Freiburg im Breisgau

nach Freiburg?

Hei! Freiburg im Breisgau -niminen kaupunki on alkanut kiinnostaa minua, vaikka suomenkielisiltä sivuilta (keskustelupalstat ym.) siitä ei paljon tietoa löydykään. Saksalaiset itse tuntuvat pitävän kaupunkia todella kauniina. Onko siis täällä kellään kokemuksia kaupungista? Onko kaunis paikka ja onko siellä muuta tekemistä kuin vanhankaupungin ihastelu? Ja mihin kannattaa lentää, jos menee Freiburgiin - lentokentältä jatkaisin kohteeseen junalla?

Kiitos, jos joku avaa sanaisen arkkunsa! :)

7

2093

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dort gewesen

      Kaunis ja viihtyisä on. Jos Saksaan muuttaisin, niin taitaisi olla ykkösvaihtoehto (makuja on tietysti monia...). Hengeltään ekologinen ja poliittisesti vihreä. Kaupungin ihastelu on varmaan tärkein ajankulu, mutta kyllä siellä ilokseen kävelee, shoppailukin onnistuu. Syöminen ja juominen! Tuomiokirkko on komea ja tornista aukeaa hyvät näköalat, jos jaksaa kiivetä. Kauniilla säällä kannattaa mennä Schauinslandin vuorelle (ratikka/bussi köysirata), josta mainiot näköalat. Rohkelikoille löytyy sieltä myös kaivosretki (ei suljetun paikan kammoisille!) sekä pieni huvipuisto. Junamatkan päässä (Rust) myös yksi Euroopan suurimmista huvipuistoista, Europa Park. Jos niistä pitää, niin ehdottomasti sinne! Freiburg on hyvä tukikohta autoretkille Schwarzwaldiin ja vaikka Elsassiin (Colmar, Strassbourg, viinitiloja), mutta sinulle ei ilmeisesti kiinnostava vaihtoehto? Lähiseuduilla on myös paljon vaeltelumahdollisuuksia.

      Lähin kenttä on "Euroairport" Basel- Mulhouse-Freiburg, mutta sinne ei kai suoria lentoja ole. Edullisin lienee Frankfurt, josta parin tunnin junamatka.

    • nach Freiburg?

      Kiitos vastauksestasi, "Dort gewesen"! Nyt kaupunki kiinnostaa entistä enemmän. :)

      T. Alkuperäinen

    • thtjyi

      Hieno paikka, käytiin viime vuonna (tosin lokakuu). Itse asiassa Tampere-Hahn- reittiä mentiin ja palattiin, mutta sieltä vuokra-autoilemalla noille seuduille mentiin. Freiburgista painettiin pienempiä teitä Baden -Badeniin (ylempänä). Lähellä Freiburgia tsekattiin tuo Vuoristosairaala-sarjan klinikka. Hei, jos kuuntelet nettiradiota (Nokia Lumia ,TuneIn) niin sieltä löytyy Baden FM-radiokanava Freiburgista, itse fiilistelen nyt kuuntelemalla sitä!

    • naistu kerran Saksaa

      Onko siellä suomalaisia minkään vertaa. olisi mukava kuulla heidän näkemyksiään.

    • minä yksi heistä

      On täällä muutama suomalainen saksalaisen kanssa kodin perustanut. Eivät vaan halua Suomea muistella.

      • GeldSparen

        Minäkin tiedän suomalaisnaisen, joka meni Freiburgiin elämään elämänsä. Saksalaismiehensä kuoli " vastikään" . Sin kutsun käydä kylässä siellä muttei inspiraatio edennyt synapseissani silloin, ei tosin kiinnosta matkustelu vieläkään rasittavaa ja viehättävää matkustelu on. Rahat vaan menee.


    • I hope

      Jos joku muistaisi..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      125
      1815
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      877
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      150
      844
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      800
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      772
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      712
    7. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      261
      658
    8. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      42
      657
    9. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      71
      654
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      34
      592
    Aihe