Kyseessä on mopsi. Jostain olen kuullut että huono/vaikea pidätys kyky? Te keillä on Mopsi nii kertoisitteko että oletteko saaneet sisäsiistiksi. Pentu on 4kk.
Emme ole vielä lenkittäneet sitä vaan päästäneet sen taka pihalle (aidattu piha)
mutta kun se tulee sisälle niin se kusasee lattialle. Tai muutenkin se pasko ja kusee lattialle . Sen pitäisi ymmärtää että ulos tehdään kakat ei sisällle . Muutkin koirat rupevat vinkumaan jos niillä on hätä.? Olemme kehuneet sitä jos se kakkii ulos tai pissii ja toruneet hieman jos se tekee sisälle. Eikös se tämän kanssa pitäisi oppia?
Kokemuksia?
Miten sisäsiistiksi?
4
231
Vastaukset
- Voi kekkeli
Se on nuori ja pentu vasta... Antakaa aikaa! Aktiivisesti vain ulos ja lehtiä lähemmäs ovea eli heti kun alkaa asettua paperille niin nopsaa ulos. Ulkonakin kannattaa antaa olla pidempää koska eivät heti välttämättä tee.
Luettavaa:
http://www.koirakoulukompassi.com/sisasiisteys.html
http://www.koirakoulukompassi.com/odotammekoliikaa.html - nuppsukka
pienten kääpiökoirien pennut oppivat hitaasti sisäsiistiksi. 4kk pentu on vielä pieni ja vaatii vielä ainakin 6kk, että 80% tarpeista tulee tehtyä ulos.
Mulla apinapinseri narttu, oli jo melkein vuoden ikäinen ennen kuin oli sisäsiisti. siitä huolimatta vielä 3 vuotiaanakin hädän tullen teki aika-ajoin tarpeet sisälle. Nyt 4 vuotiaana on 100% sisäsiisti.
Pennun kasvatus vaatii malttia ja pitkäjänteisyyttä. Useita valvottuja ulkona käyntejä, kehuja asian onnistuessa. Pelkkä takapihalle yksin päästäminen ei riitä, koska pentu seuraa omistajaa, koska leimautuu ihmiseensä tiukasti.
Kaikki koirat eivät pyydä päästä ulos vinkumalla ja ovea raapimalla. Pitää seurata koiran poikkeavaa käytöstä esim. edestakaisin ravaamista, ulko-ovella käymistä ja omistajan luo tulemista, "vaikean" näköisenä istumista ja inisemistä ja "kiemustelua" yms. Osa koirista ei opi koskaan pyytämään ulos. - kestää aikansa
Lenkille koiran kanssa ja namia, kehuja kun tekee tarpeensa ulos. Opettakaa myös pissa- ja kakkasanat niin koira ymmärtää mitä siltä odotetaan eli käytännössä oppii tekemään tarpeensa myös pyynnöstä.
- Ankrieli
Tässä vaiheessa kannattaa, kuten edellinen kirjoitti, opettaa käsky tee pisu siten, että aina kun pissaa sanot samaan aikaan tee pisu. Pikkuhiljaa koira tajuaa, mistä on kysymys. Itse sisäsiisteyden kanssa voi viedä aikaa, mutta eiköhän se ennen pitkää helpota. Kärsivällisyyttä vaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1536545- 322352
- 1872119
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101383Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1041333- 731087
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,271006Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke11884