Osallistuisitko Sinä tutkimukseen?

10+4=?

Hei!

Olen hoitotieteen opiskelija Turun yliopistosta ja teen pro gradu -tutkielmaani aiheesta Inter-netin tarjoama tuki koeputkihedelmöityshoidon aikana. Tutkimuksen tarkoituksena on kuvata suomalaisten IVF- eli koeputkihedelmöityshoidossa olevien potilaiden tuen etsimistä internetistä hoitoonsa liittyen sekä selvittää potilaiden toiveita siitä, millaista tukea he toivoisivat internetistä löytävänsä.

Kerään aineistoa internetistä kyselyn avulla, joka on julkinen linkki. Vastaajan yhteystiedot eivät tallennu, eli vastaaminen tapahtuu anonyymisti. Voit tahtoessasi keskeyttää kyselyyn vastaamisen koska vain. Kyselyyn vastaaminen on vapaaehtoista eikä siitä koidu vastaajalle kuluja.

Tutkimukseen osallistujan on oltava suomenkielentaitoinen IVF- (tai mikroinjektio- eli ICSI-) hoidossa ollut tai tällä hetkellä oleva henkilö. Myös hoitojonossa olevat voivat osallistua. Vastaaja voi myös olla asiakkaana joko julkisen tai yksityisen sektorin IVF-klinikalla. Pariskunnan molemmat osapuolet voivat vastata kyselyyn, samoin yksin hoidoissa käyvät naiset.


Kysely löytyy oheisesta linkistä: http://www.kyselynetti.com/s/605132c


Kysely koostuu kolmesta avoimesta kysymyksestä sekä taustatiedoista. Vastaamiseen menee aikaa noin 10-15 minuuttia. Kiitos vaivannäöstäsi!



TtM-opiskelija Katja Wirtanen
Hoitotieteen laitos
Turun yliopisto
[email protected]

0

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Marja sulkee liikkeen

        Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
        Oulainen
        22
        5081
      2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

        Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
        Oulainen
        2
        3733
      3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

        Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
        Ikävä
        136
        1310
      4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

        kaivatullesi tähän alas 💕💕
        Ikävä
        101
        1292
      5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

        Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
        Ikävä
        12
        1210
      6. Oletko loukannut

        Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
        Ikävä
        93
        1094
      7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

        Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
        Hyrynsalmi
        17
        903
      8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

        Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
        Ikävä
        168
        855
      9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

        Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
        Ikävä
        61
        773
      10. Milloin se sitten

        On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
        Ikävä
        37
        759
      Aihe