Yritän tehdä itse perukirjan. Kysyisin, miten vainajan (leski) yhtiövastike tai vaikkapa sähkölasku merkitään, jos henkilö on kuollut esim. 13.6., koska nämä maksut menevät kalenterikuukausittain? Tapauksessamme yhtiövastikkeet veloitetaan suoraveloituksena kuukauden 15.p.. Jyvitetäänkö vai merkitäänkö vähennyksiksi kokonaan koko kuukauden osalta?
Perukirjasta
tietämätön 167
7260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Merkitse koko kuukauden osalta.
Summat ovat niin pienet, ettei niitä tarvitse jyvittää.
Aivan, sitä ajattelin itsekin. Tosin kuolinkuukauden yhtiövastike oli normaalia selkeästi korkeampi taloyhtiön remontin takia.
Siitäkin huolimatta, kirjaa koko kuukauden vastike.
Minkä ajan sisällä pitää perunkirjoitus tehdä.
Entä irtain omaisuus merkitä voiko ne ilmoittaa esim. pelastus armeijalle tulla hakemaan kaikki mikä kelpaa.
Näin pääsisi helpommalla.
Tästä linkistä saat hyviä neuvoja - http://www.perunkirjoitus.fi/perunkirjoitus.html
Minäkin teen itse perunkirjan ja yllättävän paljon siinä on miettimistä vaikka perillisiä on vain yksi ja vainajan omaisuus mitätön. Me annettiin vainajan irtain omaisuus kierrätyskeskukseen ja pelastusarmeijalle ja laitoin perunkirjaan maininnan ettei sillä ole arvoa.
Tällaisiin kysymyksiin olen törmännyt:
- vainajan asunto on irtisanottu mutta siitä pitää maksaa vielä seuraavan kuukauden vuokra, laitetaanko tämä velkapuolelle perunkirjaan? Vainaja on saanut asumistukea mutta sitä ei tietenkään tule kuoleman jälkeen joten vuokrakin on täysimääräinen.
- yksi sisar on perijänä, kaikki muut ovat kuolleet. Seitsemän sisarusta ovat asuneet ties missä paikkakunnilla, pitääkö jokaiselta paikkakunnalta pyytää asianomaisista virkatodistus?
Voiko perunkirjaan laittaa maininna että omaisuus on jaettu eli ainut perijä on saanut koko perinnön vai pitää olla erillinen jakokirja vaikka on vain tämä yksi perillinen?
Edelliselle:
- Vuokra merkitään perukirjassa velkoihin, ja täysi vuokra tietenkin.
- Kuolleista sisaruksista tulee kaikista tehdä sukuselvitys, jotta selviää onko heillä lapsia. Jos on, lapset ovat mahdollisesti sijaantuloperillisiä.
Onko tämä yksi sisarus perimässä testamentilla vai perintökaaren mukaan?
- Perukirjaan ei merkitä pesän jaosta mitään.
Kun on selvitetty, että pesän osakkaita on vain yksi, hän saa pesä hallintaansa perunkirjoituksen jälkeen eikä mitään jakopaperia tarvitse tehdä.