Yliluonnollisen olemassaolo.

830hjffjf

Ateistinen maailmankuva ei kykene selittämään kaikkea. Vaikka ateismi määritellään uskon puutteeksi jumaliin, tarkoittaa se käytännössä myös uskon puutetta kaikkiin yliluonnollisiin asioihin. Koskaan historiassa ei ole nähty niin globaalia paranormaalia ilmiötä kuin hindujen maitoihme joka alkoi 21 syyskuuta 1995. Tapaus alkoi Uudessa Delhissä jossa hindu-uskoinen mies näki unessaan Ganeshan, norsupäisen viisauden jumalan, pyytävän maitoa. Herättyään, kun vielä oli pimeä, mies meni lähimpään temppeliin ja skeptisen hindupapin suostuttua työnsi lusikalla maitoa jumalan patsaan suuhun. Miehet katsoivat ihmeissään kun patsas imi maidon lusikasta. Ihmiset innostuivat tapahtuneesta ja sama ilmiö alkoi tapahtumaan kaikkien hindulaisten jumalten patsaille, ja kun niille tarjosi maitoa, ne imivät sen lusikasta. Tapauksesta tuli globaali ja se tapahtui muuallakin kuin Intiassa ja miljoonat eri hindulaiset raportoivat siitä ympäri maailmaa. Tapaus loppui yhtä nopeasti kuin alkoikin, kun 24 tunnin kuluttua alkamisesta, patsaat ympäri maailmaa eivät enää imeneet maitoa. Tieteen selitys tapahtumalle oli capillary action, eli samanlainen tapahtuma kuin paperi imee nesteen, ja neste työntyy paperin pienen pieniin rakosiin. Selitys ei vain ole sinänsä hyvä että jos patsaat kerran imisivät nestettä, niin se olisi kaikkien tietämä asia eikä sillä saisi mitään kohua aikaan. Ja myöskin patsaiden pitäisi imeä nestettä myös ihmeen loppumisen jälkeen mutta ne eivät enää imeneet. Ei edes sellaiset patsaat joille ei ole koskaan juotettu mitään. Kyseessä oli ns. paranormaali ilmiö, joka oli vielä maailmanlaajuinen.

Lisää asiasta:

http://en.wikipedia.org/wiki/Hindu_milk_miracle

http://www.milkmiracle.com/

Videoita ilmiöstä:

http://www.youtube.com/watch?v=qiyTogk9kp4

http://www.youtube.com/watch?v=xfRoJxv3nbY

http://www.youtube.com/watch?v=_13L5biVnkc

3

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ateismin loppu

      Moni onkin luopunut ateismista kohdattuaan rehellisesti henkimaailman, joko hyvän että pahan. Ja varsinkin jos ilmiöitä alkaa useammin ja teitää että ei ole sairauden harhoista kysymys. Paikalla saattaa olla useampiakin todistajia.

      • oikeasti ateisti

        Ja moni ei ole. Olen ateisti, olen ollut sitä vuosikymmeniä, silti olen nähnyt esim. kummituksia, olen asunut talossa jossa kummitteli. Mutta uskovaiset ei taas niihin usko, ei edes papit.

        Ateistit oikeassa elämässä eivät usko ennen kuin näkevät omin silmin, ei siis mitään satukirjoja eli raamuttua lueta.


      • m,m,m,

        Voi olla toisinkin päin. Monesta huuharista on tullut skeptikko, kun iän myötä on alkanut kyseenalaistaa huuhaa-asiota ja miettämään onko niille oikeita perusteita. Tarkemmin mietittymä ei ole jäänyt mitään käteen. Ihmisen mieli pystyy luomaan käytännössä kaikki ilmiöt, mihin sattuu uskomaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      105
      2246
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      1975
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      53
      1566
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      49
      1492
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      153
      1476
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1374
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1304
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1156
    9. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      111
      1118
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      1084
    Aihe