speedfight 3 variaattorin rullat

inge5

Kertookaas viisaammat tälläselle tyhmälle, että minkä painoset on speedfight 3:n variaattorin vakiorullat? Ajattelin vaihtaa puol grammaa tai gramman kevyempiin, kootteri on kirjaimellisesti melko luumu. Aattelin koklaa jos sillee sais vähä lisää tehoja irti. Ja minkä kokonen/pituinen on variaattorin hihna? Mistähän saisin sellaisia tilattua?

16

7675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • speedfight 3

      9g on vakiona muuta ei kannata vaihtaa rullia jos on vakio muuten konee vaa huutaa osta tehoputki niin sitten voit laitaa kevyemmät rullat

      itelläni on myös sf3 rullat on 7,5 g ku tehoputki on kiini ja rajotinlevy pois 15% jäykemmät kytkin jouset ja vastapaine jousi

    • sf3

      paljonko tuo vaikutti huippunopeuteen ,kun tehari kevyemmät rullat?

    • speedfight 3

      ei se hirveesti mut sit hommasin kissakytkimen ja 15% jäykemmät kytkin jouset sekä vp jousi nii sit meni gp:ssä 83 km/h

      • speedfart 3

        Noilla osilla ei ole mitään tekemistä huippujen kanssa...


      • Jäykemmät kytkinjouset eivät vaikuta mihinkään muuhun kuin että mitä jäykemmät kytkinjouset, sitä enempi tarvitsee kierroksia että lähtee liikenteeseen. Vastapainejousen jäykkyys vaikuttaa vain siihen ettei hihna luista, mikäli ei niin sitä ei kannata alkuperäisestä vaihtaa, kuluttaa hihnaa enempi sekä aiheuttaa jäykkyytensä ansiosta tehohäviötä.


    • sf3

      ja vaikutti varmaankin kiihtyvyyteen jonkin verran eikä huuda kierrokset tapisssa :)

    • inge5

      vaihoin tosiaa nyt uuen hihnan ja puol grammaa kevyemmät rullat (8,5) tuoho kikottimee. ja täytyy kyl sanoo et tuli heti lisää tehoja. kiertää iha yhtä hyvin ku ennenki ( n.8500) mut ei hyydy enää mihkää mäkii ja keskinopeuski lisäänty muutamalla asteella!

    • sf3

      @inge5

      ittellä kohta 10 000 huolto tulossa ,joten minkä hihnan ostit? ja onko prikka irroitettu variaattorista ?

      • inge5

        ei oo prikkaa irrotettu. joku malossin hihnahan se oli


    • speedfight 3

      kyllähän se paremmi lähtee ku enne

    • sf3 omistaja

      jos tietääkseni nyt olen tajunut oikein niin speedfight 3:ssa ei ole lainkaan prikkaa.

      • inge5

        sitähä meki etittii mut ei kyl ainakaa oikeeta löytyny


      • Anonyymi
        inge5 kirjoitti:

        sitähä meki etittii mut ei kyl ainakaa oikeeta löytyny

        Ei ole prikkaa siellä on rajoitinlevy


    • speedfight 3

      prikkaa ei ole muuta kämmänen kokoinen rajotinlevy on

      nimimerkki speedfart 3 Noilla osilla ei ole mitään tekemistä huippujen kanssa, mull on niiku tehari siin kans kiini et sillai !!

      • Peugeotissa etuvariaattorissa oleva rullakupin taustalevy, missä on liukupalat kiinni, sen nousua rajoittaa toinen levy mikä estää levyn nousemista mahdolliseen yläasentoon, monet ovat laittaneet pieniä prikkoja levyn alle pikkupulttien kohdille. Mikäli ostaa normi etuvariaattorin rullakupin, missä ei ole rajoitinlevyä, nopeus nousee kunnossaolevalla mopolla, missä vaikkapa leovincen tehoputki, silloin max nopeus yltää jo noin 80kmh, jokainen myös ymmärtää että mopo ei ole silloin enää mopo vaan moottoripyörä ja sanktiot sen mukaisia, kannattaa harkita ja muutenkin ei mopon kuulu kulkea moottoripyöränopeuksia, hommatkaa kevari tai isompi, jos ikää on tarpeeksi?


    • Vakiorullat peugeot speedfight 3lc skootterissa ovat 8.5g, alkuperäisen hihnan pituus on 755mm ja leveys 18mm, mm tekant.fi myy peugeot merkillä bandon hihnaa, juurikin noilla pituus/leveysmitoilla, kulma on 30astetta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      140
      17281
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      44
      9953
    3. Vasemmistoaate on aatteista jaloin

      Kaikki saavat ja kukaan ei jää ilman. Kuka tuollaista voisi vastustaa?
      Maailman menoa
      28
      4619
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      36
      3155
    5. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2850
    6. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      25
      2762
    7. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      52
      2638
    8. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      76
      2523
    9. Alexander C. G. riisti demari-Veijolta arvonimen

      "Stubb myönsi 66 arvonimeä ja peruutti yhden arvonimen. Presidentti Tarja Halonen myönsi Baltzarille kulttuurineuvoksen
      Maailman menoa
      34
      1777
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      120
      1664
    Aihe