Tjäreborg, aurinkomatkat vai joku muu?

Ollaan menossa ensi kesänä miehen kanssa kreetalle. Itsellä on kokemusta vain tjäreborgista ja haluaisin nyt muiden mielipiteitä valmiista pakettimatkoista että kenen matkaan kannattaa lähteä :)
233620
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Tjäreborgia käytän itsekin silloin kun pakettimatkailen, hinta-laatusuhde on paljon parempi kuin Aurinkomatkoilla ainakin. AM:lla on (ainakin aikaisempina vuosina ollut) ylimitoitettu opaspalveluiden ja oppaiden määrä mikä nostaa hintaa ilmeisesti.

Äänestä
  • Mitä ihmeen sählinkiä tänään Turun Kanarian lennoissa?
    Jokin oli pielessä, kun eilinen peruttiin.
    Tänään kone hirveästi myöhässä ja välilasku santiago de compostelassa, vaikka määränpää oli teneriffa.
    Osaako joku selittää? Kysymys on 11.-12.10. -lennoista.

    Äänestä

  • Mitä ihmeen sählinkiä tänään Turun Kanarian lennoissa?
    Jokin oli pielessä, kun eilinen peruttiin.
    Tänään kone hirveästi myöhässä ja välilasku santiago de compostelassa, vaikka määränpää oli teneriffa.
    Osaako joku selittää? Kysymys on 11.-12.10. -lennoista.

    Äänestä

  • Mitä ihmeen sählinkiä tänään Turun Kanarian lennoissa?
    Jokin oli pielessä, kun eilinen peruttiin.
    Tänään kone hirveästi myöhässä ja välilasku santiago de compostelassa, vaikka määränpää oli teneriffa.
    Osaako joku selittää? Kysymys on 11.-12.10. -lennoista.

    Äänestä

Miten Apollomatkat ja onko kokemusta Aegeian airlinesista ?

Äänestä
  • On aivan liian aikaista kysellä ensi kesästä. Tuollaiseen paikkaan kuin Kreeta saa aina tosi halpoja reissuja. Ei kait nyt Apollo käytä Aegean Airlinesia???
    AM:lla oli tänä kesänä vain 2 opasta suositussa Kreikan kohteessa eli ei mitään ylimitoitusta. mihin niitä oppaita edes tarvii?
    AM:n hotellit ovat tasokkaampia kuin muiden.

    Äänestä

  • juuri tullut kirjoitti:

    On aivan liian aikaista kysellä ensi kesästä. Tuollaiseen paikkaan kuin Kreeta saa aina tosi halpoja reissuja. Ei kait nyt Apollo käytä Aegean Airlinesia???
    AM:lla oli tänä kesänä vain 2 opasta suositussa Kreikan kohteessa eli ei mitään ylimitoitusta. mihin niitä oppaita edes tarvii?
    AM:n hotellit ovat tasokkaampia kuin muiden.

    Minäkin palasin juuri Kreetalta. Eikä yhtään aikaista katsella ensi kesän matkoja. Itse suosimme omatoimatkaa. Lennot varattu ja hotellikin melkein. Aika moni edullinen, suosittu, hyvällä sijainnilla oleva huoneistohotelli on varattu jo kun etsin boking.comista ja vastaavista. Eli kyllä ovat ajoissa liikkeelllä. Oma matkamme on noin puolta halvempi kuin mitä valmismatka tulisi maksamaan. Toisn lentojen hinnat nousee aika pian niiden tultua myyntiin, kuten omanikin on jo noussut.

    Äänestä

Oppaita tarvitsee siihen, kun haluaa laittaa aivot täysin narikkaan ja antaa oppaiden huolehtia asioista plus mahdollisista ongelmista.

Äänestä
  • Itse olen Finnmatkojen kyydillä Kreetalla parhaillaan ja tykkään kyseisestä firmasta. Ennenkin olen heidän kanssaan matkustanut ja joskus Tjäreborgin kanssa muuallapäin maailmaa. Mielestäni FM:n kautta toimii hyvin jo yhteydenpito suomessa ja samoin täällä, sekä matkat on kohtuullisen hintaisia.

    Äänestä

Tjärebotin kautta mennään taas ensi kesänä.

Äänestä
  • Silloin kun osatetaan valmismatka, se on Aurinkomatkojen. Tasokkaammat hotellit, on myös toimisto Helsingissä jos haluaa mennä jotain kysymään.
    Tjärellä ei ole toimisioa, Finnmatkoilla on ollut, en tiedä onko vielä.

    Äänestä

  • marialeena4 kirjoitti:

    Silloin kun osatetaan valmismatka, se on Aurinkomatkojen. Tasokkaammat hotellit, on myös toimisto Helsingissä jos haluaa mennä jotain kysymään.
    Tjärellä ei ole toimisioa, Finnmatkoilla on ollut, en tiedä onko vielä.

    "Tjärellä ei ole toimisioa"

    Tjäreborgin toimisto on Helsingissä osoitteessa Urho Kekkosen katu 3 B, 00100 Helsinki. Olen itse käynyt siellä noutamassa osoitelipukkeita matkalaukkuihin. Toimisto ei sijaitse katutasossa, mutta hissi löytyy.

    Finnmatkojen toimisto on paraatipaikalla Mannerheimintiellä katutasossa suunnilleen vanhaa ylioppilastaloa vastapäätä.

    Äänestä

Mä käytän matkatoimistoina Finnmatkat ja Tjäreborg. Muutamia kertoja ollut AM matkoilla. Kahta ekaa käytän siksi, että ei ole tarvinnut pettyä.
Ja juuri nyt on hyvä hetki ostaa ensi kesän matka. Se kesäseonki alkaa toisilla jo huhtikuussa. Ja nyt on edullisia matkoja myynnissä. Tosin jos ei ole ihan tarkka siitä, että haluaa juuri tiettyyn hotelliin tai tiettynä aikana niin silloin odottaisin tarjouksia mm matkamessujen aikaan.

Äänestä

Sekä Apollo, että heidän käyttämänsä Aegeian airlines ovat hyvät. Tänä kesänä käytimme ensimmäistä kertaa heidän palveluitaan, emmekä voi moittia. Lentokone oli aivan uusi ja sellaista ei kovin usein koe suomalaisilla lentoyhtiöillä (tai Tjäreborgin/Finnmatkojen käyttämillä lentoyhtiöillä). Ainoa miinus lie täysin kreikkalainen matkustamohenkilökunta, mutta senkin voi kokea ongelmana vain jos ei omaa lainkaan kielitaitoa.

Meillä on kyllä ehdottoman positiiviset kokemukset myös Aurinkomatkoista, toisin kuin Finnmatkoista tai Tjäreborgista. Mutta matkaillessa sattuu ja tapahtuu, eli pitkässä juoksussa toki virheitä tulee varmasti itsekullekin matkanjärjestäjälle.

Äänestä

Apollo on hyvässä kurssissa.

Siitä ei paljoa näy moitteita sivustoilla.

Äänestä

Kylla omatoimimatka on aina parempi, tilaat vain menopaluu liput Kreetalle, valitset kohteen, esim norwegian lentaa sinne suoraan Helsingista.

Tai lennat Ateenaan, ja sielta Aegean Airlnes Kreetalle. Kyseinen lentoyhtio on erittain luotettava ja yksi parhaista Euroopassa. Googlaa niin naet tulokset!

Äänestä
  • Kuinka niin "omatoimi" on parempi? Tunne siitä, ettei muka ole turisti vai mikä? Hinta ei ainakaan ole peruste. Mitä tarkoittaa "omatoimi"? Olen aina tilannut ja maksanut matkat ihan omatoimisesti, joten en ymmärrä.. Hmm.. se matkabussihan se, eli voihan sitä olla ihan hiljaa siinä matkayhtiön bussissa ja olla maksamatta taksia samalle lennolle, sillä samalla lennolla on takuuvarmasti muitakin "ei niin ainutlaatiuisia".

    Äänestä

Olen matkustanut Tjäreborgilla ja Aurinkomatkoilla, ja eilen kotiin tultuani tein periaatepäätöksen, että tästä eteenpäin vain aurinkomatkat.

Äänestä
  • Halpa. Säästyy näet lipun hinta kun ovat lakossa taasen.

    Äänestä

Ollaan käytetty Tjäreborgia ja Finnmatkoja. Molemmissa tosi hyvä palvelu. Kumpi vaan niin matkaan lähdetään. Ollaaan tosiaan pltu muös Aurinkomatkojen reissullakin eikä moittimista. Työkaveri on käyttänyt Apolloa ja kehunut toimivan hyvin. Yksi vanhemmista lapsista oli Deturin matkalla joku vuosi sitten Turkissa kun tuhkapilvi esti oikeaan aikaan kotiin paluun. Äitinä mielessäni huolehdin, mitin firmalla toimii asiat poikkeustilanteessa, mutta kehua täytyy. Saivat toisen lisäviikon ilmaiseksi ja ruokien kanssa. Kyllä Deturiinkin voi luottaa.

Äänestä

Olimme viime syksynä lomalla turkissa. Eräänä iltana eräs seurueessamme olleesta henkilöstä sai sairaskohtauksen, jolloin jouduimme soittamaan oppaalle, että saisimme ambulanssin. Yritimme saada oppaalta lisätietoja miten toimia, mutta emme saaneet vastaukseksi aina muuta kuin että "ambulanssi tulossa, ambulanssi tulossa" ja luurin korvaan.. Olimme odotelleet ambulanssia jo 45 min jolloin yritimme soittaa oppaalle että missä ambulanssi viipyy, ei puhelin enää vastannukkaan vaan oli poissa päältä. Koko iltana/ yönä ambulanssia ei saapunut eikä opas ottanut meihin yhteyttä tai kukaan tullut edes katsomaan olimmeko saaneet apua.. Selvisimme yöstä kuitenkin omin avuin, jolloin aamupäivällä vasta opas soitti ja kysyi " uskaltaako sulle soittaa, että ootko sä kuollut?!" Suomeen päästyämme laitoimme deturille reklamaatiota tapahtuneesta. Olemme odotelleet 3 kk jolloin vasta saimme vastauksen. Oppaan puhelin oli mennyt poissa päältä josta pahoittelivat, mutta opas oli toiminut ammattitaitoisesti tilanteessa?! Miten voi toimia ammattitaitoisesti jos apua tarvitseva ei ole päässyt hoitoon?!?! Myöskään kukaan ei koko yönä tullut katsomaan olimmeko saaneet apua vaikka odotimme ambulanssia.
Naurettavinta on kun saimme 120€ lahjakortin deturille jossa toivotettiin tervetulleeksi deturin matkoille uudestaan..

Äänestä

Vai niin. Verkkopalvelun pihlaja taas sepittelee.

Äänestä
  • HYVÄ kokemus Aurinkomatkoista. Heillä selkeä hinnoittelu johon sisältyy kaikki. Turkin kohteita saisi olla enemmän ja myös hotelli valikoima esim. Icemelerissä ja Turunkissa laajempi. Siksi otin nyt matkan Tjäreborilta kun halusin kohteeksi Bodrumin niemimaan. Toivottavasti tein viisaan valinnan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jotain uuttako? kirjoitti:

Ollaan menossa ensi kesänä miehen kanssa kreetalle. Itsellä on kokemusta vain tjäreborgista ja haluaisin nyt muiden mielipiteitä valmiista pakettimatkoista että kenen matkaan kannattaa lähteä :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu