Kyseessä on mopsi. Jostain olen kuullut että huono/vaikea pidätys kyky? Te keillä on Mopsi nii kertoisitteko että oletteko saaneet sisäsiistiksi. Pentu on 4kk.
Emme ole vielä lenkittäneet sitä vaan päästäneet sen taka pihalle (aidattu piha)
mutta kun se tulee sisälle niin se kusasee lattialle. Tai muutenkin se pasko ja kusee lattialle . Sen pitäisi ymmärtää että ulos tehdään kakat ei sisällle . Muutkin koirat rupevat vinkumaan jos niillä on hätä.? Olemme kehuneet sitä jos se kakkii ulos tai pissii ja toruneet hieman jos se tekee sisälle. Eikös se tämän kanssa pitäisi oppia?
Kokemuksia?
Miten sisäsiistiksi?
4
256
Vastaukset
- Voi kekkeli
Se on nuori ja pentu vasta... Antakaa aikaa! Aktiivisesti vain ulos ja lehtiä lähemmäs ovea eli heti kun alkaa asettua paperille niin nopsaa ulos. Ulkonakin kannattaa antaa olla pidempää koska eivät heti välttämättä tee.
Luettavaa:
http://www.koirakoulukompassi.com/sisasiisteys.html
http://www.koirakoulukompassi.com/odotammekoliikaa.html - nuppsukka
pienten kääpiökoirien pennut oppivat hitaasti sisäsiistiksi. 4kk pentu on vielä pieni ja vaatii vielä ainakin 6kk, että 80% tarpeista tulee tehtyä ulos.
Mulla apinapinseri narttu, oli jo melkein vuoden ikäinen ennen kuin oli sisäsiisti. siitä huolimatta vielä 3 vuotiaanakin hädän tullen teki aika-ajoin tarpeet sisälle. Nyt 4 vuotiaana on 100% sisäsiisti.
Pennun kasvatus vaatii malttia ja pitkäjänteisyyttä. Useita valvottuja ulkona käyntejä, kehuja asian onnistuessa. Pelkkä takapihalle yksin päästäminen ei riitä, koska pentu seuraa omistajaa, koska leimautuu ihmiseensä tiukasti.
Kaikki koirat eivät pyydä päästä ulos vinkumalla ja ovea raapimalla. Pitää seurata koiran poikkeavaa käytöstä esim. edestakaisin ravaamista, ulko-ovella käymistä ja omistajan luo tulemista, "vaikean" näköisenä istumista ja inisemistä ja "kiemustelua" yms. Osa koirista ei opi koskaan pyytämään ulos. - kestää aikansa
Lenkille koiran kanssa ja namia, kehuja kun tekee tarpeensa ulos. Opettakaa myös pissa- ja kakkasanat niin koira ymmärtää mitä siltä odotetaan eli käytännössä oppii tekemään tarpeensa myös pyynnöstä.
- Ankrieli
Tässä vaiheessa kannattaa, kuten edellinen kirjoitti, opettaa käsky tee pisu siten, että aina kun pissaa sanot samaan aikaan tee pisu. Pikkuhiljaa koira tajuaa, mistä on kysymys. Itse sisäsiisteyden kanssa voi viedä aikaa, mutta eiköhän se ennen pitkää helpota. Kärsivällisyyttä vaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem943136HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat732415Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k601424Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?901382Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N309853Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696184845Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.11845- 49785
Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s10757Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.
Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.142738