Mitä herkkuruokia voi linnunhoitajana antaa?

jessiga

Hoidan tätini kakaduja ja haluaisin kysyä täältä, että voiko niille antaa jotain "herkkupaloja" eli jotakin muutakin kuin pelkkiä jyviä. Tai että voiko niille ylipäänsä antaa jotakin muuta? Vaikkapa näkkileivän muruja?
Onko jokin juttu, mitä ei missään nimessä saa antaa esim. ekana tulee mieleen, ettei jotku pullanmurut oo varmaan kauheen hyvä idea.
Kumminki en halua aiheuttaa linnuille mitään pahaa ja väitin tädilleni, että osaan hoitaa lintuja ja että tiedän niistä jonkin verran. Mä saan palkkaa lintujen hoidosta, joten tää "kesätyö" houkutti :)

2

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuoreruokaa ja hirssiä

      Useimmat linnut rakastavat hirssiä! Sitä myydään aikaa monissa eläinkaupoissa ja yleensä isoissa marketeissakin, sellainen "jyvätanko". Avokado on aivan ehdoton ei. Se on äärimmäisen myrkyllistä linnuille. Eiväthän kakadut pelkkiä jyviä syö, sinun pitäisi hoitajana tietää, että niille tulee antaa päivittäin myös tuoreruokaa, esim. omenanviipaleita, voikukanlehtiä, tmv... Kaikkea ei kannata sokeasti antaa vaan tarkistaa, sopiiko se linnulle, mutta tarjoa vaikka omenaa tai porkkanaa (toimivat esim. raastettunakin joskus paremmin). Toivottavasti lintujen oikea omistaja siis tarjoaa tuoreruokaa ihan joka päivä.
      Mitään hirmuisen rasvaista, sokerista tai suolaista ei saa antaa. Esim. ei sipsejä tai paahtoleipää... Näkkärkn murusia tai sokerittomia / vähäsokerisia riisimuroja voit tarjota pienissä määrin (herkkuruokana, ainakin murot maistuu, mutta katso ettei hirveästi sokeria)
      Siinä pari vinkkiä! Ihanaa että olet päässyt hoitamaan lintuja ja olet kiinnostunut niistä ja niiden hoidosta ja päivän piristämisestä pikku herkuilla. :-)

    • höyhtyvä

      pähkinät ja kuorimattomat herneet :) plus että ne on herkkuja, on tekemistä kun ne saa "pilkkoa" ja murentaa. hirssi on pikkulintujen ruokaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4502
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2473
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      172
      1655
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      244
      1508
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1400
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1307
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1229
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1221
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1212
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      976
    Aihe