Kaikki nykyään epäselvää....

Häh?

Onkohan se startti-ase nyt lupa-vapaa vai luvallinen???

Tietääkö kukaan oikeasti??

Tiedän että Terä-ase keskukselta vietiin myyntiluvat mutta kukaan ei näytä oikein saavan siitä tulkinnasta mitään selvää.

6

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole...

      starttipistooli ei luvan varainen! Toisaalta sillä ei tee yhtään mitään, ellet ole lähettäjä juoksukilpailussa.

    • rautoihin joutuu nyt

      No tänään oli mediassa. "Mies ammuskeli starttipistoolilla Espoossa" Poliisipartio oli saapunut paikalle, saatuaan useita soittoja aseistautuneesta miehestä. Poliisit ottivat miehen kiinni ja hänellä oli myös veitsi matkassa. Noin neljäkymmentä vuotiasta miestä epäillään ampuama-aserikoksesta ja toisen vahingoittamiseen soveltuvan esineen hallussapidosta.
      Eli ei se starttiase mikään leikkijuttu nykyään ole. Minun lapsuudessa sellasia oli meillä kun leikittiin inkkarileikkejä. Maailma oli toinen silloin, nykyään eletään maailmassa, jossa on pakko olla tiukat säännöt.

      • nykyään

        eletään maailmassa jossa kuka vaan voi tehdä kenestä vaan syyllisen ihan mihin vaan.
        ei ennen vanhaan ainakaan maaseudulla paria laukauksen ääntä oltu paska houssuissa poliisille soittamassa kuten nyt, maaseudulla se kuului normaaliin elämään mutta nykyään
        sielläkin naurettavat nykymuorit näyttävät tärisevän risun rasahdustakin.


    • aikansa kutakin

      Sellaseksi on maailma muuttunut, varmaankin isolta osalta johtuu päihteistä, koska noita mielenterveysongelmaisia alkaa olla niin suuri prosentti.

    • ei ole..

      Lähtökohtaisesti poliisi tutkii aina ampuma-aserikos nimikkeellä jos aseen kanssa heilutaan turuilla ja toreilla, oli kyseessä starttipistooli tai vastaava. Tutkinnassa selvitetään onko starttipistoolia esim muutettu siten, että se täyttää ampuma-aseen kriteerit.

      Ampuma-aseella tarkoitetaan välinettä, jolla ruutikaasunpaineen, nallimassan räjähdyspaineen tai muun räjähdyspaineen avulla voidaan ampua luoteja, hauleja tai muita ammuksia taikka lamaannuttavia aineita siten, että siitä voi aiheutua vaaraa ihmiselle. Ampuma-aseeksi katsotaan myös sellainen esine, joka muistuttaa ampuma-asetta ja joka rakenteensa tai valmistusmateriaalinsa puolesta on ilman erityistietoja ja -taitoja muunnettavissa toimivaksi ampuma-aseeksi.

      http://aselaki.blogspot.fi/2011/03/uuden-aselain-epakohdat-osa-1.html
      tuo linkki ehkä selventää asiaa...

    • titityyti

      Eli rautaputkenpätkä jossa toinen pää tukittu on ampuma-ase, koska ruuti ja kuula mahdollisuus?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      95
      3849
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      47
      3225
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      100
      2827
    4. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      136
      2520
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      57
      2470
    6. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2398
    7. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2387
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2334
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      23
      2326
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2090
    Aihe