Freiburg im Breisgau

nach Freiburg?

Hei! Freiburg im Breisgau -niminen kaupunki on alkanut kiinnostaa minua, vaikka suomenkielisiltä sivuilta (keskustelupalstat ym.) siitä ei paljon tietoa löydykään. Saksalaiset itse tuntuvat pitävän kaupunkia todella kauniina. Onko siis täällä kellään kokemuksia kaupungista? Onko kaunis paikka ja onko siellä muuta tekemistä kuin vanhankaupungin ihastelu? Ja mihin kannattaa lentää, jos menee Freiburgiin - lentokentältä jatkaisin kohteeseen junalla?

Kiitos, jos joku avaa sanaisen arkkunsa! :)

7

1932

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dort gewesen

      Kaunis ja viihtyisä on. Jos Saksaan muuttaisin, niin taitaisi olla ykkösvaihtoehto (makuja on tietysti monia...). Hengeltään ekologinen ja poliittisesti vihreä. Kaupungin ihastelu on varmaan tärkein ajankulu, mutta kyllä siellä ilokseen kävelee, shoppailukin onnistuu. Syöminen ja juominen! Tuomiokirkko on komea ja tornista aukeaa hyvät näköalat, jos jaksaa kiivetä. Kauniilla säällä kannattaa mennä Schauinslandin vuorelle (ratikka/bussi köysirata), josta mainiot näköalat. Rohkelikoille löytyy sieltä myös kaivosretki (ei suljetun paikan kammoisille!) sekä pieni huvipuisto. Junamatkan päässä (Rust) myös yksi Euroopan suurimmista huvipuistoista, Europa Park. Jos niistä pitää, niin ehdottomasti sinne! Freiburg on hyvä tukikohta autoretkille Schwarzwaldiin ja vaikka Elsassiin (Colmar, Strassbourg, viinitiloja), mutta sinulle ei ilmeisesti kiinnostava vaihtoehto? Lähiseuduilla on myös paljon vaeltelumahdollisuuksia.

      Lähin kenttä on "Euroairport" Basel- Mulhouse-Freiburg, mutta sinne ei kai suoria lentoja ole. Edullisin lienee Frankfurt, josta parin tunnin junamatka.

    • nach Freiburg?

      Kiitos vastauksestasi, "Dort gewesen"! Nyt kaupunki kiinnostaa entistä enemmän. :)

      T. Alkuperäinen

    • thtjyi

      Hieno paikka, käytiin viime vuonna (tosin lokakuu). Itse asiassa Tampere-Hahn- reittiä mentiin ja palattiin, mutta sieltä vuokra-autoilemalla noille seuduille mentiin. Freiburgista painettiin pienempiä teitä Baden -Badeniin (ylempänä). Lähellä Freiburgia tsekattiin tuo Vuoristosairaala-sarjan klinikka. Hei, jos kuuntelet nettiradiota (Nokia Lumia ,TuneIn) niin sieltä löytyy Baden FM-radiokanava Freiburgista, itse fiilistelen nyt kuuntelemalla sitä!

    • naistu kerran Saksaa

      Onko siellä suomalaisia minkään vertaa. olisi mukava kuulla heidän näkemyksiään.

    • minä yksi heistä

      On täällä muutama suomalainen saksalaisen kanssa kodin perustanut. Eivät vaan halua Suomea muistella.

      • GeldSparen

        Minäkin tiedän suomalaisnaisen, joka meni Freiburgiin elämään elämänsä. Saksalaismiehensä kuoli " vastikään" . Sin kutsun käydä kylässä siellä muttei inspiraatio edennyt synapseissani silloin, ei tosin kiinnosta matkustelu vieläkään rasittavaa ja viehättävää matkustelu on. Rahat vaan menee.


    • I hope

      Jos joku muistaisi..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      177
      9494
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      357
      7221
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      106
      6072
    4. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      28
      4268
    5. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      172
      4118
    6. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      98
      3854
    7. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      93
      3752
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      36
      3331
    9. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      197
      3130
    10. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      17
      2754
    Aihe