Sijaishuollossa tapahtuva kaltoinkohtelu

Näin ruotsalaisselvityksen mukaan ja Suomi ei jää tästä piiruakaan jälkeen, sen voi jokainen asioita yhtään tunteva viivata ja allekirjoittaa:

Ruotsalainen selvitys tuotti samankaltaista tietoa kuin Norjan, Australian, Irlannin ja Kanadan tutkimuksissa on saatu.
Tutkimuksessa kuitenkin kävi ilmi, että lapset ovat joutuneet paljon pahemman laiminlyönnin kohteeksi sijaishuollossa kuin mitä olivat ne olosuhteet, joista heidät on otettu huostaan.

Sijaishuollossa kaltoinkohdellut lapset ovat olleet julkisen vallan suojeluksessa ja joutuneet laiminlyödyiksi. Sosiaaliviranomainen on epäonnistunut huolenpidon ja suojan antamisessa lapselle.
Selvitysmiehet esittävät toimenpiteitä, jotta tulevaisuudessa voitaisiin estää sijaishuollossa tapahtuva kaltoinkohtelu. Se ehdottaa, että jokaisella sijoitetulla lapsella tulisi olla sijaishuoltoa tarjoavasta tahosta riippumaton vastuuhenkilö. Hänen tulisi käydä lapsen luona vähintään neljä kertaa vuodessa ja tavata hänet kahden kesken.

Tutkimuksessa kiinnitettään huomiota myös siihen, ettei sosiaaliviranomainen noudata lakeja ja säännöksiä. Tämän korjaamiseksi on säädettävä seuraamuksista, joita laiminlyöjävirkamieheen kohdistetaan.
23300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Ruotsalaisessa selvityksessä lasten laiminlyönti on jaoteltu seuraavien otsikoiden alle;

1.laiminlyönti
a)riittämätön huolenpito, esimerkiksi puutteet terveydenhuollossa, hampaidenhoidossa, vaatetuksessa, hygieniassa, ravinnossa
b)riittämätön valvonta, esimerkiksi vaarallinen ympäristö, valvomatta jättäminen, päihteiden väärinkäyttö
c)riittämätön koulunkäynti, oppivelvollisuuden laiminlyönti, koulunkäynnin estäminen, opiskelun estäminen
Vajaa 90 % haastatelluista kertoi näitä laiminlyöntejä tapahtuneen.

2.fyysinen väkivalta (tekoväline)
a)kasvatustarkoituksessa
b)kiihtymyksen vallassa
c)sadistinen väkivalta
Miltei puolet haastatelluista kertoi, että heitä oli lyöty jollain tekovälineellä (risu, remmi, mattopiiska, keppi, harjalla jne.).

3.muu fyysinen väkivalta
Runsas ¾ haastatelluista kertoi muusta fyysisestä väkivallasta, mm. kasvoille lyöminen, korvapuustin antaminen, retuuttaminen, töniminen, potkiminen, polkeminen, nipistäminen.

4.uhkaus ja uhkaava tilanne
30 % haastatelluista kertoi, että heidän henkeään on uhattu. Tilanteissa on ollut mukana ase, kirves, puukko tms.
Noin 40 % haastatelluista kertoi joutuneensa johonkin uhkaavaan tilanteeseen.

5.hyväksikäyttö työssä
Yli puolet haastatelluista oli joutunut hyväksikäytetyksi raskaassa työssä, joko maataloustyössä metsätyössä tai muussa työssä.

6.koskemattomuuden loukkaus, eriarvoinen kohtelu ja epäoikeudenmukaisuus
a)erityiskohtelu (kielteinen)
b)eristäminen läheisistä tai yhteydenpidon rajoittaminen
c)loukkaava puhetapa
d)identiteetin riistäminen (kulttuurinen, poliittinen, uskonnollinen)
e)ruumiillisen koskemattomuuden loukkaus
f)halveksiva ja epäoikeudenmukainen kohtelu
g)eristäminen / liikkumisvapauden rajoitus
h)valvonta (päiväkirja, puhelut, posti)
i)lapsen omaisuuden tai eläimen piilottaminen, poisottaminen
j)väärä diagnosointi
k)pakkoabortti /sterilointi
Noin 86 % haastatelluista oli kokenut tähän ryhmään kuuluvaa laiminlyöntiä.

7.seksuaalisuuden loukkaus
Lähes puolet haastatelluista kertoi, että sijaisisä, sijaisäiti, laitosten henkilökunta, muut nuoret, sijaisperheen sukulaiset tai tutut ovat tehneet heille seksuaalista väkivaltaa.

8.fyysisesti ja/tai psyykkisesti vahingollinen pakko, sääntö, rangaistus
Noin ¾ haastatelluista kertoi tähän ryhmään kuuluvista teoista.

Äänestä

Milloinkahan Suomessa saadaan tutkimus aiheesta:
"Kauanko lapsella kesti toipua sijaishuollon traumoistaan."
Ja miten laaja-alaisesti se tuhosi lapsen elämää.

Äänestä

Varsinkin juuri, kun osa sijaishuoltopaikoista on niin kehnoja - suorastaan lapsille sopimattomia.

Äänestä
  • Meillä lapsi pääsi nopeasti takaisin kotiinsa, kun sossulle selvisi, miten lasta pahoinpideltiin sijaishuollossa sekä henkisesti että fyysisesti.
    Mutta kaikille ei käy yhtä onnellisesti, että lapsi pääsisi kotiin, vaikka tilanne kotiolojen suhteen olisi ollut alun alkaen aivan yhtä hyvä kuin meillä.

    On se vaan melkoista lasten"suojelua", että lapsi pitää huostaanottaa paikkaan, jossa hän joutuu ensimmäisen kerran elämässään rajusti kaltoinkohdelluksi.

    Eivät täyty nuo ruotsalaistutkimuksessakaan mainitut kriteerit, että huostaanotto tulee tehdä VAIN SILLOIN, kun sijaishuollon olosuhteet ovat lapselle paremmat kuin kodin.

    Laittomasta huostaanotosta on meillä nyt aikaa 10 vuotta, lapsi on saanut olla koko tämän ajan kotona ilman sosiaaliviranomaisten häirintää. Mutta huostaanotostaan hän ei halua puhua muuta vieläkään kuin sanoo sitä ylivoimaisesti hirveimmäksi kokemukseksi koko elämänsä aikana.

    Niin, että kauankohan siitä kestää toipua... En tiedä.

    Ja tähän on turha yhdenkään luonnevammaisen raivohullun tulla raivoamaan, että aikuiset kotona eivät muka olisi auttaneet lasta huostatraumoistaan tai olisivat pitkittäneet niin olemassa oloa.
    Ei suinkaan :) kotioloissahan ei ollut lain mukaisia kriteerejä huostaan alun alkaenkaan. Jos et tätä hyväksy, niin sitten varmaan mielestäsi sosiaalityöntekijät valehtelevat.

    Äänestä

Minusta kaltoinkohtelu ja väkivalta lastensuojelun sijaishuollossa voisi ulottua koskemaan myös 2000-lukua.
Tutkia voisi myös aikaa ennen huostaanottoa. Niin, tai tarvitseeko sitä enää edes tutkia. Kyllähän se jo tiedetään, että tukitoimia ei edes ole.

Äänestä

Lapsen ja perhen oikeusturva ei toteudu huostaanotoissa
Varatuomari Leeni Ikosen kannaotto.
Helsingin Sanomat 9.2.2008.

http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Lapsen ja perheen oikeusturva ei toteudu huostaanotoissa/HS20080209SI1MP02enj
---------

Äänestä

Kaltoinkohtelua lastensuojelun sijaishuollossa vuosina 1937 - 1983 aletaan selvittää.

Sosiaali- ja terveysministeriö ja opetus-ja kulttuuriministeriö käynnistävät selvityksen huostaanotettujen lasten kokemista epäkohdista, katoinkohtelusta ja väkivallasta.
Tavoitteena on vaikuttaa myös nykyisen lastensuojelun toimintaan. Vastaavia selvityksiä on tehty monissa länsimaissa viimeisten 15 vuoden aikana.
Taustalla on havaintoja siitä, että sijaishuolto ei ole aina kyennyt tarjoamaan sijoitetuille lapsille kaltoinkohtelusta ja väkivallasta vapaata lapsuutta.

Sosiaali- ja terveysministeriö tiedote 19.6.2013.

http://www.stm.fi/tiedotteet/tiedote/-/view/1858832#fi
----------

Äänestä

Pride koulutusta ja valmennuksella koulutetaan sijaisperheitä ja sijaisvanhempia huolehtimaan lapsista ja nuorista.

Mikä on Pride filosofia? Vastaus löytyy Wikipedian sivustolla.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Pride
-----------

Äänestä
  • Järkyttävää. Huostaanotetuista lapsista tehdään homoja ja lesboja! Ei ihme, että venäläiset puuttuvat Suomen aiheettomiin huostaanottohon!

    Äänestä

  • onneksi on Venäjä kirjoitti:

    Järkyttävää. Huostaanotetuista lapsista tehdään homoja ja lesboja! Ei ihme, että venäläiset puuttuvat Suomen aiheettomiin huostaanottohon!

    Ette voi olla tosissanne. Mun nimi on Päivi, ni mun on sit varmaan ihan pakko olla kristillisdemokraattinen ministeri? Eri asia, sama nimi. Tytärteni nimet sattuvat muuten olemaan Emilia, Silja ja Viola. Teidän logiikallanne Emilia on vessapaperia, Silja risteilyalus ja Viola tuorejuustoa. Noh, arvatkaa onko? Ottakaa asioista selvää itse. Älkää olko lampaita.

    Äänestä

"Tavoitteena on vaikuttaa myös nykyisen lastensuojelun toimintaan".
Eli tarkoittaako tämä sitä, jos lähihistoriassa on sijaishuollossa tapahtunut väkivaltaa ja kaltoinkohtelua, siitäkin voi ilmoittaa ja se asia tutkitaan siis myös?

Äänestä
  • Päiväkoti on käsittääkseni eri asia kuin lastenkoti? Eihän tämä viesti liity mitenkään lastenkoteihin tai niissä tapahtuviin väärinkäytöksiin! Pitääkö lastenkotien huonouteen liittyviä uutisia ihan itse keksiä, kun mitään todellista uutisoitavaa ei ole?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Lasten puolesta kirjoitti:

Näin ruotsalaisselvityksen mukaan ja Suomi ei jää tästä piiruakaan jälkeen, sen voi jokainen asioita yhtään tunteva viivata ja allekirjoittaa:

Ruotsalainen selvitys tuotti samankaltaista tietoa kuin Norjan, Australian, Irlannin ja Kanadan tutkimuksissa on saatu.
Tutkimuksessa kuitenkin kävi ilmi, että lapset ovat joutuneet paljon pahemman laiminlyönnin kohteeksi sijaishuollossa kuin mitä olivat ne olosuhteet, joista heidät on otettu huostaan.

Sijaishuollossa kaltoinkohdellut lapset ovat olleet julkisen vallan suojeluksessa ja joutuneet laiminlyödyiksi. Sosiaaliviranomainen on epäonnistunut huolenpidon ja suojan antamisessa lapselle.
Selvitysmiehet esittävät toimenpiteitä, jotta tulevaisuudessa voitaisiin estää sijaishuollossa tapahtuva kaltoinkohtelu. Se ehdottaa, että jokaisella sijoitetulla lapsella tulisi olla sijaishuoltoa tarjoavasta tahosta riippumaton vastuuhenkilö. Hänen tulisi käydä lapsen luona vähintään neljä kertaa vuodessa ja tavata hänet kahden kesken.

Tutkimuksessa kiinnitettään huomiota myös siihen, ettei sosiaaliviranomainen noudata lakeja ja säännöksiä. Tämän korjaamiseksi on säädettävä seuraamuksista, joita laiminlyöjävirkamieheen kohdistetaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu