Ateistinen maailmankuva ei kykene selittämään kaikkea. Vaikka ateismi määritellään uskon puutteeksi jumaliin, tarkoittaa se käytännössä myös uskon puutetta kaikkiin yliluonnollisiin asioihin. Koskaan historiassa ei ole nähty niin globaalia paranormaalia ilmiötä kuin hindujen maitoihme joka alkoi 21 syyskuuta 1995. Tapaus alkoi Uudessa Delhissä jossa hindu-uskoinen mies näki unessaan Ganeshan, norsupäisen viisauden jumalan, pyytävän maitoa. Herättyään, kun vielä oli pimeä, mies meni lähimpään temppeliin ja skeptisen hindupapin suostuttua työnsi lusikalla maitoa jumalan patsaan suuhun. Miehet katsoivat ihmeissään kun patsas imi maidon lusikasta. Ihmiset innostuivat tapahtuneesta ja sama ilmiö alkoi tapahtumaan kaikkien hindulaisten jumalten patsaille, ja kun niille tarjosi maitoa, ne imivät sen lusikasta. Tapauksesta tuli globaali ja se tapahtui muuallakin kuin Intiassa ja miljoonat eri hindulaiset raportoivat siitä ympäri maailmaa. Tapaus loppui yhtä nopeasti kuin alkoikin, kun 24 tunnin kuluttua alkamisesta, patsaat ympäri maailmaa eivät enää imeneet maitoa. Tieteen selitys tapahtumalle oli capillary action, eli samanlainen tapahtuma kuin paperi imee nesteen, ja neste työntyy paperin pienen pieniin rakosiin. Selitys ei vain ole sinänsä hyvä että jos patsaat kerran imisivät nestettä, niin se olisi kaikkien tietämä asia eikä sillä saisi mitään kohua aikaan. Ja myöskin patsaiden pitäisi imeä nestettä myös ihmeen loppumisen jälkeen mutta ne eivät enää imeneet. Ei edes sellaiset patsaat joille ei ole koskaan juotettu mitään. Kyseessä oli ns. paranormaali ilmiö, joka oli vielä maailmanlaajuinen.
Lisää asiasta:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hindu_milk_miracle
http://www.milkmiracle.com/
Videoita ilmiöstä:
http://www.youtube.com/watch?v=qiyTogk9kp4
http://www.youtube.com/watch?v=xfRoJxv3nbY
http://www.youtube.com/watch?v=_13L5biVnkc
Yliluonnollisen olemassaolo.
3
175
Vastaukset
- ateismin loppu
Moni onkin luopunut ateismista kohdattuaan rehellisesti henkimaailman, joko hyvän että pahan. Ja varsinkin jos ilmiöitä alkaa useammin ja teitää että ei ole sairauden harhoista kysymys. Paikalla saattaa olla useampiakin todistajia.
- oikeasti ateisti
Ja moni ei ole. Olen ateisti, olen ollut sitä vuosikymmeniä, silti olen nähnyt esim. kummituksia, olen asunut talossa jossa kummitteli. Mutta uskovaiset ei taas niihin usko, ei edes papit.
Ateistit oikeassa elämässä eivät usko ennen kuin näkevät omin silmin, ei siis mitään satukirjoja eli raamuttua lueta. - m,m,m,
Voi olla toisinkin päin. Monesta huuharista on tullut skeptikko, kun iän myötä on alkanut kyseenalaistaa huuhaa-asiota ja miettämään onko niille oikeita perusteita. Tarkemmin mietittymä ei ole jäänyt mitään käteen. Ihmisen mieli pystyy luomaan käytännössä kaikki ilmiöt, mihin sattuu uskomaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 961619
- 741424
- 501347
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041238- 541233
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p9965- 36827
- 60761
- 49754
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41735