Nyt olisi tällainen kinkkinen ongelma: asunnossani kuuluu tuollainen jyrinääni, ja lattiassa tuntuu koko ajan tuollaista hienoista tärinää. Ääni ei ole niin kova mutta häiritsee kun sitä joutuu jatkuvasti kuuntelemaan. Lisäksi kuuluu joskus tuollaista hienoista kilinän ääntä. Ehkä parhaiten tämä kuuluu jos on korvatulpat korvissa.
Asun ylimmässä kerroksessa, ja katolla on kuutisen kappaletta huippuimuria jotka ovat 3 per ryhmä asuntoni yläpuolella. Huoltomies kävi sammuttamassa ne yksitellen, jyrinä asunnossani ei kuitenkaan lakannut, ehkä pieneni hieman vain. Toinen mahdollisuus on tietty oma tai naapurin ilmanvaihtokone, jos tulopuhaltimen laakerit tätä aiheuttaisi, mutta omalla ilmanvaihtokoneella ei mitään vaikutusta ääneen, jos sen sammuttaa. Ajateltiin että ehkä alakerran naapurin ilmanvaihtokone on rikki, mutta tuskin se tällaista ääntä aiheuttaa jos tulopuhaltimen laakerit ovat rikki.
Pitäisi isännöitsijälle laittaa joku selitys ongelmalle, kun ei löytynyt vielä. Epäilen että ääni poistuu vasta kun kaikki huippuimurit kytketään pois yhdestä ryhmästä. Tuo teline katolla voi olla jotenkin rikki, ja aiheuttaa resonointia katossa, joa yksikin imuri on päällä. Ei älytty huoltomiehen kanssa tutkia mitä tapahtuu jos kaikki imurit kytkettäisiin pois yhdestä ryhmästä.
Mitä mieltä ollaan asiasta, ja miten ongelma voidaan korjata? Tähän ongelmaan tuskin pelkkä imurin vaihtaminen riittäisi, ja osa niistä on jo vaihdettu, tai ainakin ne jotka on havaittu rikkinäisiksi.
huippuimurin jyrinä kerrostalossa
8
5443
Vastaukset 8
- anna ajan kulua
noooh jos siinä 6kpl pärrää isompia imureita ja niissä ei ole tyynyjä vaan suoraan kiinni niin kyllähän se jyrisee ja lattiat tärisee!
pikku iv koneet ei pysty tuollaista ääntä pitämään. vuosien saatossa ääneen tottuu ja se muuttuu huomaamattomaksi taustameluksi!
hanki vesisänky jos häiritsee.- helppiä.
No mutta ongelma on se että tuo ääni ei aina ole ollut tuollainen, joskus sieltä hajosi kunnolla imuria, ja rupesi kuulumaan tuollainen sumutorviääni, ja joku toinen ääni että leikkasi kiinni. No nämä suuremmat äänet loppu kyllä, mutta jyrinä jäi. Ja tuo hienoinen kilinä ääni vielä indikoisi että jotakin laakeria on rikki.
- zz6
Niissä huippareissa tulee asunnoista likaa siipiin ja lika aiheuttaa resonointia siellä katolla joten putsaus ja tarvittaessa koneitten vaihto.
harvoin remontissa tulee äänettömäksi, kun pitäis tasapainottaa siivet.- helppiä.
Siis pitäisi vaihtaa vain kaikki? Jos ne putsaa, niin ääni jää jäljelle vaan? Nyt on vaan osa imureista vaihdettu, ei kaikkia. Mikäli nämä muut ei ole vaihdettuja, niin lienevät yli 20 vuotta vanhoja. Oma imurini jo vaihdettiin, kun sitä erikseen pyysin, koska se pätki.
Tätä taloyhtiötä on vähän hankala saada tekemään mitään ekstraa ainakaan isännöitsijän kautta (on kokemusta), joten kannattaisiko terveystarkastaja kutsua paikalle arvioimaan tilannetta? Desibelimittarin mukaan 10 db tulee ääntä katolta seinän takana huoneessa (verrattuna hiljaiseen taustaan), josta ilmanvaihtoputki kulkee edestä, joten eivät nämä huippuimurit katolla mitään hiljaisia ole. Jos ikkunan pitää auki, niin kyllä sitä kuulee että siellä joku kone raksuttaa katolla.
- Neiti Kesäheinä
Hei! - kaikki keinot vain käyttöön!! Älä päästä isännöitsijäänne helpolla. Jatkuvan melun aiheuttama stressi sairastuttaa loppujenlopuksi.
Olen harkinnut meilläkin tuota desibelimittausta. Ongelmana on vastapäisen yhtiön (Sato) tornitalo, jossa tehtiin saneeraus keväällä. Tehostivat ja uusivat myös ilmanvaihtosysteeminsä. Sen seurauksena meillä kuuluu nyt (jopa ikkunat kiinni ja talon toiselle puolelle) suihkumoottorimainen vonkuna (metallipöntöistä katolla).
Ensimmäisen kuukauden tehot olivat täysillä 24 h, ja edelleen 12 h aamu seiskasta alkaen. Isännöitsijää ei kiinnosta edes kuitata luetuiksi lähettämiäni kyselyjä. Vaikka uusi asujakunta edustaakin aika monenkirjavaa kansalaisuutta, ei kai sielläkään jatkuvasti nuotiota polteta..
Itselläni alkaa todella ahdistaa tuo luihin saakka tunkeva vonkuna!! Joten kaikki sympatia ja komppaus viestiketjun ensimmäiselle kirjoittajalle.
Onkohan jossain luettavissa jotain desibelirajoja näille vehkeille naapuruston melusaasteena?
"Neiti oman taloyhtiönsä hallituksen jäsen - vaan eipä edistä asioita naapuritontilla" - Anonyymi
Kyllä se syyllinen on ilmastointilaitteet , sitä kannattaa tutkia , ja vaatia häiriötöntä asumista . Jyrinää ja juminaa , jumputusta jatkuvasti kuunnella , sehän on helvetillistä , vaikuttaa terveyteen aivan varmasti. Runkoääni ja infraääni , siinä paholaiset . Nimimerkillä ”kokemusta on ”
- Anonyymi
Tässä aloittaja paljastaa tahattomasti mistä on kyse, "Ehkä parhaiten tämä kuuluu jos on korvatulpat korvissa".
Varmaan on aika jo hoitanut ongelman pois... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä aloittaja paljastaa tahattomasti mistä on kyse, "Ehkä parhaiten tämä kuuluu jos on korvatulpat korvissa".
Varmaan on aika jo hoitanut ongelman pois...Korvatulpilla voi hieman yrittää hiljentää ulkoisia ääniä, mutta valitettavasti heikosti auttaa tällaiseen. Naapurillani on jokin huippuimuri tai vastaavalaite ja myös musiikin jumputus ajoittan kovempaa, tosin passoäänet kuuluvat meille. Molemmat naapurit kieltävät tämän, mutta tarkoituksena on ärsyttää ja yrittää häätää minut asunnnostani, koska emme ole sovussa. Muun muassa vuosia roskia lennellyt pihalleni, mutta olen tästä hiljan sanonut toiselle naapurille eikä sen jälkeen vielä ole tullut mitän.
Olen joitain vuosia kuunnellut tuota ja miettinyt millaisen vastaiskun tekisin. On tehnyt mieli vetää turpaan ja kuskata autolla johonkin korpeen ja jättää sinne toivon mukaan myös pysymään siellä ja katsoa jos metelöinti loppuisi. Se mikä on varmaa on se, että kostoisku napsahtaa jossain kohden ei ehkä vielä vaan voi mennä pitempäänkin, mutta sellainen tulee sopivan tilaisuuden tulleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen271549- 751289
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔841241Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m101074Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t1291045- 72936
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.90899Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok143737Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast52722Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.86697Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää54623- 146614
- 50599
- 28598
Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t13589Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua91587Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä23581- 37568
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.94566- 46553