omistajan vaihtuessa.
Minäkään en suosittele päivitystä sillä Windows 7 versiolla pärjää mainiosti. Mutta tällä ohjelmalla voi tarkistaa yhteensopivuuden: http://view.atdmt.com/action/FY13_Win8_Buy_DownloadPro_PT?href=http://go.microsoft.com/fwlink?linkid=259439
Vapuenen: Eikö se ole sillein, että kasissa ei ole mitään hyvää?
On siinä se hyvä puoli, että se toimii paljon pienemmillä resursseilla, se kun on parannettu versio seiskasta. Mutta asiantuntijamme Vapunen ei siis suosittele päivittämistä parannettuun versioon, niin kaikki kädettömät taputtakaa (pun intended) ja kumartakaa Messiastanne kohti. Kattokaa kompassilla suunta Joensuuhun, niin tulee oikeaan suuntaan kumarrettua :DD
Itse päivitin 6 vuotta vanhaan testimasiinaan kasin, ja hyvin toimii. 8 pelittää vähintäänkin sujuvasti noinkin vanhassa koneessa, mutta metro on aika kauhea työpöytäkäytössä.
Jos Upgrade Assistant ei natkuta mistään yhteeensopivuusongelmista, niin kannattaa päivittää, jos kasista tykkää. Syksyllä julkaistaan virallinen Win 8.1 jossa on starttinappi ja muita korjauksia. Päivityspaketti irtoaa satasella:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/27903/djhgj/Microsoft-Windows-8-Pro-Upgrade-suomenkielinen-kayttojarjest